To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejne edycje wystaw hodowlanych – „Szlakiem Konia Huculskiego” oraz „Święto Konia Małopolskiego”    -   15/6/2012
Konne święta w Klikowej
Już w najbliższy weekend 16 – 17 czerwca 2012r. a także potem od 30 czerwca do 1 lipca 2012 r. na terenie byłej Stadniny Koni w Klikowej odbędą się imprezy, mające na celu wspieranie hodowli rodzimych ras będących od lat częścią codziennego życia lokalnej społeczności. Mowa o następujących przedsięwzięciach: „Szlakiem Konia Huculskiego”, czyli XII Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej oraz „Święto Konia Małopolskiego”, czyli VI Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Małopolskiej. Nad obu imprezami organizowanymi przez Małopolski Związek Hodowców Koni portal inTARnet.pl objął patronat.

Ogloszenie
>

Imprezy odbywają się pod hasłem "Promujmy Polskie Konie i Wspierajmy Dziedzictwo Kulturowe".
- W świetle obecnego kryzysu gospodarczego wydaje się to jedyną słuszną drogą, jaką przyszło nam podążać z naszymi cztero-kopytnymi towarzyszami - mówi Magdalena Błaż z MZHK w Krakowie.
Imprezy objęte są patronatem imiennym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Tarnowskiego jak również licznymi patronatami medialnymi. Czempionaty są skierowane zarówno do hodowców, jak i szerokiej publiczności, dla której imprezy są otwarte i nie obowiązują bilety wstępu. W ramach udziału w imprezach oferowane jest hodowcom szkolenie z prezentacji koni a dla pozostałych gości przejażdżki bryczką oraz – cieszący się wielkim uznaniem najmłodszych uczestników – konkurs plastyczny z nagrodami.
-Coroczne prezentowanie na czempionatach szerokiego wachlarza form użytkowania koni tych ras poprzez: Amatorski konkurs w powożeniu zaprzęgami parokonnym, Amatorski konkurs w skokach przez przeszkody, pokazy ujeżdżenia czy ścieżki huculskiej dowodzi, że konie te nie tylko cieszą oko ale doskonale potrafią współpracować z człowiekiem. - mówi Magdalena Błaż.

XII Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej –„Szlakiem Konia Huculskiego” organizowany jest od 2001r. przez Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie oraz Polski Związek Hodowców Konia Huculskiego to jedyny w Polsce czempionat, na którym oceniana jest młodzież rasy huculskiej. Podczas wstępnej selekcji kilkakrotnie wyłaniają się gwiazdy świecące w kolejnych latach na Wystawach i Czempionatach. Wspaniałym przykładem może być ogier Nominał (Baca/Nadia – hod. i wł. Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów", woj. małopolskie). Nominał – wiceczempion w roku 2003r. oraz czempion z 2004r. na Młodzieżowym Czempionacie, utrzymał tytuł czempiona hodowlanego na „XI Dniach Huculskich” i wiceczempiona 2005 roku, Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Uwieńczeniem sukcesów hodowlanych była KWZH w 2008r., z której wyjechał z tytułem czempiona.
Podobnym przykładem jest kariera hodowlana ogiera Oficer (Puszkar/Olszanica – hod. J. Babiś, wł. Marcin Babiś, Świebodna, woj. podkarpackie).Oficer zajmujący w 2007 roku trzecią lokatę, wywalczył w 2010r. tytuł wiceczempiona użytkowego na Ogólnopolskim Czempionacie Użytkowym Koni Rasy Huculskiej a rok później w 2011r na tym samym Czempionacie tytuł czempiona hodowlanego. Przykładów można podać więcej ale to temat na osobny artykuł, pragniemy tylko podkreślić jak niejednokrotnie kolejne czempionaty współgrają ze sobą. OMCZKRH jest pierwszą okazją w rasie huculskiej do porównania potomstwa z określonych linii żeńskich czy rodów męskich oraz zaobserwowania cech, które są dla nich wspólne. To pierwszy okres kiedy koń może otrzymać wyróżnienie.
W tym roku przy Czempionacie planowana jest kwalifikacja klaczy i ogierów starszych na Międzynarodowy Czempionat HIF – 2014.

VI Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Małopolskiej pod nazwą „Święto Konia Małopolskiego”, z roku na rok ku naszemu zadowoleniu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pomimo malejącego pogłowia koni tej rasy chcemy pokazać, że konie te są i są potrzebne. Pierwszego dnia czempionatu oceniane są pod względem pokroju, typu, ruchu i wrażenia ogólnego – przygotowania do wystawy. Po ocenie w kameralnym gronie hodowcy mają okazje do wspólnej dyskusji na temat hodowli dziś i hodowli „wczoraj”. Wystawy hodowlane są niezbędnym ogniwem długiego łańcucha pracy hodowlanej. Wpływają nie tylko na promocję swoich koni i otwarcie się na nowych odbiorców ale kształtują świadomość hodowlaną poprzez porównanie materiału zarodowego z całego Kraju.

- Całość czempionatów pragniemy oprawić nagrodami, szarfami oraz wyróżnieniami Czempionów i Wiceczempionów dla Hodowców i ich koni, aby uhonorować trud ich wieloletniej pracy. Podczas ostatnich trzech lat w czempionatach uczestniczyło 410 wspaniałych koni dzięki, którym mogliśmy kontynuować tradycje wystaw hodowlanych na naszym terenie. - dodaje Magdalena Błaż z MZHK w Krakowie.

Dołączamy się do zaproszenia organizatorów podczas dwóch weekendów: 16 – 17 czerwca 2012r. oraz 30 czerwca – 1 lipca 2012r. na teren Ludowego Klubu Jeździeckiego „Klikowa” 33-120 Tarnów ul. Klikowska 304 do wspólnego świętowania a zarazem promocji "naszych" koni.

Więcej informacji na stronie: www.ozhk.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl