To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uroczystości i koncerty w ramach Dni Pamięci Żydów Galicyjskich    -   15/6/2012
Trwają obchody Galicjaner Sztetl
W siedemdziesiątą rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej, jaka Niemcy przeprowadzili w tarnowskim getcie na największej zbiorowej mogile, w lesie Buczyna pod Tarnowem odbyła się wspólna modlitwa Żydów i katolików. „Nigdy nie zrozumiemy dlaczego hitlerowscy mordercy odebrali życie tym ośmiuset niewinnym dzieciom z tarnowskiej ochronki” – powiedział podczas uroczystości prof. Jonathan Webber. Zbiorowa dziecięca mogiła pośród drzew w Buczynie budzi największe poruszenie wśród odwiedzających. To miejsce pamięci narodowej kryje prochy blisko dziesięciu tysięcy zamordowanych przez Niemców polskich obywateli, z tego około ośmiu tysięcy tarnowskich Żydów wywiezionych tu w czerwcu 1942 r. i rozstrzelanych.

Ogloszenie

Obchody w Buczynie tradycyjnie rozpoczynają obchody Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”, które przywołują nie tylko pamięć zagłady polskich Żydów, ale też pokazują ślady wielowiekowej koegzystencji polsko – żydowskiej. Przed nami jeszcze niedzielne uroczystości w Brzostku i Kołaczycach, gdzie wydobyto z niepamięci stare żydowskie cmentarze.
W cyklu kulturalnym, którego osią są koncerty pod Bimą, jedynym ocalałym fragmentem Synagogi Starej w Tarnowie, odbywają się dwa spektakle plenerowe „Zdążyć przed panem Bogiem w wykonaniu aktorów Tarnowskiego Teatru oraz oczekiwany koncert argentyńskiej artystki Lloici Czakis z repertuarem żydowskich utworów wykonywanych gettach i obozach argentyńskich. Pieśniarka zebrała je w spektaklu pod tytułem „Tangele: The Pulse of Yiddish Tango”, który przyniósł jej Nagrodę Millenium. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 21.
W tym samym dniu o godzinie 19 koncertował będzie w odnowionej Synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej – Simcha Keller, znany w Polsce kantor. Natomiast we wtorek o godz. 21 wystąpi Pod Bimą w Tarnowie Yaakov Lemmer z Nowego Jorku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl