To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Bp Jeż: Nie damy zamknąć się w zakrystii. Szesnasty Biskup Tarnowski objął diecezję (film)    -   16/6/2012
Ingres biskupa Andrzeja Jeża
Z udziałem gości z kraju i zagranicy, w piątek 15 czerwca, odbył się ingres nowego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Obecny był abp Celestino Migliore nuncjusz apostolski w Polsce, a także ok. 30 kardynałów i biskupów. Mszę św. koncelebrowało ok. 400 kapłanów. Licznie w katedrze zgromadzili się mieszkańcy diecezji, zwłaszcza z rodzinnej Limanowej, a także parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie nauki. Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczył także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej.

Ogloszenie

Wymownym znakiem objęcia rządów w diecezji tarnowskiej przez nowego biskupa było zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, na którą wprowadził bpa Jeża nuncjusz apostolski.


Zobacz pierwszą część relacji video:Następnie biskupi Wiesław Lechowicz i senior Władysław Bobowski, duchowieństwo tarnowskie i świeccy złożyli homagium czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu biskupowi. W gronie tym byli także przedstawiciele Kurii Diecezjalnej oraz Wyższego Seminarium Duchownego, Wydziału Teologicznego, a także osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

W homilii nowy biskup tarnowski mówił o dziedzictwie diecezji. Wskazywał też na wyzwania współczesności.

„Jesteśmy posłani do świata, który radykalnie się zmienia. Część społeczeństwa przechodzi od walczącego ateizmu, który pozwalał jeszcze nawiązywać relacje z ideologicznymi adwersarzami oparte na apologii Ewangelii, do bardzo niebezpiecznej obojętności religijnej, która ignoruje rzeczywistość Boga w codziennym życiu, stając się nieczułą także na drugiego człowieka” – mówił kaznodzieja.
Bp Jeż wskazywał, że idąc do świata należy być cichym i pokornego serca - ale dodał, że nie oznacza to poddanie się beznadziejnemu fatum czy podporządkowanie się osobom dominującym, ale umiejętność panowania nad gniewem i chęcią zemsty.

Na zakończenie uroczystości kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Adam Nita odczytał nadesłane listy gratulacyjne od Prezydenta RP i Prymasa Polski.

Zobacz drugą część relacji video, z zapisem homilii nowego Biskupa Tarnowskiego i życzeń dla niego złożonych przez kardynała Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego oraz abpa Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, poprzednika obecnego ordynariusza diecezji tarnowskiej:


Życzenia nowemu biskupowi złożyli także w imieniu księży - ks. Czesław Paszyński, proboszcz parafii w Borzęcinie, s. Maria Maksymilla Pliszka, przełożona generalna służebniczek dębickich, Ryszard Ścigała – prezydent Tarnowa oraz w imieniu laikatu - Bożena Jawor.

W ingresie uczestniczyli także: kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski, abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, abp Wojciech Ziemba metropolita warmiński, abp Marian Gołębiewski metropolita wrocławski. Do Tarnowa przyjechali m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, biskup elbląski Jan Styrna, biskup rzeszowski Kazimierz Górny, a także abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski. Obecni byli również biskupi ze Słowacji, Kamerunu i Boliwii.

Godzinę przed ingresem, w domu biskupa tarnowskiego przy ul. Mościckiego odbyło się kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata.

Bp Andrzej Jeż jest szesnastym biskupem diecezjalnym w Tarnowie.

foto Diecezjalny Serwis Informacyjny (G.Golec)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(18-06-2012) Marcel :
Czy nie nadszedł czas na zmiany proboszczów w parafiach?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-06-2012) obserwator :
niech zyje nowy krol i wladca tarnowski.Ciekaw jestem jaki to bedzie mialo efekt na zycie owieczek diecezji tarnowskiej-zapomnialem, to wladze swieckie sa od dawania a wladze koscielne od brania-no co moze nie ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-06-2012) pytajacy obywatel :
Mam takie skromne pytanie.Powyzej pisze ze odczytano listy od Prezydenta RP,no dobra a czy ktos zna tresc listow wyslanych przez biskupow tarnowskich do Prezydenta RP z okazji wygranych wyborow w 2010

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl