To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejny seans w Kinie Odkrywców Historii    -   18/6/2012
Panowie ze służby bezpieczeństwa
Klub Odkrywców Historii zaprasza na kolejny seans i dyskusję klubową po filmie. 22 czerwca 2012 (piątek) po godz. 16.00 w klasztorze Sióstr Sacre Coeur przy ul. Pszennej 3 obejrzeć będziemy mogli film z cyklu „Kroniki zapowiedzianej śmierci” część II pt. „Panowie ze służby bezpieczeństwa” w reżyserii Piotra Litki. Po spotkaniu zaplanowano spotkanie z reżyserem i Adamem Kalitą z krakowskiego IPN. Film to rekonstrukcja zabójstwa ks. Stanisława Suchowolca, jednego z kilku kapłanów zamordowanych w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach w roku 1989.

Ogloszenie
>

KS. STANISŁAW SUCHOWOLEC ur. się 13.05.1958 r., w 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został wikariuszem w parafii w Suchowoli, sześciotysięcznej osadzie przy trasie Białystok - Augustów, w odległości 4 km od wsi Okopy, miejsca urodzenia ks. Jerzego Popiełuszki. Obaj kapłani zaprzyjaźnili się ze sobą. Począwszy od listopada 1984 r. ks. Suchowolec wprowadził w każdą drugą niedzielę miesiąca mszę św. za ojczyznę i w intencji beatyfikacji ks. Jerzego. Przy kościele założył izbę Pamięci zamordowanego kapłana a na cmentarzu przykościelnym wybudował jego symboliczny grób. Rodzicami ks. Jerzego opiekował się jak rodzony syn. Msze św. za ojczyznę zaczęły przyciągać wiernych z całego regionu. Zaniepokojone władze próbowały naciskami na przełożonych kościelnych, zmusić ks. Suchowolca do milczenia. Gdy to nie pomogło, zaostrzono inwigilację, straszono anonimami o rychłej śmierci. W lipcu 1986 r. został przeniesiony do parafii w Białymstoku. Tam wprowadził msze św. za Ojczyznę, wybudował pomnik ku czci ks. Popiełuszki, stworzył duszpasterstwo robotników, skonsolidował miejscową opozycję, pomagał rodzinom prześladowanych działaczy Solidarności. Równocześnie podjął studia nauk społecznych na KUL-u. Nocą 30.01.1989 r. współlokatorów plebani, obudził swąd spalenizny. Przerażeni wyważyli drzwi do ks. Suchowolca i znaleźli go na podłodze, obok własnego łóżka, z głową położoną po przeciwnej stronie niż poduszka. Nie dawał znaku życia. Obok zwłok leżał Nika, tresowany doberman, przyjaciel i obrońca księdza... Sekcja zwłok wykazała, że zgon nastąpił pomiędzy 2 a 4 w nocy, na skutek zatrucia tlenkiem węgla. W górnej części klatki piersiowej stwierdzono krwawe wylewy, powstałe na skutek uderzenia.

W czasie spotkania będzie istniała możliwość zakupu książek P.Litki oraz innych.

Program spotkania:
Godz. 16.00 Msza Św., którą odprawi ksiądz Aleksander Dychtoń
Godz. 16.30 projekcja filmu „Panowie ze służby bezpieczeństwa”, a po filmie spotkanie z reżyserem Piotrem Litką i Adamem Kalitą.

Miejsce spotkania: Tarnów ul. Pszenna 3 - klasztor sióstr Sacre Coeur (na granicy miasta i Zbylitowskiej Góry).
Dojazd z Tarnowa z placu Kościuszki autobusami:
nr 14 o godz. 15.21
nr 239 o godz. 15.34
nr 224 o godz. 15.14 i 15. 49
Organizatorzy proszą o punktualne przybycie, gdyż po 16.30 furta będzie zamknięta.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(19-06-2012) Ala :
Ale jajcarz z tego Kality. Jako jedyny na świecie zrobił rekonstrukcję czegoś co został.o niewyjaśnione. Szkoda że nie mieszka w USA bo nareszcie wyjaśniłby zamach na JFK.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2012) do Ala :
rekonstrukcje w programie 997 też pewnie są dla ciebie snuciem teorii spiskowych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl