To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejna wystawa Piotra Kukli    -   21/6/2012
Stany wewnętrzne
Niedawno informowaliśmy o wernisażu Piotra Qkli, który mieć będzie miejsce w Red Gallery Cafe w CSM. Natomiast w sobotę, 23 czerwca o godz. 19:00 w Galerii Studio ART - Pub przy ul. Żydowskiej 3 odbędzie się jeszcze jeden wernisaż Piotra Qkli – czyli Piotra Kukli, kierownika Działu Organizacji Wystaw BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie – zatytułowany „Stany wewnętrzne”.

Ogloszenie

Piotr Qkla (Kukla) - rocznik 1964, absolwent tarnowskiego Plastyka oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom z rzeźby pod kierunkiem Prof. Janiny Jeleńskiej-Papp. Swoją pierwszą wystawę miał w Radomiu w 1986 roku w nieistniejącej już galerii tamtejszych słynnych zakładów tytoniowych. Od ukończenia studiów czynnie zajmuje się twórczością własną oraz działalnością związaną z różnymi aspektami sztuki. W latach dziewięćdziesiątych wypracował własną formułę wypowiedzi artystycznej tworząc tak zwane „obiekty sztukopodobne”. Od 1997 roku pracuje w tarnowskim BWA. Jego twórczość jest trudna do zdefiniowania, albowiem działa pod wieloma pseudonimami artystycznymi w krańcowo różnych dziedzinach.

O wystawie:
„Po kilku latach przerwy, kiedy  z różnych względów nie byłem w stanie zmobilizować się do systematycznej pracy postanowiłem spiąć się wewnętrznie, otrzepać z marazmu i coś w końcu zrobić. Rozpocząłem od miejsca pracy, które musiało spełniać odpowiednie warunki, przede wszystkim absolutna cisza, po drugie, sztuczne, o stałym natężeniu światło a po trzecie bliskość domu. Udało się, przy niewielkim nakładzie pracy miałem już gdzie malować. Następnym etapem było przygotowanie podobrazi, z racji tego że posiadałem już gotowe ramki postanowiłem wypełnić je odpowiednimi płaszczyznami, z przyczyn praktycznych posłużyłem się płytami MDF, sklejką, PCV oraz w kilku przypadkach wykorzystałem stare, znalezione kiedyś blejtramy. Miałem sporo zgromadzonych materiałów, więc mogłem rozpocząć artystyczne zabiegi. Prace trwały około dwóch miesięcy (marzec, kwiecień 2012), po kilka godzin tygodniowo, przeważnie wieczorem. Cisza, brak zewnętrznych bodźców, zupełna samotność pozwoliła mi na maksymalnie skupienie i wygenerowanie „stanów wewnętrznych”, których zapisem są powstałe artefakty.” - pisze Piotra Qkla.
O twórczości Piotra Q tak pisała w 2012 roku Rachel Goldfinger (USA):
”(…) Obiekty sztukopodobne to nazwa pełna ironii, a raczej wyraz autoironii Piotra Q. To co obserwuję na tej wystawie to raczej profesjonalnie wykonane obrazy, w większości abstrakcyjne, ale nie tylko, czasem są to twarze, innym znów razem jakieś niepokojące pejzaże o topograficznej perspektywie. Na uwagę zasługuje kolorystyka, rzekłabym zachowawcza, utrzymana w bezpiecznych tonacjach ziemi, zastanawia brak kolorów podstawowych co w gruncie rzeczy tworzy dosyć przygnębiające wrażenie. Swoje obiekty Piotr tworzy przede wszystkim przy użyciu różnego rodzaju materiałów nieszlachetnych takich jak farby budowlane, szpachle samochodowe, syntetyki. Może to ta niezwykła technologiczna mieszanka ma pośredni wpływ na nastrój tych prac? W każdym razie sztuka jaką tworzy Piotr jest uczciwa, nie ma w sobie cienia wyrachowanego kombinatorstwa, są czyste emocje, rozmazane brutalnie kanciastą szpachlą, wyżarte kwasem, zastygłe pod jedwabistą skorupą spękanej żywicy.  (…)”
(Fragment recenzji wystawy „Ścieżki nocy” – Ander Pasydż, BWA Tarnów,  2002 rok, tłumaczenie - Susan)
Projekt zaproszenia i foto: Beata Motuk
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl