To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Poseł PiS M. Wojtkiewicz w sprawie proponowanych przekształceń w tarnowskiej służbie zdrowia    -   21/6/2012
Przekształcenia uderzą w pacjentów?
Do tarnowskich redakcji dotarło stanowisko posła PiS Michała Wojtkiewicza w sprawie proponowanych przez magistrat przekształceń w tarnowskiej służbie zdrowia. Zdaniem posła przekształcenie placówek medycznych w spółki prawa handlowego może spowodować znaczne ograniczenie dostępności do usług medycznych, zwłaszcza osobom mniej zamożnym. Treść listu prezentujemy poniżej.

Ogloszenie

”Z niepokojem odbieram docierające informacje, że władze samorządowe Tarnowa chcą przekształcić w spółki prawa handlowego trzy prowadzone przez miasto placówki medyczne – Mościckie Centrum Medyczne, Zespół Przychodni Specjalistycznych oraz Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika. To może spowodować znaczne ograniczenie dostępności do usług medycznych, zwłaszcza osobom mniej zamożnym.
Jestem przeciwny, podobnie jak moje ugrupowanie – Prawo i Sprawiedliwość przekształceniom własnościowym w służbie zdrowia, których podstawą jest przyjęta przez koalicję PO – PSL „Ustawa o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku”, wyposażająca samorządy w możliwość wszczęcia procesu komercjalizacji placówek zdrowotnych.
Powinnością władzy publicznej jest zapewnienie mieszkańcom opieki zdrowotnej i z zadania tego nie mogą jej wyręczać prywatne podmioty, które zainteresowane są przede wszystkim osiągnięciem jak największego zysku, a nie realizowaniem misji społecznej. Zdrowie nie jest towarem i nie może podlegać prawom wolnego rynku.
Istnieje realne zagrożenie, że spółki kapitałowe, które muszą osiągać pozytywny wynik finansowy świadczyć będą usługi najbardziej opłacalne, rezygnując z tych mniej dochodowych, a istotnych dla zmagających się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi niektórych pacjentów. Nastawiać się będą również na klienta dysponującego większą ilością gotówki, co negatywnie odbije się na tych mniej zamożnych. Dostęp do usług będzie natychmiastowy, ale tylko dla pacjentów z grubszym portfelem. Osobom biedniejszym pozostanie tylko czekać, kolejki do lekarzy specjalistów znacznie się wydłużą, pacjenci będą umierać w oczekiwaniu na swoją wizytę u lekarza specjalisty.
Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej zapewniają bezpieczeństwo w zakresie świadczenia podstawowych usług medycznych. One upaść nie mogą, a spółki mogą – choćby z powodu złego zarządzania – zniknąć nagle z pejzażu tarnowskich placówek medycznych, bo podlegają przepisom prawa upadłościowego. Nikt też nie gwarantuje, że teraz skomercjalizowane podmioty medyczne wkrótce nie trafią w prywatne ręce, bo od komercjalizacji do prywatyzacji droga jest bardzo prosta (spółka w każdej chwili może zostać sprzedana!). Trzeba też zadać pytanie: w czyim interesie jest urynkowienie służby zdrowia? Zwracam się do radnych Tarnowa, bo to przecież od nich ostatecznie zależeć będzie czy do przekształceń dojdzie, aby przy podejmowaniu decyzji kierowali się nie przynależnością partyjną, ale przede wszystkim interesem społeczeństwa. Zgoda na proponowane przez władze miejskie rozwiązania, może doprowadzić do pogłębiania nierówności społecznych i o tym podczas głosowania musicie pamiętać.
Warto także podkreślić, że miasto Tarnów przynajmniej organizuje konsultacje w sprawie komercjalizacji służby zdrowia, podczas gdy Starostwo Powiatowe bez zasięgnięcia jakiejkolwiek opinii przy skandalicznej procedurze sprzedało szpital w Tuchowie.”

Michał Wojtkiewicz
Poseł Prawa i Sprawiedliwości
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 19)Dodaj komentarz
(21-06-2012) hi hi :
jak to powiedziała jedna pani z PO w temacie przekształceń w służbie zdrowia złapana na korupcji: "będzie lód" do kręcenia...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) ani :
a ja mam pytanie do p.Posła: Czy któryś z 5ciu "Rejonów" przekształconych w spółki w 1999 roku na terenie m.Tarnowa upadł albo nie przyjmuje pacjentów w przyzwoitym czasie? Na pewno znacznie polepszyły się warunki przyjmowania pacjentów w tych placówkach.A przyznać się ze wstydem muszę, że też tak wtedy jak obecnie p.POSEŁ o nie" ruszanie " tych Rejonów walczyłam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) Mościczanin :
Czekaliśmy czekaliśmy i w końcu się doczekaliśmy na odpowiedź czemu zgnojono przychodnie w Mościcach. Czemu miasto wyremontowało parking i tylko kto będzie nowym właścicielem a pogłosek jest wiele.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) pierniczenie PO :
Wystarczyło tak zmienić ustawę, żeby przychodnie mogły bez problemu pobierać odpłatność. Bez "komercjalizacji". Platformie chodzi po prostu o kręcenie lodów dla swoich, o stołki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) kol :
L.Szewczyk musiał być odwołany przez pana prezydenta co by zajął jego miejsce t.z swój człowiek czyli poplecznik pana Ścigały.Nie sprawdził się w ZA nie sprawdził się w Urzędzie sprawdza się w MCM.Mościczanin ma rację zgnojono przychodnię w Mościcach teraz dojdzie do komercjalizacji a później szybciutko do prywatyzacji.Pytam radnych czyim kosztem ,czemu tak szybko i dla kogo te stołki?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) MOŚCICZANKA :
panie Wojtkiewicz co z tych konsultacji społecznych,od dawna wiadomo że radni zagłosują jak pan prezydent chce.Zobaczy pan!!!!!.W czyim interesie jest urynkowienie służby zdrowia to od dawna wiadomo.O jakiej równości pan pisze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) Emeryt :
Przekształcenia uderzą w pacjentów a w kogo miały by uderzyć w pana Ścigałę

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) rado :
Wprowadzenie Ustawa o działalności leczniczej umożliwia przedsiębiorcą przejęcie sektora usług medycznych a przez to możliwość zarabiania na pacjentach przez to podatnik zostanie zmuszony do dodatkowego finansowania systemu opieki zdrowotnej. To Państwo ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom poprzez Publiczną Służbę Zdrowia, a nie przedsiębiorcy.Przyszłego pacjenta zmusza się do finansowania systemu opieki zdrowotnej w formie składki na ubezpieczenie zdrowotna a jak pacjent jest chory to niech się leczy na własny koszt najlepiej u przedsiębiorcy którym głównym celem jest zysk a nie koniecznie zdrowie człowieka. Głosami Posłów PO i PSL zostanie w perspektywie zniszczony system opieki zdrowotnej oparty na solidaryzmie międzypokoleniowym, tym panom należy podziękować bo ich działania są destrukcyjne i szkodzą zdrowiu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, a w destrukcji Państwa i zniewalania społeczeństwa są mistrzami świata.Jakie Państwo taki system.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) tuchowiak :
Panie Wojtkiewicz a gdzie Pan był jak Kras Mietek i Słowik Marek sprzedali Szpital w Tuchowie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) ZX :
Lekarze weterynarii mają wiedzę znacznie większą o lekarzy med, można leczyć się tez u nich, zawsze pelna kultura, radzę skorzystać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) polo :
Co się jaracie, Kolesie P.Sawickiej i tak swoje zrobią a ciemny lud wszystko przyjmie!!! Tuchów pokazał jak to się robi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) koles :
Polo popieram cię i niech ten ciemny lud pamięta kiedy będą głosowac i na kogo ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-06-2012) OOSMAFI :
Pan poseł M. Wojtkiewicz głosi: „Trzeba też zadać pytanie: w czyim interesie jest urynkowienie służby zdrowia? Internautka MOŚCICZANKA w swej opinii idzie nieco dalej :” W czyim interesie jest urynkowienie służby zdrowia to od dawna wiadomo.”. Z kolei Internauta rado odważnie wyjaśnia, że to chodzi o tych, którzy „w destrukcji Państwa i zniewalania społeczeństwa są mistrzami świata”. Ja jedynie dodam, że w tej sprawie - jak w większości innych, podobnych - zionie mi tu czosnkiem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2012) kolo :
rado prosze cię nie błaźnij się już:( litości. a to co państwo teraz nie pobiera składki? z choinki sie urwałeś??? czy jak? solidaryzm pokoleniowy to się udaje tylko wtedy jak młodszego pokolenia jest więcej, a unas jakoś tak odwrotnie przestań już pitolić bo wstyd to czytać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2012) tarnowiak :
Oczekuję jak w tej sytuacji zachowa się Prezydent Ryszard I. Ja nie mam wątpliwości że poprze prywatyzację choćby z tego względu ze liczy na swoje udziały w przekształconych podmiotach które na politycznej emeryturze dadzą mu niezłe profity.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2012) OOSMAFI :
@kolo, masz rację, "u nas jakoś tak odwrotnie" (mała korekta w cytacie). Może spróbuj napisać, dlaczego?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2012) Legalny Banita :
Sprywatyzować i kropka. Mógł tego dopilnować PiS i wtedy byłoby bez przekrętów. Zamiast teraz biadolić i pierniczyć o jakimś solidaryzmie, ruszcie trochę mózgownicami. Poseł Wojtkiewicz napisał o kolejkach, w których będą umierali pacjenci, tak jakby teraz było inaczej. Naprawdę nic mnie już nie przestraszy. Wolę nawet zaryzykować przekręty przy prywatyzacji i doprowadzenie sprawy do końca, niż czekanie kolejne dziesięciolecia z nikłą nadzieją na poprawę sytuacji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-06-2012) cc :
czas aby się PiS puknął w łepetynę i odświeżył kadry , może wtedy będzie realną alternatywą dla peło... a póki co to prawie jak .....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-06-2012) muzyk :
"I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot? Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego." Zespół Coma utwór "Los, cebula i krokodyle łzy"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl