To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Jan Rybowicz” w Teatrze    -   22/6/2012
Powrót „Salonu Poezji”
Czy Tarnów ma swoich nieodkrytych poetów? Owszem. Jednym z nich był Jan Rybowicz- poeta i prozaik, który żył bardzo niedaleko naszego miasta- w Lisiej Górze. To właśnie jemu poświęcony zostanie Salon Poezji, który otworzy swe podwoje 24 czerwca o godz. 11:00 na Scenie Underground Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Fragmenty wspomnień przeczyta Matylda Baczyńska, z poezją zapozna widzów Tomasz Piasecki. Muzyczne interpretacje tekstów Jana Rybowicza wykona Tomasz Lewandowski (Teatr Nie Teraz). Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, że Jan Rybowicz debiutował w 1976 r. na łamach Gazety Południowej wierszem "Wyobraźnia". Debiut prozatorski to opowiadanie pt. "Jak zostałem pisarzem" opublikowane w Miesięczniku Literackim Młodych Nowy Wyraz. Wydał kilka tomów opowiadań: "Samokontrola i inne opowiadania", "Inne opowiadania", "Wiocha Chodaków", "Czekając na Becketta" oraz trzy tomy wierszy: "Być może to", "Wiersze" i "O kay".

W 15 lat po jego śmierci postać tę przypomniał swoim spektaklem „Rybowicz, czyli głowa pełna lalek” Teatr Nie Teraz. Jego postać przypomniana została również na łamach wydawanych przez TNT „Intuicji”; było też spotkanie przy jego grobie. Był konkurs recytatorski, była wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie. Nieco później płytę z poezjami Jana Rybowicza wydało Stare Dobre Małżeństwo („Tabletki ze słów”). W 2009 roku TNT Rybowiczowi poświęcił „Czytanie Nocą”. W tym samy roku przy „Ławeczce poetów” miał też miejsce happenning w ramach festiwalu „4 Pory Książki – Pora Poezji” organizowany przez MBP, a z udziałem prowadzącego Grupę Młodych Autorów poety Zbigniewa Mirosławskiego i Mirosława Poświatowskiego; rozdawano wówczas ulotki z fragmentami wierszy, opatrzone zaczerpniętym z Jana Rybowicza tytułem „Tabletki ze słów”. W 2010 roku w ramach drugiej edycji projektu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „Uwaga, Człowiek”, w którym braliśmy udział, powstało słuchowisko poświęcone „kaskaderowi z Lisiej Góry”, według scenariusza zmarłego niedawno Jerzego Reutera, a we wspólnej reżyserii z Krystyną Drozd. W obsadzie znaleźli się aktorzy Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego: Anna Lenczewska, Przemysław Sejmicki i Robert Żurek.

Ponad dwadzieścia lat po śmierci poety (zmarł 21 października 1990 roku w Lisiej Górze) Miejska Biblioteka Publiczna im. Julisza Słowackiego w Tarnowie oraz Tarnowski Teatr przypomną jego twórczość podczas Salonu Poezji "Poetyckie widzenie w nagłym zbliżeniu".
Fragmenty wspomnień przeczyta Matylda Baczyńska, z poezją zapozna widzów Tomasz Piasecki. Muzyczne interpretacje tekstów Jana Rybowicza wykona Tomasz Lewandowski (TNT). Zapraszamy 24 czerwca 2012 r. o godzinie 11 (Scena Underground Tarnowskiego Teatru).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl