To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Kolejna, po POLDIMie, duża tarnowska firma budowlana zbankrutuje ? aktualizacja   -   29/6/2012
Wniosek o upadłość ABM SOLID
Jak dowiaduje się RDN Małopolska, dziś do Sądu Rejonowego w Tarnowie wpłynąć ma wniosek o ogłoszenie upadłości spółki giełdowej ABM SOLID SA, jednej z większych firm budowlanych realizujących inwestycje niemieszkaniowe. Zarząd firmy stara się o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. To konsekwencja fiaska, jakie poniosła zawarta kilka tygodni temu umowa restrukturyzująca zadłużenie, podpisana z bankami finansującymi spółkę oraz obligatariuszami. Zamiana części zadłużenia na akcje miała zmniejszyć poziom zadłużenia do ok. 40 mln zł. Warunkiem był wykup części obligacji do 31 maja i pozyskanie 30 mln zł z ich emisji. ABM Solid nie dostał jednak wsparcia od inwestora branżowego. Wsparcia miała udzielić giełdowa spółka UNIBEP, ale go ostatecznie odmówiła "w związku z atmosferą wokół branży budowlanej". W efekcie tej decyzji DM DMSA zrezygnował z przeprowadzenia nowej emisji dla tarnowskiej spółki. Wczoraj kurs akcji ABM SOLID notował kolejne rekordy spadków na giełdzie.

Ogloszenie

- Decyzja o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości było najtrudniejszą w mojej karierze, ale była konieczna. Nie udało się uzyskać pozytywnego rezultatu restrukturyzacji prowadzonej z wierzycielami finansowymi, pomimo wielomiesięcznej ciężkiej pracy, zakończonej zawarciem umowy restrukturyzacyjnej. W ostatniej chwili przeszkodziła nam bardzo trudna sytuacja na rynku. Chcemy kontynuować działalność w ABM SOLID i zakończyć realizowane kontrakty, a także pozyskiwać przy udziale innych partnerów biznesowych nowe zlecenia - powiedział Marek Pawlik, prezes ABM SOLID.
Zarząd spółki deklaruje, że spółka będzie dążyć do jak najszybszego zawarcia układu z wierzycielami oraz zaproponuje im spłatę jak największej części zobowiązań.
We wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu zarząd ABM SOLID przedstawi ogólną propozycję układu. Propozycje zakładają częściową redukcję zadłużenia oraz konwersję na akcje spółki. Intencją zarządu jest spłata zobowiązań w jak największym stopniu - wynika z treści komunikatu, który ogłosił zarząd spółki w czwartek wieczorem.
ABM Solid SA, realizujące głównie "pod klucz" obiekty sportowe, budynki administracyjno-biurowe, przemysłowe i inżynieryjne, kończy obecnie w Tarnowie trzy inwestycje:
- Rozbudowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. ABM Solid buduje budynek Instytutu Ochrony Zdrowia. Umowa została podpisana w maju 2010 roku, a zakończenie prac planowane jest w ciągu najbliższych miesięcy.
- Rozbudowa Sądu Okręgowego i Rejonowego oraz Prokuratury Okręgowej i Rejonowej. ABM Solid buduje nowy budynek sądu oraz prokuratury. Umowa została podpisana we wrześniu 2010 roku, a zakończenie prac planowane jest na przełomie 2012 i 2013 roku.
- Budowa siedziby Karpackiej Spółki Gazownictwa. ABM Solid buduje zaawansowany technologicznie budynek administracyjno-biurowy. Umowa została podpisana w marcu 2010 roku, a zakończenie prac planowane jest w lipcu br..
Tarnowskie inwestycje ABM SOLID mają nie być zagrożone - zapewniają władze spółki.

To już drugie postępowanie upadłościowe dużej tarnowskiej firmy budowlanej w ostatnich tygodniach. 12 czerwca br. tarnowski Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną POLDIM SA. Firma z dużymi tradycjami i osiągnięciami w branży budownictwa drogowego od początku tego roku przestała płacić podwykonawcom i - podobnie jak teraz ABM SOLID - złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości układowej, która umożliwiłaby redukcję milionowych długów. Sąd zdecydował jednak o likwidacji przedsiębiorstwa. Majątek firmy ma zbyć Syndyk. POLDIM był m.in. jednym z uczestników konsorcjum budującego odcinek autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(29-06-2012) rQt :
A podobno taki dobry klimat w Tarnowie tworza wladze miasta ... a przeciez padaja nie tylko duzi gracze ktorych widac na pierwszych stronach gazet, ale pada wiele malych przedsiebiorstw.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-06-2012) zzz :
Moze by tak kolejny hiper market bo mam do najblizszego 800 metrow a to nie dopuszczalne w EU standartach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-06-2012) zzz :
Z przedsiebiorcami jak ze stonka ale poradzimy sobie ja ze stoczniami fabrykami hutami z cala ta komunistyczna zaraza ktora wmawiala ludzia ze cos daje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-06-2012) franek :
Tak sie konczy zycie ponad stan za cudza kase.Niebotyczne wyplaty dla prezesa i czlonkow zarzadu. Wypasione samochody,wille,samoloty oraz zycie ponad stan za cudze,bo kredyt i pieniadze z wyemitowanych akcji to nie zysk.W cywilizowanym kraju za takie machloje idzie sie do wiezienia,a tu zostanie setki okradzionych inwestorow gieldowych i niewinny pan prezes.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-06-2012) d :
Nie jestem budowlańcem, tak, że nie moja branża. Ale dziwi mnie, że firma, która wygrywa duże projekty może upaść. Na chłopski rozum przeważnie firmy, które nie mają zleceń to upadają.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-06-2012) erzac :
powiem tak: ci co znaja prezesa wiedza, ze na to juz dawno zasluzyl!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-06-2012) tusktyfusek :
Na tarnowianinie com. w komentarzach działa cenzura jak za głębokiego PRL . Ta strona jest tak samo wiarygodna jak Dziennik Telewizyjny

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2012) POLA :
POPROSTU WAŁKARZE TA FIRMA SOLID WE WROCŁAWIU FIRMOM NIE WYPŁACILI JESZCZE KASY DOBRE CWANIAKI

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl