To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Znamy laureatów tegorocznych Nagród Kultury – wręczenie podczas inauguracji „Zdearzeń”    -   29/6/2012
Wieści z tarnowskiego magistratu
Tarnowski magistrat poinformował o tym, kto został laureatem tegorocznych Nagród Kultury. Zdecydowali o tym radni podczas sesji. Nagrody zostaną wręczone w piątek, 29 czerwca, podczas inauguracji Święta Miasta czyli Zdearzeń 2012. Uroczystość odbędzie się o godzinie 17.00 w Tarnowskim Teatrze. Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych oraz ich krótkie notki biograficzne.

Ogloszenie
>

Nagroda Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury - Tadeusz Koniarz.
Nagroda „Mecenas Kultury Tarnowa” - Stanisław Kozyra, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „Bodoni - Reklama Wizualna Stanisław Kozyra”.
”Za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania kultury, w tym w szczególności kultury żydowskiej i romskiej, w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć” przyznano Nagrodę Honorową - Adamowi Bartoszowi.
Nagrodę „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych twórców przyznano Matyldzie Baczyńskiej.

Przypomnijmy, że Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury oraz Nagroda „Mecenas Kultury” przyznawane są od dziewięciu lat, natomiast nagroda „Nadzieja Roku” oraz „Nagroda Honorowa” od roku 2009. Za kryterium jej przyznawania uznaje się oryginalność, wartość, poziom oraz inne walory uznawane za ważne dla oceny osiągnięć twórczych w dziedzinie literatury, muzyki, teatru i sztuk plastycznych.

Tadeusz Koniarz
Fotoreporter i filmowiec, nauczyciel fotografii i filmu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Pracował jako fotoreporter - m. in. w Czasie Krakowskim, TEMI, Gazecie Krakowskiej, Polskiej Agencji Prasowej. Aktualnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Publikuje zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Od 1987 r. prowadzi jeden z najlepszych w krajowym ruchu kina niezależnego Amatorski Klub Filmowy „Szwenk”, którego był jednym z głównych założycieli, a od ponad 20 lat pracuje z młodzieżą, prowadząc zajęcia w Pracowni Filmowej oraz w Pracowni Fotografii Cyfrowej Pałacu Młodzieży. Jest współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Twórczej Euroregionu Karpackiego, pełnił również funkcję wiceprezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brał udział w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej oraz World Press Photo. W działalności filmowej należy do twórców kina niezależnego - jest członkiem Zarządu Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie. Realizuje autorskie filmy dokumentalne, za które otrzymał wiele nagród.  Za działalność kulturalną  w dziedzinie filmu i fotografii został nagrodzony statuetką „Uskrzydlony” przyznaną przez Tarnowską Fundację Kultury. Posiada Srebrną Odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych oraz tytuł Zasłużony Działacz Kultury; otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i Medal KEN.  Jego pasją jest fotoreportaż.

Stanisław Kozyra
Artysta plastyk, miłośnik sztuki i artystów, właściciel firmy poligraficznej otwartej na innowacyjność, gotowej na eksperymenty, których celem jest nowa jakość. Jako artysta czuje sztukę bardziej niż biznes. Człowiek skromny, który ze swoim skromnym zespołem nigdy nie odmawia artystom i animatorom kultury. Wspiera tarnowskie instytucje kultury.
Jego wkład w wizualizację Tarnowa na starych i nowych fotografiach jest naprawdę imponujący. W wielu przypadkach angażuje się z całą firmą w realizację wielkich wystaw: Panorama Siedmiogrodzka, Kocham Tarnów, Tarnów Przyszłości, wydruki wielkoformatowe, w tym nowatorskie rozwiązania plastyczne, jak wydruk plakatów Andrzeja Dudzińskiego na aluminiowych płytach zaklejanych drukiem, Wystawa 25 lat Tarnowskiej Nagrody Filmowej, niecodzienne zlecenia na rzecz kultury i edukacji kulturalnej, jak klocki, puzzle magnetyczne i wiele innowacyjnych rozwiązań dla potrzeb kultury. Wielokrotny sponsor Tarnowskiej Nagrody Filmowej, długoletni partner BWA Galerii Miejskiej, Tarnowskiego Teatru , Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Adam Bartosz
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie (1980-2012), przewodniczący Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, zastępca przewodniczącego Towarzystwa Historycznego O/Tarnów. 
Absolwent etnologii i muzeologii, specjalista w dziedzinie kultury i historii Żydów tarnowskich. W 1979 r. zorganizował pierwszą w Polsce wystawę poświęconą Cyganom/Romom, a w 1982 r. – pierwszą po wojnie wystawę poświęconą Żydom: „Żydzi w Tarnowie”. Twórca pierwszej na świecie i do niedawna jedynej, stałej wystawy muzealnej „Roma/Cyganie. Historia, kultura” (w 1996 r. indywidualna nagroda Ministra i Sztuki). Jeden z inicjatorów powołanego w 1988 r. Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Organizator dorocznych obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich i Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów (w 2002 r. nagroda Ministra Kultury i Sztuki). Wykładał  na letnich seminariach organizowanych przez Oxford Centre, a także dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2006 r. wykładowca romologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uhonorowany przez Ambasadę Izraela dyplomem uznania za opiekę nad zabytkami żydowskimi. Autor książek o Romach i Żydach („Nie bój się Cygana”) i setek artykułów w kilkunastu językach w pismach polskich i zagranicznych o tematyce etnicznej, muzeologicznej, na temat historii i kultury ludowej Polski i Karpat.  W maju 2012 r. odebrał z rąk marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy odznakę za Zasługi dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Matylda Baczyńska
Absolwentka wydziału aktorstwa dramatycznego (2008) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Do zespołu Tarnowskiego Teatru dołączyła w 2011 r. debiutując w spektaklu „Tajemniczy ogród” w reż. T. Obary i  w bardzo krótkim czasie stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy tarnowskiego teatru. Można ją także zobaczyć w spektaklach: „Czego nie widać , „Powrót krasnoludków”, „Makbet”, „Trzy siostry”, „Blackbird”. Obdarzona talentem wokalnym (spektakl „Solski o …miłości. Aktorzy śpiewają”). Jest instruktorem tańca w szkole Pade Style w Krakowie. W Tarnowskim Teatrze prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży pełnosprawnej oraz z niepełnosprawnością w ramach „Talii Bez Barier”. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele ról teatralnych (min. w Teatrze TVP), filmowych (m.in. „Uwikłanie”, „Korowód”, „Świety interes”) oraz serialowych („Plebania”, „Ludzie Chudego”, „Rezydencja”, „Julia”).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(30-06-2012) anty :
Co do 2-ch pierwszych osób popieram w pełni ale znowu dziwi mnie fakt przyznania kolejnej nagrody A.Bartoszowi. Za swoją pracę dostawał grubą kasę a i teraz jeszcze bierze chociaż podobno jest emerytem. Wstyd i hańba

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-07-2012) Piotr :
A mnie przeraża fakt, że p. Ścigała organizuje uroczystość wręczenia nagród w teatrze, gdzie wydaje duże pieniądze - podejrzewam, że ok. 30 tys. zł - tylko dla swojej próżności. Sala wypełniona maksymalnie w 1/3. Jak znam Tadeusza Koniarza i Stanisława Kozyrę nie obraziliby się gdyby nagrody zostały im wręczone na tarnowskim rynku przed koncertami. Pozostałe osoby pewnie też nie miałyby nic przeciwko temu. To kolejne wyrzucone w błoto pieniądze podatników. Jak długo jeszcze??!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-07-2012) krzysztofa szumowina :
a cóż to takiego jest,ta kultura romska? Przecież Bartosz Adam jest,że się tak wyrażę, "kultywatorem" kultrury cygańskiej,a nie romskiej.Sam zresztą napisał książke pt." Nie bój się Cygana",a nie ""Nie bój się Roma". Nagrodę dostał za pieprzoną "poprawnośc polityczną",ktora nakazuje Cyganó ,nazywać Romami.Ścigała też kiedyś dostanie nagrodę za życzenia" zimowych świąt",a nie Swiąt Bożego Narodzenia.Michnik mu taką nagrodę przyzna.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl