To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   CZWARTY ek stra FILM   -   02/2/2007
8 lutego 2007 roku o godzinie 18:30 zaplanowano kolejne spotkanie miłośników ambitnego kina w ramach cyklu CZWARTY ek stra FILM - projekcji organizowanych przez Tarnowskie Centrum Kultury. Tym razem podczas (tradycyjnie) pojedynczego seansu zobaczymy film 8 lutego 2007 roku o godzinie 18:30 zaplanowano kolejne spotkanie miłośników ambitnego kina w ramach cyklu - projekcji organizowanych przez Tarnowskie Centrum Kultury. Tradycyjnie też mamy dla inTARnautów zaproszenia na czwartkowy seans.

Ogloszenie

Film ten obsypany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami na Międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym w 2004 r. Grand Prix koszalińskiego festiwalu „Młodzi i film”.

Yasmine Kassari ma na koncie dokument "Kiedy mężczyźni płaczą", przedstawiający losy młodych mężów z jej ojczyzny, którzy w Hiszpanii szukają szansy na lepsze życie. "Uśpione dziecko" przedstawia drugą stronę medalu. To odmalowany za pomocą przepięknych kadrów autorstwa greckiego operatora Yorgosa Arvanitisa obraz samotnych kobiet uwięzionych paradoksalnie w patriarchalnym społeczeństwie. Paradoksalnie, bowiem mężczyźni obecni są w ich życiu jedynie we wspomnieniach lub nagraniach wideo nadsyłanych zza granicy. Jednak ich wpływ na codzienność muzułmanek jest decydujący. Próba wyzwolenia się spod niego często kończy się dla nich tragicznie.
Akcja opowieści rozgrywa się w Maroku. Tuż po nocy poślubnej, panna młoda o imieniu Zeinab (w tej roli Mounia Osfour) zostaje porzucona przez męża, który udaje się do Hiszpanii w poszukiwaniu lepszej pracy. Po jego wyjeździe, kobieta odkrywa, że spodziewa się dziecka. Jej teściowa nie chce jednak, aby potomek syna przyszedł na świat przed jego powrotem z obczyzny. Zeinab musi - zgodnie z prawem koranicznym - "uśpić" dziecko w swoim łonie, a w ten sposób odroczyć dzień porodu.

Mimo iż Kassari nie ucieka od przedstawienia konsekwencji surowych dla kobiet przepisów szariatu, nie można pozbyć się wrażenia, że obcujemy z bajką. Tajemniczy, egzotyczny świat zaklętych bohaterek, których każdy krok kontrolowany jest przez duchy mężów, wypełniają niezrozumiałe dla człowieka Zachodu wierzenia. Dzięki takiemu podejściu do tematu autorce filmu udało się uciec od taniej publicystyki, czyniąc z "Uśpionego dziecka" film, który łączy wyraziste społeczne zaangażowanie ze zrozumieniem i znawstwem kultury i obyczajów, które są dla nas niepojęte.
Wyjątkowość tego obrazu polega również na tym, iż rzadko ma się do czynienia w kinie z bajką, której podstawą jest okrutna rzeczywistość. "Uśpione dziecko" jest taką właśnie niemal baśniową opowieścią o świecie, w którym widać same kobiety, ale wiadomo, że rządzą nimi nieobecni mężczyźni.

Opowiadając o marokańskich kobietach Kassari mimochodem zadała bardzo ważne pytania: Czy taki archaiczny, patriarchalny świat jest dla nas do zaakceptowania, czy mieszkaniec Europy potrafi na przykład zrozumieć wywyższenie męczeńskiej śmierci poniesionej w walce z niewiernymi, za którą ma go spotkać nagroda w raju?

UŚPIONE DZIECKO
Belgia / Maroko, dramat, 2004
reżyseria: Yasmine Kassari
scenariusz: Yasmine Kassari
obsada: Rachida Brakni, Mounia Osfour, Nermine Elhaggar

Na tę jednorazową projekcje filmu zapraszam do kina „Marzenie” o godzinie 18. 30. Bilety do nabycia w kasie kina, koszt 12 zł. Dla członków Akademii Filmowej cena biletów wynosi 6 zł.

KONKURS dla inTARnautów
Na zwycięzców ogłaszanego właśnie mini-konkursu filmowego czekają dwa podwójne bezpłatne zaproszenia na w/w seans. Wystarczy, że nadeślecie zgłoszenie zawierające choć 3 tytuły filmów, których akcja toczy się w krajach arabskich. Zaproszenia rozlosujemy w środę 7 lutego około godziny 15:00 wśród osób, które nadeślą nam do tego czasu prawidłowe odpowiedzi na adres: redakcja@intarnet.pl . Listy powinny zawierać w temacie wiadomości hasło CZWARTY ekstra FILM, imię, nazwisko oraz oraz ewentualny tel. kontaktowy. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej oraz sposobie jej odebrania niezwłocznie, drogą elektroniczną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, September 28, 2022 03:17:52
IP     : 3.237.27.159
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html