To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Poczwórna Akademia Filmowa   -   02/2/2007
W lutym czekają nas aż cztery kolejne wykłady i projekcje w ramach 10-ciomiesięcznego skondensowanego kursu z zakresu krytyki, historii i teorii filmu. Cykl zajęć w Tarnowskim Centrum Kultury prowadzi Jerzy Armata, związany z „Gazetą Wyborczą krytyk filmowy, dziennikarz.

Ogloszenie
>

10 i 11 luty upłyną pod znakiem „Wielkich autorów kina”; pierwszego dnia czeka nas opowieść o Bergmanie, Bonuelu, Formanie, zakończona projekcją „Człowieka z księżyca” (1999) Milosa Formana, według scenariusza Scott Alexandra i Larry Kraszewskiego, z m.in. Dannym De Vito i Jimem Carrey w rolach głównych.
Komik Andy Kaufman w dzieciństwie marzył o występach w telewizji. Do połowy lat 70. gościł na scenach niewielkich klubów w Los Angeles zabawiając publiczność m.in. naśladowaniem Elvisa Presleya. Agent George Shapiro angażuje Andy'ego do słynnego programu telewizyjnego Saturday Night Live. Andy otrzymuje następnie propozycję stałych występów w nowym sitcomie Taxi... „Film z przejmującą kreacją Jima Carreya w roli Andy'ego pozwala nam głębiej pomyśleć nad tym, co tak naprawdę na szklanym ekranie jest prawdziwe, a co jest jedynie wytworem telewizji. Tu już nie ma miejsca dla bezmyślności, ponieważ film co prawda wzbudza uśmiech, ale z czasem nabiera na litości, skropiony gorzką prawdą o manipulowaniu ludzkimi emocjami i tego konsekwencjami.” (Stella)
11 lutego, po wykładzie poświęconym takim nazwiskom jak Kurosawa, Tarkowski czy Kubrick, zobaczymy słynną „Mechaniczną Pomarańczę” (1971) Stanleya Kubricka, na podstawie powieści Anthony Burgessa. Co ciekawe – sama książka ma charakter eksperymentu lingwistycznego i jako że w oryginale powieść napisana została w stworzonym przez autora slangu, „tłumaczący” ją na język polski Robert Stiller w pewnym sensie musiał napisać ją na nowo, starając się stworzyć polski „slang przyszłości” – na bazie badań ewolucji języka subkultur. Tak powstały dwie wersje książki – z zapożyczeniami rosyjskimi i z zapożyczeniami niemieckimi. Sam film został ocenzurowany przez samego reżysera, zaraz po tym jak zaczęli się wzorować na nim brytyjscy chuligani. Ubrany w konwencję s-f film jest opowieścią o nastoletnim Aleksie, który w dzień jest przykładnym synkiem, a w nocy bandytą. Żeby było ciekawiej, jest też wielkim miłośnikiem Ludviga van Beethovena. W odległej przyszłości gang nastolatków wraz z Aleksem wyrusza co noc aby kraść i bić pozbawionych jakiejkolwiek ochrony ludzi. Kiedy jeden nasz bohater próbuje wszcząć bunt, reszta wyrzuca go i pozostawia policji. W więzieniu chłopak przechodzi specjalną terapię – resocjalizacyjny eksperyment, który obrzydza mu przemoc tak skutecznie, że od tej pory nie jest w stanie się nawet bronić. Jego przypadek zostaje wykorzystany w politycznych rozgrywkach...

Kolejne spotkanie z Akademią Filmową będzie miało miejsce 17 i 18 lutego. Pierwszego dnia tematem wiodącym będzie „Amerykańskie kino gatunków” – zobaczymy wówczas jeden z najlepszych westernów w historii kinematografii – „Rio Bravo” Howarda Howksa z 1959 roku, z Johnem Waynem. Fabuła brzmi dziś banalnie – oto szeryf John Chance musi zapobiec ucieczce z więzienia wpływowego zabójcy. Jego pozostający na wolności przyjaciele planują odbicie więźnia. Szeryfowi pomaga jedynie alkoholik Dude, staruch Stumpy i przystojny Colorado. Film do dziś pozostaje filmową perłą.
Tematem kolejnego spotkania, 18 lutego, będą „Wielcy Amerykanie” – Welles, Copola, Altman. Po wykładzie zobaczymy film „Bonnie and Clyde” (1967) Artura Penna - jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów amerykańskich schyłku lat 60-tych. Romantyczna, a zarazem ironiczna ballada o miłości, wolności, przemocy i śmierci – klasyka filmu gangsterskiego z elementami komedii. Bohaterowie to słynna para bandytów, Bonnie Parker i Clyde Barrow, którzy po serii zuchwałych napadów zginęli w 1934 roku w zasadzce przygotowanej przez policję. W filmie występują m.in.: Warren Beatty (Clyde Barrow), Faye Dunaway (Bonnie Parker) i Gene Hackman.

Piwnice TCK, Rynek 5;
„Wielcy autorzy kina” – „Człowiek z księżyca” - 10 luty, godz. 17:00
„Wielcy autorzy kina” – „Mechaniczna pomarańcza” – 11 luty, godz. 10:00
„Amerykańskie kino gatunków” – „Rio Bravo” – 17 luty godz. 17:00
„Wielcy Amerykanie” – „Bonnie and Clyde” – 18 lutego, godz. 10:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl