To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Żółta Drabina” i Przegląd Autorskich Kabaretów   -   06/2/2007
„Czemu Nie”, „Tarnowska Alternatywa”, „TAMA” – to nazwy grup nieformalnych które na przekór obiegowym opiniom, że młodym ludziom „nie chce się chcieć” istniały i istnieją, a które w latach 2005 i 2006 wspierane były przez Tarnowskie Centrum Kultury. Przed nami kolejne przedsięwzięcie – licząca dziewięć osób „Żółta Drabina” w ramach projektu „Make a Connection” organizuje Przegląd Amatorskich Kabaretów. 9 lutego, w Piwnicach TCK o godz. 17:30 wystąpią młodzi adepci sceny kabaretowej – m.in. „Abzik” i „Warczące taborety”. Gwiazdą wieczoru będzie kabaret NAPAD, wyróżniony na „Pace” w 2005r.

Ogloszenie
>

Program Make a Connection – Przyłącz się, w ramach którego organizowany jest przegląd, to ogólnoświatowa inicjatywa Międzynarodowej Fundacji na rzecz Młodzieży (IYF) i firmy Nokia, zainicjowana w kwietniu 2000 roku. Program propaguje pozytywne wzorce rozwoju młodzieży i daje młodym ludziom okazję do „nawiązania łączności” ze swoimi społecznościami lokalnymi, rodzinami i rówieśnikami oraz między sobą. Make a Connection poprawia szanse edukacyjne młodych ludzi, uczy ich ważnych umiejętności życiowych – np. współpracy, wiary w siebie i rozwiązywania konfliktów – oraz pomaga im wnieść pozytywny wkład w życie społeczeństwa. Jest realizowany przez bezpośrednie szkolenia, propagowanie relacji mentorskich, dawanie młodzieży możliwości działania w wolontariacie oraz przez szkolenie dorosłych (nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą).
W Tarnowie i w regionie z programu tego skorzystało wiele grup. Jedną z nich jest „Żółta Drabina” – dziewięciu młodym ludziom zamarzył się przegląd kabaretów i wychodzi na to, że marzenie to się ziściło. Wstęp na przegląd jest wolny ; niemal do ostatniej chwili można też zgłosić własny kabaret, zaprezentować swoje możliwości. Płatny jest za to (15 zł) występ kabaretu NAPAD, który rozpocznie się o 19:30.

Nagradzany na wielu prestiżowych konkursach, (m.in. na przeglądzie „Paka” w 2005 r.), kabaret Napad ma w swym dorobku m.in. udział w scenie napadu w filmie Stanisława Tyma „Ryś”. „Historię grupy można albo streścić w jednym krótkim zdaniu, albo rozwlec ją na kilkanaście akapitów. To, na którą z wersji zdecydował się opowiadający, najlepiej rozpoznać po tym, czy historia zawiera drugie zdanie. Jeśli tak, możemy być pewni, że jest także trzecie, które niekoniecznie musi od razu być pełną sentencją - wystarczy, że jest równoważnikiem zdania. Jak czwarte.
Przeciętny członek kabaretu Napád posiada w swoim zanadrzu 7 różnych wersji historii. Ostatnio średnia ta wynosiła nawet 7,43 wersji, ale trzy z nich (wszystkie trzy Tomka) oficjalnie uznano za plagiat wersji Jackowych i zostały unieważnione. Tomek do dziś nie przyznał się do popełnienia przestępstwa.
Przeprowadzono próbę ujednolicenia historii kabaretu. Wymagało to wielu miesięcy przesłuchań świadków, ślęczenia po nocach nad starymi zapiskami oraz żmudnego przeglądania archiwalnych nagrań. Niestety wymagań tych nie spełniono, w związku z czym poniższe opowiadanie w dużej mierze oparte jest na faktach nieautentycznych!
Wszystko zaczęło się w głowie Harrisa. Ni stąd, ni zowąd, ni skądinąd, ale znienacka, zrodził się w niej pomysł na zrobienie kabaretu. Sporządził niestandardowe ogłoszenie pisząc drobnym drukiem u dołu czystej kartki „spotkanie kabaretu wtedy i wtedy, tu i tu”. Potrzebował jeszcze jakiegoś chwytliwego hasła, które zwróciłoby uwagę tych paru wybranych osób mających dzielić z nim tą jakże nietypową pasję. Niewiele myśląc wypisał na środku dużymi literami „Sex za darmo!!!” i zawiesił ogłoszenie na terenie jednej z wyższych różowych szkół ekonomicznych w Warszawie. 14 marca 2000 roku zgromadziło się w jednym miejscu ponad 3000 studentów. Trochę postali, po czym rozczarowani, po niecałej minucie, w jednej chwili rozeszli się. Harrisowi zaświtał w głowie pewien zupełnie nowy pomysł, ale szybko o nim zapomniał. Tam, gdzie przed chwilą stały tłumy zauważył grupkę sześciu łudzących się jeszcze osób. Postanowił, że z nimi założy kabaret. Spotykali się co tydzień. Z czasem co bystrzejsi wykruszali się z tego grona przekonawszy się, że z seksu jednak nici. Z tamtej pierwotnej grupy już tylko Tomek i Jarek łudzą się do dziś. Dosyć szybko na spotkania towarzyskie (bo nawet najbardziej nierzetelny historyk nie nazwałby tego próbą) zaczęli przychodzić także Krysia i Jacek - pierwsi zwerbowani członkowie kabaretu. Zwłaszcza obecność Jacka miała kluczowe znaczenie dla przebiegu spotkań, gdyż znał dużo fajnych dowcipów. Mimo tak niesprzyjających warunków jeszcze przed wakacjami powstały dwa teksty: „Indianin” oraz „Na bank na pad”. Te dwa wymuskane, sprawnie skonstruowane w najmniejszym centymetrze arcydzieła, najeżone zabawnymi aluzjami, wolne od zbędnych dłużyzn, bogate w wywołujące spazmy śmiechu żarty i okraszone błyskotliwymi pointami („Na bank na pad” kończył się aż czterema!) obudziły w młodym zespole głęboko ukryte pokłady nadziei. Pojawiła się szansa na wystawienie swojego własnego numeru. Od teraz wszystko miało już pójść z górki. Świat leżał u ich stóp. Po wakacjach zaczną próbować swoje skecze. Oba!


„Żółta Drabina” i Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają do piwnic TCK na przegląd amatorskich kabaretów, w dniu 9 lutego o godz. 17:30.

KONKURS DLA INTARNAUTÓW:
Na zwycięzców ogłaszanego właśnie mini-konkursu czekają dwa podwójne bezpłatne zaproszenia na w/w przegląd kabaretowy. Wystarczy, że nadeślecie nam zgłoszenie zawierające w tytule wiadomości hasło : NAPAD. Zaproszenia rozlosujemy w piątek 9 lutego około godziny 14:30. E-listy należy wysłać na adres: redakcja@intarnet.pl a w środku zawrzeć swoje imię, nazwisko oraz tel. kontaktowy. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej oraz sposobie jej odebrania niezwłocznie po losowaniu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl