To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Budżet: mniej wydatków – więcej dochodów    -   13/2/2007
O priorytetach, dochodach i wydatkach oraz najważniejszych inwestycjach w Tarnowie już pisaliśmy. Teraz powracamy do tematu – posiłkując się założeniami nowego projektu budżetu, przygotowanego pod zarządem nowego prezydenta Ryszarda Ścigały. W projekcie tym, w porównaniu z listopadowym, o 4,5 mln zł wzrastają dochody miasta, natomiast wydatki spadają aż o 15,8 mln zł. Znacząco mniejszy ma być również deficyt oraz całkowite zadłużenie.

Ogloszenie
>

Najważniejszymi założeniami nowego budżetu jest rezygnacja z tych działań, których źródłem finansowania miał być kredyt komercyjny, na rzecz zadań o wysokim prawdopodobieństwie absorpcji środków zewnętrznych, przyjęte założenie o m.in. wyższej ściągalności podatków i opłat oraz sprzedaży niepracującego majątku finansowego oraz rezygnacja z zadań nieprzygotowanych dokumentacyjnie i realizacyjnie do wykonania w 2007 roku. Prezydencki projekt ma na celu ustabilizowanie finansów miasta oraz tworzenie w przyszłych latach „budżetów rozwojowych”, które „zawierać będą zadania w dużej mierze finansowane z funduszy zewnętrznych”.
W ten sposób w styczniowym projekcie budżetu, zwiększono, względem projektu z listopada, miejskie dochody z 335,5 mln zł do 340 mln, jednocześnie zmniejszając wydatki z 368,1 mln do 352,3 mln zł. Jednocześnie spada deficyt – z 32,5 mln do 12,2 mln zł oraz całkowite zadłużenie – ze 156,9 mln do 126,8 mln zł.

Jak już pisaliśmy, w ocenie nowych władz obecnie na liście WPI i MRPO na lata 2006 – 2008 brak jest projektów, których bezpośrednim beneficjentem jest Gmina Miasta Tarnowa – w bierzącym roku realizowany jest tylko 1 projekt infrasturkturalny i 6 miękkich, dofinansowanych ze środków unijnych (modernizacja drogi 73, Edunet, badania i analiza rynku pracy, program stypendialny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, Małopolski Program Stypendialny dla studentów, „Krok do pracy” i „Kierunek praca”).
Natomiast na liście inicjatyw, które znalazły się bazie projektów regionalnych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na najbliższe lata – o czym również już pisaliśmy – znajdują się:
Integracja Centrum Komunikacyjnego w Tarnowie z głównymi ciągami komunikacyjnymi oraz drogą wojewódzką nr 977 Tarnów – Konieczna (130 mln zł). Dzięki temu skróbony ma zostać czas przejazdu z Centrum do przejścia granicznego, zagwarantowany zostanie również płynny ruch w mieście i we wschodniej Małopolsce na osi północ – południe.
„Młyn Szancera” w Tarnowie – budowa nowoczestnego centrum sztuki współczesnej oraz technologii multimedialnych (45 mln zł) – co wiąże się z poszerzeniem oferty kulturalnej, utworzeniem unikatowego w Małopolsce obiektu oraz rozwój „turystyki kulturalnej”.
Poprawa dostępności do stref aktywności gospodarczej w Tarnowie, wszczególności do Tarnowskiego Regionalnego Parku Przemysłowego (130 mln zł) – co zaskutkuje skróceniem czasu przejazdu z regionu do tarnowskich stref inwestycyjnych oraz podniesieniem ich atrakcyjności.
Poprawa dostępności do stref inwestycyjnych w Tarnowie - budowa węzła „Krzyż” - autostrada A4 z A. Jana Pawła II oraz przebudowa ulicy Błonie (100 mln zł).
Modernizacja Stadionu Miejskiego w Tarnowie – Mościcach (35 mln zł).
Ponadto Gmina Miasta Tarnowa wspiera:
- rozbudowę Kampusu Państwowe Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie dla potrzeb tworzonej Akademii Tarnowskiej ; - Tarnowski Regionalny Park Przemysłowy - projekt TKP Plastikowa Dolina S.A. w Tarnowie. (55 mln zł) – zapewnienie bazy mieszkaniowej dla kadry dydaktycznej, organizacja Biblioteki Naukowej, etap I: e-Biblioteka, powołanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego i wydawanie periodyków, promocja projektu);

Pisząc o kluczowych projektach (Integracja Centrum Komunikacyjnego, poprawa dostępnośći do stref aktywności gospodarczej, „Młyn Szancera” i Akademia Tarnowska), warto przy tej okazji wspomnieć o głównych źródłach współfinansowania miejskich projektów na lata 2007–13. Mają nimi być: Małopolski Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Podstawą do wszelkich działań inwestycyjnych jest Strategia Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego Miasta Tarnowa na lata 2000-2012, korelująco z innymi dokumentami – w zakresie edukacji, kultury i zdrowia funkcjonuje 7 programów, transportu i komunikacji – 3 programy, ochrony środowiska – 3 programy i zagospodarowania przestrzennego i nieruchomości – 3 programy. Planowane są jednak również zmiany w samej strategii – poprzez dostosowanie jej do nowych warunków zewnętrznych, powiązanie jej ze strategiami krajowymi i regionalnymi, koncentrację środków – ograniczenie liczby celów strategicznych, tak by poszczególne inwestycje nie były rozproszone, monitoring zaawansowania realizacji strategii – wprowadzenie „mierników sukcesu” (wskaźników osiągnięć) i dostosowanie założeń do rzeczywistych możliwości finansowych miasta.

Potencjał Tarnowa Przypomnijmy – nasze miasto zamieszkuje 118, 1 tys. mieszkańców; funkcjonuje tu 10,7 tys. przesiębiorstw (ponad połowa zatrudnionych pracowników w największych firmach jest spoza Tarnowa), stopa bezrobocia wynosi 8,8%, zaś przeciętne wynagrodzenie 2025 zł. W Tarnowie uczy się 9,1 tys. studentów. W szkołach ponadgimnazjalnych około 60% młodzieży – jest spoza naszego miasta. Podobnie w dwóch szpitalach – połowa to pacjenci spoza Tarnowa. Oferta kulturalna obejmuje ponad 100 dużych imprez o znaczeniu regionalnym. Nasze miasto rocznie odwiedza 400 tysięcy turystów – 20% z nich zwiedza również subregion. Nietrudno więc zauważyć, że z miejskiej oferty w dużej mierze korzystają mieszkańcy powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego. Miasto wciąż jeszcze ma charakter regionalnego ośrodka – gospodarczego i kulturalnego. Od tego, czy uda się jego ofertę – także w sferze innowacyjności – poszerzyć, zależy podtrzymanie i umocnienie tego statusu: czyli nasza przyszłość.

Nad nowym kształtem budżetu - o którym przyjdzie nam jeszcze pisać - do końca tego tygodnia pracują komisje radnych. Tymczasem posłuchaj, co o budżecie mówił prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała (((mp3)))

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 21)Dodaj komentarz
(13-02-2007) diablo :
tak...... jesteśmy wprost zagłębiem kulturalnym, a rudera młyn Szancera położy choćby takich krakusów na kolana

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) Mościczanin :
Czyli p. Ścigała juz położył całkiem "lagę" na MFK... To mu Mościce podziękują...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) PAWEL :
a co z kasa na jakis sport??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) PAWEL :
nie mowie tu o pieniadzach na stadionach tylko na dofinansowanie jakiejs sekcji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) Kenna :
Na sport, zapomnij tak jak zapomnieli o wypłacie prowadzącym zajęcia rekreacyjno- sportowe w czasie ferii. Zajęcia się odbyły a jakże tylko Urząd Miasta zapomniał do tej pory wypłacić gratyfikację.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) sport :
co nieco o wydatkach na sport jest w tekście "Unia nie wyjechała..."

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) M.Wietrzyk :
Cóż mogę napisać... YES YES YES :-) Nie sądziłem, że dożyję takich czasów kiedy nie będę zmuszony krytykować władz miasta. Nareszcie zmiany idą w dobrym kierunku. Szkoda tylko, że nie "kolekcjonuję" gazet z okresu kampanii wyborczej bo tam gazetowi "specjaliści" (nazwisk przez litość nie wymienię) uważali, że program SiNTu (podobny do tego który teraz jest realizowany) nie jest możliwy do wykonania. Otóż jest możliwy! Sądzę nawet, że działania o wiele śmielsze są możliwe i wskazane. Jak się dowiaduję, nie będzie parkometrów no i dobrze), brakuje jeszcze zmniejszenia podatku od nieruchomości i psów, sprzedania nieruchomości zbędnych z punktu widzenia potrzeb miasta i zmniejszenia kosztów ich utrzymania. Nie pchałbym się w inwestycje pt. Młyn Szancera i Stadion Miejski, ale rozumiem, że już nas to szczęście spotkało i trzeba jako zabezpieczyć obiekty. Marzy mi się jeszcze sprywatyzowanie miejskich autobusów, ale kto wie może za rok...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) do Wietrzyka :
proszę nie zapominac , że jest to "projekt " budżetu... proszę np. zapamiętać choćby taką liczbę , jak 126 milionów zł (zadłużenie) i porównać to za rok z rzeczywistością.... dopiero wtedy może pan krzyknąć yes

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) G :
do M. Wietrzyka- no nie będzie parkometrów, teraz wszyscy w jednym miejscu (a szczególnie wiocha) będą stać i po 10 godzin. Ponadto program SiNTU został przez wyborców oceniony dośc jednoznacznie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) M.Wietrzyk :
Program?Hehehe program był prawie taki jak ten realizowany obecnie więc proszę darować sobie te androny o ocenie programu. Co do realizacji budżetu to rzeczywiscie trezba poczekać ale sądzę, że wyniki będą jeszcze lepsze niż założenia, czego szczerze p. Prezydentowi i Radzie Miasta życzę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) PAWEL :
dobra a gdzie jest dokladne lista tego co zostanie uciete i tego skad sie wezmie wiecej?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) Do Pawła :
Dowiesz się na sesji 22 lutego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) SGP :
A ile Rychu dał na żużel ? Bo narazie ani widu ani słychu......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) cenzura na forum tarnów :
Na forum piszą, że to u Was jest cenzura, gdy tymczasem Golec i spółka wycinają tam każdy temat związany z ubekami dla odmiany możecie zerknąć na już "ożywioną" stronę: "www.uzciwosc.org.pl" ciekawa niespodzianka czeka towarzysza Kwaśnego z SLD

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) spec :
już po wyborach ożywi się przed kolejnymi a tymczasem ........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2007) JANO :
kto do tego młyna bedzie chodzil.Zanim zakoncza remont tego mlyna na ktory juz jest pula pieniedzy wielu tarnowian straci zycie na skrzyzowaniu ulicOkrezna Lwowska gdzie od dluzszego czasu ma powstac rondo ale nie powstaje , kto wie czy nie z powodu braku funduszy ktore sa przeznaczone na mlynJANO

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2007) taaaa :
JANO JANO z innego worka na to z innego na rondo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-02-2007) do JANO :
Budowa ronda może byc sfinansowana tylko przez pieniądze wojewódzkie, bowiem ta ulica jest drogą wojewódzką. A zatem prezydent, choć go nie lubię, nic do tego nie ma. Może tylko lobbować, ale chyba ma to w...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-02-2007) wiecie :
wiecie skąd prezydent weźmie pieniądze- proste- podwyżkę czynsów już podpisał na 3 zł 50gr za metr kw , teraz ma zamiar podpisać podwyżkę wody za rok podpisze wyższe podatki bo w tym roku już nie zdążył , zaraz będą wyższe bilety bo MPK już strajkuje a jeśli mi nie wierzysz sprawdź sam bo ja już to sprawdziłem ot i cała polityka wielkiego Ścigały. przejechaliśmy się ale podziękujemy mu jak Bieniowi i jeszcze jedno on ma 10 tyś na wypłatę a ja mam tylko 560 zł. a te podwyżki udeżą we mnie nie w niego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-02-2007) misio :
...a wiecie że Tomasz Gollob dostał rok temu 200 tys zł za umieszczenie na plastronie herbu Tarnowa i w tym roku Ścigała też mu daje 200 tys , słownie dwieśćie tysięcy! SKANDAL !!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-02-2007) misio :
...a wiecie że Tomasz Gollob dostał rok temu 200 tys zł za umieszczenie na plastronie herbu Tarnowa i w tym roku Ścigała też mu daje 200 tys , słownie dwieśćie tysięcy! SKANDAL !!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl