To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Widoki miast europejskich    -   16/2/2007
W poniedziałek, 19 lutego o godz. 18:00 w tarnowskim Ratuszu otwarta zostanie ciekawa wystawa „Widoki miast europejskich w grafice XIX-wiecznej” ze zbiorów książąt Sanguszków w Gumniskach. Na ekspozycję składają się przede wszystkim litografie i staloryty – ale też i „realia podróżne” z epoki: kufry, ekwipunek podróżny, dzienniki, bedekery, plany miast i karty pocztowe. Wystawa otwiera jubileusz 80-lecia istnienia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Ogloszenie

Wśród przedstawicieli arystokracji polskiej XIX w. Sanguszkowie wyróżniali się dużą ruchliwością, podejmując chętnie podróże po całej Europie. Ich poczet otwiera książę Eustachy Erazm (1768-1844), generał wojsk polskich i znany hodowca koni arabskich, który w młodym wieku odbył edukacyjną podróż po Europie, Europie latach 1785-1788 zwiedzając Francję oraz Włochy. W Neapolu spotkał się ze Stanisławem Kostką Potockim, najwybitniejszym wówczas w Polsce znawcą sztuk pięknych, a swoje wrażenia opisał w dzienniku podróży zatytułowanym „diariusz ciekawszych rzeczy”. Kontynuowali je kolejni przedstawiciele rodziny: Roman Adam Sanguszko, Władysław Hieronim i inni.
Nierzadko celem wyjazdów były kuracje. W wieku XIX szybko wzrasta liczba uzdrowisk, do których coraz częściej udają się przedstawiciele wytwornej socjety z całej Europy, a nawet z Ameryki. Do Karlsbadu, Meranu, Nicei, Cannes oraz Vichy przyjeżdżają również Sanguszkowie, nieraz po kilka razy w roku. Władysław i Izabela oraz ich synowie, książęta Roman Damian (1832-1917), Paweł (1834-1876) i Eustachy Sanguszko (1842-1903) są częstymi gośćmi w europejskich uzdrowiskach. Najstarszy z braci, Roman Damian zaczyna odwiedzać kurorty po 1862 r. Dwaj młodsi bracia, ze względu na chorobę płuc (rozwijająca się gruźlica) regularnie wyjeżdżają na południe Europy i do popularnych kurortów austriackich. Grafiki z widokami najbardziej znanych miejsc w Europie, przechowywane obecnie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, są czymś więcej niż tylko historyczną dokumentacją podróży odbywanych przez przedstawicieli tego znakomitego rodu. Dla podróżników były upamiętnieniem konkretnego pobytu i potwierdzeniem związanych z nim przeżyć, które dla współczesnego widza pozostaną tajemnicą, choć można niekiedy domyślać się ich treści - poprzez dobór miejsc i widoków utrwalonych w grafice, ich nabywcy starali się przecież wypowiedzieć swój pozytywny stosunek do tego, co widzieli i przeżyli, wyrazić swoje zainteresowania, entuzjazm i pasje.
W dobie, kiedy nie istniała jeszcze fotografia, jak i później, kiedy technika fotografowania, znajdująca się dopiero w zalążku, nie pozwalała na swobodne posługiwanie się aparatem w plenerze, grafika widokowa była niczym innym, jak tylko najbardziej dostępną formą „pamiątki z podróży”.

Sponsorami wystawy są: Hortar, Enion S.A. - Zakład Energetyczny w Tarnowie oraz Uzdrowisko-Kopalnia Soli w Bochni. Patronat medialny: Radio ESKA Tarnów, Dziennik Polski, Małopolska Telewizja Kablowa, TEMI, www.tarnow.pl, inTARnet.pl.

Do tematu jubileuszu 80-lecia Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który otwiera niniejsza wystawa, będziemy jeszcze wracać. Tymczasem zapraszamy do wysłuchania opowieści dyrektora Muzeum Adama Bartosza o czekającej nas wystawie (przepraszamy za jakość dźwięku) (((mp3)))

Foto – litografia, Rzym 1848 rok

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl