To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   MFK czyli marszałka zjadanie żaby ... (film)   -   22/2/2007
Kika dni temu podczas konferencji prasowej prezydent Ryszard Ścigała informował o rozmowie telefonicznej z marszałkiem Markiem Nawarą, podczas której obaj rozmówcy wypracowali model dalszego funkcjonowania Mościckiej Fundacji Kultury. Pieniądze na funkcjonowanie obiektu i jego działalności ma zapewnić teraz nie tylko marszałek województwa, ale też i magistrat. Prawdopodobnie oznacza to ostateczne odstąpienie od koncepcji przejęcia obiektu przez województwo.

Ogloszenie

Ryszard Ścigała swoją decyzję o sponsorowaniu MFK tłumaczył tym, że nie chciałby, aby relatywnie małe pieniądze, o które chodzi w przypadku przejęcia obiektu przez urząd marszałkowski stały się jakąś kością niezgody w relacjach miasta z marszałkiem i zaważyły na losach kilku poważnych, wielomilionowych projektów drogowych, zgłoszonych przez magistrat w regionalnych programach operacyjnych. Jednocześnie podkreślał, że "Mościckiej Fundacji Kultury nie pozwolimy zginąć".

Również marszałek Marek Nawara problem MFK widzi w szerszym kontekście pieniędzy możliwych do przeznaczenia przez województwo na inne ważne projekty w Tarnowie. Zapytany o los Mościckiego Centrum Kultury marszałek w pierwszej chwili mówi nam, że władze Małopolski o potrzebach Tarnowa nie zapominają a na dowód tego przypomina o niedawnej decyzji zarządu województwa, który przeznaczył 10 milionów złotych na dokończenie jeszcze w tym roku budowy Zakładu Radioterapii przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.
Marszałek uważa, że sprawa Mościckiego Centrum Kultury i przygotowane dokumenty dotyczące przejęcia obiektu przy ul. Traugutta 1 w Tarnowie przez urząd marszałkowski to efekt "beztroskiego" działania poprzedniego zarządu województwa. Podobnie widzi to także Andrzej Romanek - wicemarszałek odpowiedzialny w województwie m.in. za kulturę. Marszałkowie zapewniają przy tym jednak, że absolutnie nie chcą z problemu MCK/MFK czynić sprawy politycznej. - Rozumiem, że musimy jakąś tę żąbę zjeść - konkluduje Marek Nawara. Wciąż unika jednak konkretów, zarówno jeśli chodzi o określenie daty podjęcia faktycznych działań w tej sprawie, jak i określenie tego, czego w ogóle można się po urzędzie marszałkowskim w tym względzie spodziewać. Chętnie natomiast M.Nawara powołuje się na deklaracje prezydenta Ścigały, który "zaangażował się w rozwiązanie problemu".

Zobacz film z wypowiedzią marszałka Marka Nawary (film)

Jak wiele musiało się zmienić, aby wszystko zostało po staremu ...
Jako, że od decydentów trudno uzyskać konkretne odpowiedzi musimy nieco pospekulować. Uzyskane informacje każą rozważać w obecnej chwili dwa warianty scenariuszy, dotyczących najbliższych losów MFK. Wiele wskazuje więc na to, że Mościckie Centrum Kultury nadal pozostanie jedynie kadłubkową instytucją (obecnie zatrudnia jedną osobę), działającą u boku MFK i będącą dla niej swoistym pasem transmisyjnym marszałkowskich dotacji. Możliwa jest także likwidacja nawet tego zalążka niedawno jeszcze spodziewanej wojewódzkiej instytucji kulturalnej w Mościcach i przekazywanie przez marszałka dotacji MFK bez tego pośrednictwa. W jednym i drugim przypadku mówimy oczywiście o pieniądzach zdecydowanie mniejszych, niż w przypadku przejścia na garnuszek województwa, stąd zatem potrzeba dosponsorowania istnienia MFK przez tarnowski magistrat. To z kolei nie pozostanie zapewne neutralne dla jakości finansowania miejskich placówek kultury, których przecież prezydenckiemu garnuszkowi już nie brakuje.
Oczywiście, lepszy rydz niż nic i dobrze, że placówka przy Traugutta w wyniku tych zabiegów ma szansę dalszego funkcjonowania. Nie jest to jednak i nie może być model docelowy. Nawet taka prowizoryczna sytuacja wymaga niezbędnych i koniecznie pilnych do podjęcia działań mających na celu np. reaktywowanie zarządu MFK, od wielu miesięcy wygaszanego (MFK jednoosobowo kieruje prokurent, zarządu nie ma). Zgodnie z ustaleniami, które jeszcze niedawno miały zapewnić aksamitną przemianę MFK w MCK i zmianę właściciela placówki, Fundacja stopniowo miała wygaszać też aktywność na wielu polach, przekazując ją nowemu podmiotowi. Ten powstał, ale ze względu na opór nowego zarządu województwa nie mógł rozpocząć normalnej pracy. Wiele projektów nie zostało zrealizowanych lub zaprzepaszczono szansę na ich zaistnienie. Teraz kadrę MFK czeka prawdopodobnie odwrócony bieg zdarzeń z ostatnich miesięcy. Ciężko jednak znajduje się motywację do pracy w tak niepewnej i chaotycznie zmiennej sytuacji. Czy to może pozostać bez wpływu na jakość oferty przygotowywanej przez placówkę dla nas, odbiorców tej oferty ?

Piotr Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(23-02-2007) Antysocjalista :
Odpowiedź jest prosta - prywatyzacja! Mam już dość solidarnego państwa i utrzymywania takich socjalistycznych złomów jak MCK!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2007) G :
Jak to sprywatyzujemy, to nic oprócz biesiad i komercyjnych imprez nie będzie. A co np. z dziećmi, które chodziły na kółko malarskie, fotograficzne itp.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2007) Tom :
Spadac z MCM z tym fajansem i tyle

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2007) Piast Kołodziej :
Zlikwidować MFK, MCK, Biblioteki i inne "socjalistyczne" instytucje kultury , kupić parę tysięcy podgrzewanych jaskiń i to powinno wystarczyć Tarnowianom, po kiego im jakieś złomy kulturalne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2007) tarnowianin :
To co mówi Marszałek Nawara to skandal. Władze województwa traktują Tarnów, jak zaścianek. Od wielu miesięcy Pan Marszałek nie dał jakiejkolwiek konkretnej odpowiedzi w sprawie MFK. To zwykła polityka, a zapłacą za to wszyscy mieszkańcy regionu. Myślę, że wkrótce należy wystawić im czerwoną kartkę. Nowy Sącz dostaje miliony na podobną instytucję jak MFK, a panowie z Krakowa po raz kolejny kpią z Tarnowa. Czas z tym skończyć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2007) spec :
a dlaczego ? bo zamiast zając się miastem, jego promocją to się różnego rodzaju "politykierzy" kreują na zbawcę Tarnowa - bez efektów. W ......... wsadźcie sobie sztandary , do roboty a nie grzebanie w trokach od kalseon!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2007) spec :
miało być kaleson :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl