To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czy ZOL w Mościcach powstaje w zgodzie z prawem ?    -   25/2/2007
Sprawa przekształcenia oddziału dla przewlekle chorych w Mościckim Centrum Medycznym w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) wzbudza wielkie kontrowersje. Sprawie poświęcono sporo miejsca podczas ostatnich obrad Rady Miasta, podczas których miano głosować zmiany w statucie MCM, zatwierdzające zmiany zaproponowane przez zarząd jednostki. Ostatecznie ten punkt obrad przeniesiono na kolejną sesję. Stało się tak po zapoznaniu się z argumentacją wielu radnych, podnoszących tajemnicze okoliczności likwidacji oddziału, w którym dotychczas pacjenci mogli liczyć na darmową opiekę. Radni z zespołu kontroli Komisji Rewizyjnej podejrzewają też nieprawidłowości formalno-prawne dotyczące powołania mościckiego ZOL-u.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku kierownictwo MCM zdecydowało o likwidacji z dniem 31 grudnia 2006r. oddziału dla przewlekle chorych w tej placówce medycznej i powołanie w to miejsce Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który realizować ma świadczenia wynikające z nowej umowy z Małopolskim Oddziałem NFZ. Przekształcenie oznacza radykalną zmianę w finansowaniu jednostki. Pacjenci, którzy dotychczas liczyć mogli na opiekę finansowaną w całości przez NFZ, teraz płacić będą musieli za nią 70 % swojej renty lub emerytury. -Do tego nie musi dojść. Narodowy Fundusz Zdrowia wycofał się ze względów społecznych z pomysłu przekształcania ODPR w ZOL-e - informowała w czwartek radna Anna Czech i apelowała :- proces można jeszcze przerwać, aby w Tarnowie przewlekle chorzy mogli korzystać z darmowej opieki szpitalnej. Przy okazji radna zapytała prezydenta, czy decyzja o przekształceniach w MCM nie jest oby wstępem do prywatyzacji tej placówki a Prezydent Ścigała odpowiadał, że nic mu o tym nie wiadomo.
Sam proces przekształcenia w MCM jest przeprowadzany z naruszeniem procedur i prawa - podejrzewają z kolei radni Krzysztof Nowak i Grzegorz Kądzielawski, czyli przewodniczący i członek zespołu kontroli Komisji Rewizyjnej RMT. Ich zdaniem naruszenia wynikają m.in. z braku ważnej opinii Rady Społecznej MCM, która musi zaopiniować wniosek, ale zbiera się w niestatutowym składzie. Radni dowodzą, że obecny wpis MCM w rejestrze wojewody jest bezprawny, co może grozić placówce utratą wszelkich dotacji ze strony NFZ !
Prezydent Ścigała stwierdzał jednak podczas czwartkowych obrad RMT, że "według radcy prawnego magistratu nie mamy do czynienia z naruszeniem prawa". Niemniej jednak władze miasta chcą wyjaśnić wszelkie w wątpliwości w tej sprawie i poparły wniosek radnych (wyartykułowany przez Jerzego Hebdę) o odroczenie głosowania w sprawie zmian w statucie MCM oraz uzupełnienia składu Rady Społecznej placówki o miesiąc.

Posłuchaj:
- wypowiedzi radnej Anny Czech: (((mp3)))
- rozmowy z radnym Krzysztofem Nowakiem: (((mp3)))
- rozmowy z radnym Grzegorzem Kądzielawskim: (((mp3)))
(PD, MP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 22)Dodaj komentarz
(26-02-2007) terefere :
ktos tu chyba kręci niezły wałek ale tak to jest jak nikt nie kontroluje . Azoty już nie chcą a miasto ciągle żyje wyborami i polityką

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2007) Kaizk :
I mamy pierwszą aferę pod rządami Ściagały.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2007) rodzina :
Wy sie durnie spierajcie a pacjeci cierpia,personel ma cofniete niby podwyzki zarabiajac na tak ciezkim oddziale pare groszy.Jak zwykle złoby,zawsze wyjda na swoje a niewinni schorowani i ciezko pracujacy ludzie dostana po łbie.A miało byc tak pieknie.Gdzie wielkie słowa panie prezydencie Śćigała i dyrektorze Szewczyk nie wspominajac niejakigo Zacha.Korytko jest piekne no nie!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2007) misio :
"według radcy prawnego magistratu nie mamy do czynienia z naruszeniem prawa". Panie Ścigała razem z tym swoim radcą prawnym powinniście teraz przeprosic i wyjść!! Wstydziłby sie Pan Panie Prezydencie jeszcze foirmowac taka indolencje Pana Wardawy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2007) Mościczanin :
A nie mówiłem!!!!!! Przypomnijcie sobie ludziska kiedy rozpoczęto przekazywanie budynków należących do ZAT MCM-owi... Za Ryszrda Ś.! Teraz się nie dziwię jego wypowiedzi. Dalej podtrzymuje swoje działania w celu przekształcenia MCM w prywatną spółkę p. Szewczyka... I za to dziekujemy ci o prezydencie wszystkich........... (można wpisywać co się komu podoba).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2007) Zniesmaczony :
Dlaczego pani dyr nie wezmie tego oddzialu na wlasne barki skoro tak dobrze chce dla ludzi. Przeciez podmiot jakim zarzadza bez problemu finansowo przelknie taki oddzial i to dwa razy wiekszy niz moglby byc w mcm. A mcmem moze to nawet z czasem zachwiac w sensie stabilnosci finansowej . Ile takich sytuacji jest dzisiaj juz w polsce. Poprostu szpital tego w dwa razy wiekszym rozmiarze nawet moglby nie zauwazyc w sensie swojego potencjalu jakim dysponuje w przeciwienstwie do malutkiego mcm

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2007) Były pacjęt :
Ludzie nie jest sztuka pozbyc sie starszych schorowanych ludzi,oddac ich w rece ciezko pracujacujacego przy nich personelu.Trzeba zgody ponad podziałami,dopilnowania funkcjonowania placówki, jak jest zarzadzana,jak finansowana,jaki stan osobowy personelu.Czy rodziny pozbyły sie tylko problemu i lamęcą że dziadziuś z babcią będą mieli mniej pieniędzy dla wnuka czy syna.To jest problem bardzo złozony,trzeba szybko podejmowac trafne decyzja dla dobra pacjętów i personelu. Kto nieszanuje swoich bliskich niemoze decydowac o innych.Wielki SZACUNEK dla PAŃ które tam pracują!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2007) adam szewczyk :adam1958@wp.pl 
czy osoby komentujące mają jakąkolwiek wiedzę na temat: jakie są zasady płatności NFZ oraz jakie są zasady kierowania osób chorych do opieki w ramach Zakładu Opiekuńczo Leczniczego czy tylko operują hasłami populistycznymi które są bardzo odległe od rzeczywistości.Informuję,że MCM SPZOZ pozostaje nadal zakładem publicznym kontrolowanym przez R

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2007) adam szewczyk :adam1958@wp.pl 
czy osoby komentujące mają jakąkolwiek wiedzę na temat: jakie są zasady płatności NFZ oraz jakie są zasady kierowania osób chorych do opieki w ramach Zakładu Opiekuńczo Leczniczego czy tylko operują hasłami populistycznymi które są bardzo odległe od rzeczywistości.Informuję,że MCM SPZOZ pozostaje nadal zakładem publicznym kontrolowanym przez Radę m.Tarnowa.Osoby które mają wiedzę niekompletną proszę o bezpośredni kontakt. takt

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2007) misio :
do "adam szewczyk" a czy pan wie zeby dostac pieniądze z NFZ należy zarejestrować w rejestrze a żeby zarejestrować sie w rejestrze to nalezy zmienić statut, a żeby zmienić statut musi go rada społeczna przegłosować? jeśli tak to dyrektor odpowiada za całe to gówno które tam jest i jeśli popełnił bład to teraz musi ponieć konsekwencje a jesli nie popełnił to czemu jest takie larum?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2007) Kaizk :
nalezy poddac kontroli cala placowke

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2007) Czlowiek z Moscic :
Panie Adamie i to mi sie podoba jesli jacys krzykacze chca szumiec to niech sie najpjpierw doinformuja u zrodla o co chodzi a pan to umozliwia bo wszedl na przeciw wszystkim znakom zapytania do ludzi a nie jak niektorzy schowaja sie za monitorem i udaja anonimowych a jakiesz to pretensje maja itd . Smiechu warte bo mozna by ich nawet nazwac po nazwisku kto jest kto :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2007) Joanna :
Zatem czowieku z Mościc rozpoczynaj - pośmiejemy się razem:d

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2007) zdegustowany :
ZOL to dobra rzecz, ale dla tych co mają pieniądze. Jest formą przejściową między szpitalem a dps czy domem. Odpłatność wynosi 70% miesięcznego dochodu własnego /w rozumieniu przepisów o pomocy społ./. Tylko co z mieszkaniem takiego pacjenta, z czego będzie ponosił opłaty, przecież nie zostanie mu nic. NFZ w swoich limitach nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb. Dotychczas w oddziale przebywały osoby samotne i w ciężkim stanie , niezdolne do samodzielnej egzystencji. Najbliższy oddział tego typu jest w Czchowie, gdzie na pilne badania wozi się do Brzeska,to wyprawa całodzienna. I TO MA SłUŻYĆ DOBREJ SPRAWIE. Przekształcenie tego oddziału w ZOL jest dobre dla budżetu, bo gmina nie jest obciążona finansowo, tylko dlaczego kosztem ludzi bardzo chorych. Gdzie w tym wszystkim jest człowiek. Faktem jest,że personel w takim oddziale za marne pieniądze charuje, ale mają serce. Czy się mylę???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2007) zdezorientowany :
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego takiego oddziału nie zrobi szpital nowy który nie jest miejski tylko regionalny, a ludzie którzy go potrzebują pochodzą nie tylko z Tarnowa. Poza tym w szpitalu jest wiele wolnego miejsca, więc dlaczego nie???? Pani dyr.Czech przekonywała na ostatniej sesji Rady Miejskiej, że z finansowaniem takiego oddziału z NFZ nie ma propblemu, więc -jeszcze ra- dlaczego nie???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2007) BeBe :
niech mi ktoś wytłumaczy o co tu NAPRAWDĘ chodzi, bo chyba nie o schorowanych starych ludzi i tych wszystkich którzy się nimi opiekują

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2007) Mościczanin :
Przecież napisałem wyżej... O kasę!!!!!!!! I to dużą...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2007) Zachariasz :
Panie Mościczaninie, jeżeli jest Pan tym samym, co w poprzednich wpisach dotyczących MCM - to moje gratulacje. Jestem tego samego zdania co i Pan. "Nasze" tygodniki, chyba, o tym nie napiszą, bo są zachowawcze. Proszę pisać więcej!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2007) koleś :
ho ho ho ... jak tu wszyscy nabrali nagle wody w usta :) teraz juz widać kto komentuje te komentarze :)))))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2007) Mościczanin :
Nie nabrali, tylko teraz czekamy na wyniki kontroli...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2007) Kaizk :
Pewnie Nowak dostał ultimatum że jak bedzie ciagnal sprawe dalej to go Grad i Augustynowa z PO wyrzuci .....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-03-2007) Depart :
Ale czy napewno ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl