To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Ab urbe condita”   -   25/2/2007
7 marca 2007 roku to 677 rocznica otrzymania praw miejskich przez Tarnów. Z kolei najprawdopodobniej 655 lat temu zmarł założyciel miasta Spycimir Leliwita. W związku z tymi wydarzeniami Muzeum Okręgowe w Tarnowie postanowiło zaprezentować niewielką ekspozycję przedstawiającą krótko historię miasta, stanowiącą niejako zapowiedź przygotowywanej nowej, dużej wystawy stałej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytki dotąd nie prezentowane, lub pokazywane bardzo rzadko.

Ogloszenie
>

Wśród zabytków tych znajdą się m.in. ciekawe eksponaty związane z funkcjonowaniem Rady Miasta, w tym nie tylko dokumenty ale i realia, z których najciekawszy wydaje się dzban cynowy Rady pochodzący z 1639 roku. Szczególnie ciekawe dla młodzieży mogą okazać się miecze pochodzące ze zbrojowni miejskiej. Dla miłośników historii Tarnowa interesująca będzie część prezentująca najciekawsze dokumenty pozostające w posiadaniu tarnowskiego Muzeum Okręgowego, opisujące zasadnicze dla dziejów miasta wydarzenia – zobaczymy m.in. kopię aktu lokacyjnego miasta ale także m.in. dokument z 1528 roku wydany przez Jana Zapolyię dla mieszczan tarnowskich czy przywilej Stanisława Koniecpolskiego dla Żydów pochodzący z roku 1676. Ważną część wystawy stanowić będą eksponaty związane z funkcjonowaniem cechów rzemieślniczych w Tarnowie – księgi, skrzynie, czy obesłania cechowe powinny przyciągnąć oczy zwiedzających. Całości wystawy dopełnią akcenty związane z historią policji i kolejnictwa w naszym mieście. Przygotowywane przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół, niemniej wszyscy zainteresowani Tarnowem i jego dziejami z pewnością będą usatysfakcjonowani.
O samej rocznicy śmierci Spycimira Leliwity będziemy jeszcze pisali.
Na zdjęciu – przywilej Jana Zapolyi wydany z wdzięczności za serdeczną gościnność doznaną ze strony hetmana Jana Tarnowskiego i mieszczan tarnowskich. Dokument zwalnia mieszczan od wszelkich poborów ceł i opłat uiszczanych przy przewozie i wywozie towarów z Węgier w Koszycach i innych komorach celnych. Na mocy tego przywileju miasto zyskiwało pięćset złotych węgierskich. Wydany: 29 września 1528 roku.
Muzeum Okręgowe, Gmach Główny, ekspozycja czynna od 8 marca
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl