To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W obronie polskich truskawek   -   26/2/2007
W październiku 2006 roku wprowadzono cło antydumpingowe na mrożone truskawki chińskie importowane do Unii w wysokości 34,2%. Obecnie Komisja Europejska planuje je znieść, co uderzy w polskich rolników – produkcją truskawek zajmuje się około 100 tysięcy gospodarstw rolnych, w zdecydowanej większości małych, poniżej 0,5 ha; z kolei mrożenie tych owoców odbywa się w około 60 - 70 polskich zakładach chłodniczych, zatrudniających kilkanaście tysięcy osób. Polska zapewnia około 60% dostaw truskawek dla europejskich przetwórców. W związku z tym, na wniosek senator Urszuli Gacek 21 lutego odbyło się wspólne posiedzenie senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Ogloszenie

<-> -Nasza radość trwała krótko - polscy plantatorzy cieszyli się przez całą zimę, ale z nadejściem wiosny jest poważne zagrożenie, że cło chroniące polskich plantatorów przed nieuczciwą konkurencją zostanie zmniejszone do stawki zwykłej, czyli 14,4% - mówiła przed spotkaniem senator Urszula Gacek -Oczekuję od rządu polskiego, a w szczególności od Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rolnictwa stanowczych działań, aby utrzymać wyższą stawkę cła przez okres 5 lat. Zwróciłam się też z prośbą do kolegów posłów do Parlamentu Europejskiego - Bogdana Klicha i Bogusława Sonika o pomoc w tej sprawie.
Podczas spotkania senackich komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki przedstawił senatorom informację Rządu na temat propozycji Komisji Europejskiej nie nakładania ostatecznych ceł antydumpingowych na import mrożonych truskawek z Chin. Natomiast podczas 28 posiedzenia Senatu RP, pani senator złożyła dwa oświadczenia w tej sprawie, skierowane do Ministra Gospodarki Piotra Woźniaka oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Leppera. Senator Gacek m.in. zapytała o propozycje Rządu w zakresie działań jakie zamierza podjąć, w przypadku niepowodzenia prowadzonej akcji.

W oficjalnym stanowisku Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu z dnia 22 lutego czytamy m.in., iż nałożenie tymczasowych ceł antydumpingowych miało na celu udowodnienie chińskim producentom praktyk dumpingowych przynoszących szkodę producentom europejskim, a unijna propozycja „nienakładania ostatecznych ceł” „odzwierciedla brak spójności polityki handlowej UE wobec eksporterów z krajów trzecich naruszających warunki uczciwej konkurencji.” Działania te „naruszają interesy polskiej gospodarki.” Ich negatywne skutki „dotkną nie tylko producentów, ale także znaczną część polskiego społeczeństwa.” W związku z tym obie senackie komisje „wyrażają protest przeciwko koniunkturalnemu i instrumentalnemu traktowaniu polskich interesów gospodarczych i społecznych” i wzywają – „w imię ochrony uczciwej konkurencji oraz europejskiej solidarności” do nałożenia ostatecznych ceł do czasu ustania powodów ich utrzymania.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl