To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Marzec w bibliotece: Pogoń, Osiecka i Dzień Poezji   -   26/2/2007
Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej jest niezwykle szeroka, co miesiąc obejmując spotkania z pisarzami, poetami, działalność wydawniczą, kluby literackie, wystawy oraz inicjatywy współorganizowane wraz z innymi instytucjami. Nie brakuje także przedsięwzięć adresowanych dla najmłodszych, a realizowanych przez poszczególne filie. Nie zabraknie ich także i w marcu – obok Światowego Dnia Poezji, odbywającego się pod patronatem UNESCO, UNICEF i ONZ czekają nas m.in. wykłady, wieczór autorski oraz Salon Poezji...

Ogloszenie

W MBP wciąż można oglądać dwie wystawy – w „Galerii Na Piętrze”, Filia nr 2 ul. Gumniska 25 czynna jest ekspozycja literacko – plastyczna z okazji 130. rocznicy śmierci Aleksandra Kotsisa , polskiego malarza scen rodzajowych, pejzażysty i portrecisty, zaś w Filii nr 12, przy ul. Klikowskiej 6 – wystawę „Wyszłam i nie wróciłam” przypominającą postać Agnieszki Osieckiej w dziesiątą rocznicę śmierci. Agnieszce Osieckiej poświęcony będzie również XXXVIII Tarnowski Salon Poezji , zatytułowany „Kiedy mnie już nie będzie” (Ratusz, 11 marca godz. 11:00) oraz spotkanie w Klubie Literackim „13” w Filii nr 13, przy ul. Starodąbrowska 4, 15 marca o godz. 16:00 podczas wieczoru poetyckiego „Życie, kochanie, trwa tyle co taniec...” Urszula Szuster wygłosi wykład poświęcony osobie, której „związek z piosenką miał być romansem obliczonym na studenckie wakacje, a okazał się małżeństwem na całe życie. A. Osiecka – poetka, dziennikarka, zajmująca się także pisaniem prozy, spektaklami teatralnymi i telewizyjnymi, napisała około dwóch tysięcy piosenek, które śpiewali Skaldowie, Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski, Irena Santor, Krystyna Janda, Anna Szałapak, Kalina Jędrusik czy Magda Umer.

Wracając do wystaw – na marzec przygotowano dwa wernisaże, adresowane do różnych odbiorców: i tak „Galeria Plastyczna” – Filia nr 8, ul. Traugutta 1 zaprasza w dniu 10 marca o godz. 17:00 na otwarcie wystawy ceramiki Henryka Kopańczyka. Natomiast 23 marca , również w „Galerii Plastycznej” odbędzie się finał konkursu plastycznego dzieci przedszkolnych i z młodszych klas szkoły podstawowej „Marzanny” , połączony z otwarciem wystawy i rozdaniem nagród.
Najmłodsi będą mogli skorzystać także z innej propozycji - 15 marca o godz. 11:00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6 pokazany zostanie spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatru „Lajkonik” z Krakowa.

Przede wszystkim do młodych odbiorców (z jednym wyjątkiem) adresowany jest ponadto ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI I DZIECIŃSTWA odbywający się pod patronatem UNESCO, UNICEF i ONZ, ustanowiony w 1978 roku. Ten niezwykły i pełen wyobraźni pomysł wprowadzili w życie pp. Moussia i Artur Houlot z Międzynarodowego Centrum Poezji Dziecięcej w Belgii. Od tej pory każdego roku w pierwszy dzień wiosny, odbywa się w szkołach i przedszkolach Święto Poezji: dzieci układają, recytują i inscenizują wiersze, biorą udział w spektaklach i zabawach poetyckich, spotykają się z dorosłymi poetami. Do święta przyłączają się: prasa, radio, telewizja publikując w tym dniu teksty poetyckie pisane przez dzieci i dla dzieci. Celem tych przedsięwzięć jest propagowanie twórczości poetyckiej i zapoznanie najmłodszych z magią słowa. Pierwszy dzień wiosny – symbol budzącej się do życia przyrody jest także symbolem fantazji, radości życia. Na „Światowy Dzień Poezji” Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w dniu 21 marca - wówczas to w poszczególnych filiach odbędzie się szereg imprez:

„Mój pierwszy wierszyk”
Prezentacje poetyckie przedszkolaków, z udziałem Andrzeja Grabowskiego – poety, autora książek dla dzieci i młodzieży.
MBP, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 10:00

„Witaj wiosno”

Poranek poetycki dla dzieci oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej – w programie prelekcja Urszuli Szuster pt. „Wiosna w literaturze dla dzieci”.
MBP, Filia nr 5, ul. Zagumnie 21, godz. 10:00

„Brzechwa dzieciom”

Spotkanie z poezją Jana Brzechwy dla dzieci z Przedszkola nr 27.
MBP, Filia nr 7, ul. Błotna 2, godz. 10:00

„Nareszcie wiosna”

Konkurs recytatorski dla klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 14.
MBP, Filia nr 9, ul. Krzyska 116

Dopełnieniem „Światowego Dnia Poezji” będzie wieczór autorski Zbigniewa Mirosławskiego i promocja najnowszego tomiku poety „Zastygłe pejzaże” który odbędzie się w Czytelni Naukowej, przy ul. Krakowskiej 4 o godz. 17:00
Zbigniew Mirosławski będzie także gospodarzem prowadzonych przez siebie co miesiąc warsztatów poetyckich, funkcjonujących w ramach Klubu Młodych Autorów. Klub skupia uzdolnioną literacko młodzież szkolną i pracującą – każdy, kto pisze wiersze lub małe utwory prozatorskie, może przyjść na spotkanie, pokazać swoją twórczość i…. zostać członkiem Grupy. Spotkaniu 20 marca godz. 16:00, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6) towarzyszyć będzie promocja nowego numeru wydawanego przez Grupę pisma „Aspiracje – Magazyn literacki młodych” (nr 6/41/2007).
Spośród innych propozycji warto zwrócić uwagę na Dyskusyjny Klub Książki Mówionej - w Świetlicy PZN przy ul. Piłsudskiego 24, w dniu 6 marca o godz. 10:00 odbędzie się wykład Urszuli Szuster pt. „Ryszard Kapuściński – legenda polskiego i światowego reportażu, ale także wspaniały poeta”.

Pisząc o poszczególnych comiesięcznych propozycjach tarnowskiej biblioteki, zwykle nie pomijaliśmy także sygnowanych przez nią wydawnictw. Tak jest również i tym razem, tyle że postanowiliśmy się skupić na jednej tylko publikacji – jest nią „POGOŃ”.
W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krakowskiej znajduje się niemało wydawnictw własnych, częstokroć dokumentujących „puls miasta” – ten, który odszedł już w niepamięć. Jedną z takich wartościowych historycznie i zarazem barwnych publikacji jest „Pogoń”, staranie biblioteki zdigitalizowana w formie elektronicznej na płytach CD i CVD. To tarnowskie pismo wydawane było przez Józefa Pisza od 1 maja 1881 roku do roku 1914 (Józef Pisz zmarł w 1907 roku i właśnie przypada setna rocznica jego śmierci). Pierwszym redaktorem „Pogoni” był Jan Karol Włodarski, później Karol Pisz a następnie Aniela Piszowa. Tygodnik – jak stwierdza historyk Antoni Sypek „pierwsza z prawdziwego zdarzenia gazeta w historii Tarnowa” – potrafił utrzymywać się przez przeszło trzydzieści lat w trzydziestotysięcznym mieście! Czytano go, komentowano, kłócono się, zdarzała się cenzura, była rubryka towarzyska, był komentarz polityczny i ogłoszenia – bezcenne źródło informacji dla historyka. „Pogoń” redagowana była w sposób dość typowy dla ówczesnych pism: na pierwszej stronie artykuł ogólnopolityczny oraz utwór literacki, na następnych stronach sprawy powiatowe i gminne, zaś strony ostatnie wypełnione były obfitą kroniką zamiejscową i miejscową oraz inseratami. Ta formuła pisma przetrwała przez cały czas jego istnienia. Pismo spełniało dodatnią rolę, aktywizując środowisko miejskie do działalności społecznej i kulturalnej, szerzyło idee humanitaryzmu, patriotyzmu i tolerancji. „Pogoń” daje nam dziś fascynujący obrazu życia Tarnowa i regionu na przełomie XIX i XX wieku.

Na zdjęciu: ul. Krakowska z dawnych lat...

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl