To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Sto lat „Moralności pani Dulskiej” - premiera w "Solskim" i objazd po Galicjii   -   27/2/2007
Właśnie minęła setna rocznica napisania i wystawienia tej znaczącej społecznie sztuki; „Moralność pani Dulskiej” swoją premierę miała 15 grudnia 1906 roku. Z kolei 30 marca tego roku przypada 150-ta rocznica urodzin Gabrieli Zapolskiej. W jubileuszach tych nie brak także i tarnowskich konotacji – animatorem i realizatorem premiery „Moralności” był Ludwik Solski zaś Tarnów stał się wówczas miejscem prób do tego przedstawienia. W obliczu tychże rocznic tarnowski teatr chce przypomnieć awangardowość Zapolskiej i nonkonformizm Solskiego – premierę „Moralności pani Dulskiej”, w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego, z muzyką Tadeusza Woźniaka (pamiętny „Zegarmistrz światła”) ujrzymy na Dużej Scenie, w dniu 3 marca o godz. 18:00.

Ogloszenie

„Na scenie zobaczycie Państwo przekrój starej, dzisiaj odremontowanej w nuworyszowskim stylu , kamienicy tarnowskiej” – pisze o inscenizacji reżyser spektaklu i autor scenariusza, Krzysztof Miklaszewski. „Poprzez to „przecięcie" otwiera się szansa jednoczesnego „podglądania" toczącego się w niej codziennego życia. W dwupiętrowej kamieniczce tarnowskiego Rynku Piętro I - to Piętro Właścicieli z sypialnią małżeńską Anieli i Felicjana Dulskich ,salonem rodzinnym, pokoikiem dziewcząt, pokojem - sypialnią Zbyszka Dulskiego, kuchnią, łazienką i toaletą. Na parterze - dozorcówka, dwupokojowa służbówka dla personelu Dulskich (Kucharki i Hanki) oraz mieszkanko Lokatorki i jej Męża. Wreszcie: Piętro II - to mieszkanie krakowskiego Radcy i „warsztat pracy” Kokoty. Nad Piętrem II - strych do suszenia bielizny i wydzielona na mansardzie pracownia Malarza. Taka konstrukcja sceny i - wynikający z niej „proceder nieustannego podglądactw” - wymusza symultaniczność całej akcji. Oznacza to, że podobnie jak w najbardziej naturalistycznym z naturalistycznych telewizyjnym show „Big Brothera”, bohaterowie po prostu mieszkają przez kilka „teatralnych dni” w swoich „klatkach” i każdy widz - przez cały czas trwania przedstawienia - ma do nich nieustanny „dostęp wizualny”. Znaczy to po prostu, że aktorzy cały czas są na scenie i każdy z nich realizuje „swój własny scenariusz przeżywania dnia i nocy”. Wszystkim przywołanym miejscom akcji, odpowiada cała plejada postaci zamieszkujących kamienicę Dulskich.”
Co ciekawe – wiosną „Solski” rusza z nowym spektaklem w objazd, będący dokładnym odtworzeniem prezentacji spektaklu przed 100-ma laty przez istniejący wówczas Teatr Gabrieli Zapolskiej (Jarosław, Rzeszów, Tarnów, Nowy Sącz, Jasło, Sanok, Sambor – marzec 1907; Stryj, Drochobycz, Borysław, Kołomyja, Czerniowce, Stanisławów, Lwów, Tarnopol, Złoczów – kwiecień 1907).

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Miklaszewski; scenografia i kostiumy: Małgorzata Czerwińska; muzyka: Tadeusz Woźniak; ruch sceniczny: Zofia Rudnicka; przygotowanie wokalne: Elżbieta Kuzemko-Rausz; asystent reżysera: Przemysław Sejmicki. Obsada: Agnieszka Schimscheiner (gościnnie), Marzena Gorska (gościnnie), Grzegorz Janiszewski (gościnnie), Marta Marianna Gortych, Marek Kępiński, Jerzy Ogrodnicki, Piotr Jędrzejek, Magdalena Kriger, Ewa Romaniak, Przemysław Sejmicki, Anna Nowicka, Bogusława Podstolska – Kras, Jolanta Januszówna, Mariusz Szaforz, Robert Żurek, Anna Lenczewska, Katarzyna Jędrzejczyk.

Foto: Paweł Topolski: reżyser Krzysztof Miklaszewski podczas prac nad spektaklem

„Moralność pani Dulskiej” – Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena, premiera: 3 marca godz. 18:00.
Spektakle: 4, 9 i 18 marca godz. 18:00; 6, 8 i 27 marca godz. 11:00

Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl