To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dni Irlandzkie   -   27/2/2007
Podobnie jak w roku ubiegłym, dzięki wspólnemu przedsięwzięciu III LO i TCK, w marcu czekają nas w Tarnowie „Dni Irlandzkie”, podczas których znów będziemy mogli przyjrzeć się bliżej historii, kulturze i współczesności „Zielonej Wyspy”. Nie zabraknie spotkań z muzyką celtycką, warsztatów tańca irlandzkiego, wystawy fotografii, projekcji filmowych, a nawet prelekcji na temat pracy w Irlandii. Tydzień zakończy tradycyjny biesiadny wieczór św. Patryka patrona „Szmaragdowej Wyspy”.

Ogloszenie
>

Program „Dni Irlandzkich”

11 marca - Piwnice TCK, godz.18:00 - koncert zespołu „Duan” (wstęp wolny); -Ci z nas, którzy mieli przyjemność odwiedzić Zieloną Wyspę do dziś wspominają irlandzką gościnność, ciepło i przywiązanie do rodzimej tradycji. Częścią tej tradycji jest muzyka, której brzmienie staramy się przekazać jak najwierniej, czasem nieco odbiegając od przyjętych kanonów, gdzieniegdzie dodając coś od siebie - piszą o sobie członkowie zespołu. -Ci z nas, którzy mieli przyjemność odwiedzić Zieloną Wyspę do dziś wspominają irlandzką gościnność, ciepło i przywiązanie do rodzimej tradycji. Częścią tej tradycji jest muzyka, której brzmienie staramy się przekazać jak najwierniej, czasem nieco odbiegając od przyjętych kanonów, gdzieniegdzie dodając coś od siebie. Duan tworzą: Iweta Kolczycka – wokal; Tomek Urbański – akordeon; Mirek Walczak – skrzypce; Witek Kulczycki - tin whistle, irlandzki flet poprzeczny, bouzouki; Rafał Rupiński – gitara akustyczna; Damian Wojnowski – kontrabas i Adam „Rorian” Kryński - bodhran, tin whistle, mandolina.

12 - 13 marca - III LO - warsztaty tańca irlandzkiego (grupa 1 w godz.16:00 – 17:30, grupa 2 w godz. 18:00 – 19:30). Liczba uczestników ograniczona! Bilety w cenie 15 zł do nabycia w TCK, Rynek 5.

14 marca - TCK, godz.18:00 - wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Chrzanowskiej „Irlandia – Kraina Celtów” (z udziałem autorki). Wernisażowi towarzyszyć będzie 1,5-godziny pokaz przeźroczy w piwnicach TCK. Wystawa będzie czynna do 14.04. 07 r., bilety w cenie: normalny – 2 zł, ulgowy – 1 zł.
Autorka ma szczególny dar „opowiadania” wrażeń poprzez fotografie. Tak piękne zdjęcia zabytków i przyrody można spotkać niezwykle rzadko. Elżbieta Zofia Chrzanowska (geofizyk, absolwentka AGH) jest adiunktem w Politechnice Krakowskiej; jej pasją są podróże - co roku wraz z przyjaciółmi przemierza nowymi szlakami Europę. Z każdej eskapady przywozi nowe fotografie, które prezentuje później na licznych wystawach. Na jej dorobek artystyczny składa się 31 indywidualnych wystaw fotograficznych; jej zdjęcia prezentowane też były na czterech wystawach zbiorowych. Prace pani Elżbiety prezentowane były m.in. w galerii GIL Politechniki Krakowskiej, galerii Kanoniczna 1, Foto Galerii NCK, Galerii Centrum NCK i Galerii Podróżników NCK, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, krakowskim Muzeum Archeologicznym, „Starej Polanie” w Zakopanem, Klubie Pracowników AGH, Centrum Edukacji Europejskiej w Jastrzębiu Zdroju i Centrum Kultury „Światowid” w Elblągu.
Na ekspozycję składają się fotografie zabytków przedceltyckich i celtyckich oraz zdjęcia późniejszej architektury średniowiecznej (do XIV w.), związanej z przyjęciem chrześcijaństwa przez ludy celtyckie (iryjskie) Irlandii. Jeszcze przed przybyciem Celtów na „zieloną wyspę” powstały kamienne chaty – „ule” z Fahan na półwyspie Dingle i liczne dolmeny na płaskowyżu Burren. Celtowie przybyli do Irlandii prawdopodobnie już w IV wieku przed Chrystusem. Najstarszymi obiektami celtyckimi są między innymi grobowce korytarzowe z doliny rzeki Boyne; jak ten z Newgrange - w mitologii celtyckiej określany jako siedziba boga Oengusa i Duchów z Zaświatów, kamienne kręgi kultowe z Beaghmore, czy też grodziska pierścieniowe z półwyspu Kerry i Inishowen. Sercem celtyckiej Irlandii jest Tara, stolica pięciu królestw iryjskich, powstałych ze struktur plemiennych i klanowych w III i IV wieku. Tutaj wybierano Wysokich Królów Irlandii i tu również była ich nekropolia. Po przyjęciu chrześcijaństwa, co związane jest z misją św. Patryka, odbywały się tu pierwsze synody biskupów. Przyjęcie chrześcijaństwa było ważnym wydarzeniem w dziejach Irlandii, a powstanie silnych ośrodków klasztornych odegrało istotną rolę w chrystianizacji Europy. Jednym z najstarszych zachowanych obiektów sakralnych jest oratorium Gallarus z półwyspu Dingle. W okresie od V do XIV wieku powstało wiele opactw, których pozostałości znajdują się między innymi w Glendalough, Kilmacduagh, Clonmacnoise, Monasterboice, Jerpoint. Osobne miejsce zajmuje skała Cashel, będąca opactwem i siedzibą królewską. Zazwyczaj opactwo obejmowało zabudowania klasztorne i kościelne z charakterystyczną okrągłą wieżą oraz cmentarze ze stellami i wysokimi krzyżami. Stelle rzeźbione motywami krzyża wpisanego w okrąg i bogato zdobione, z czasem przekształciły się w wysokie krzyże z charakterystyczną obręczą, spinającą ich ramiona. Najpiękniejsze z nich z bogatą ornamentyką motywów figuralnych i plecionki pochodzą z IX - XII wieku i znajdują się w Ardboe, Clonmacnoise, Monasterboice i w Kilfenorze.
Fascynujące, niezwykle różnorodne krajobrazy Irlandii są wspaniałym tłem dla tych zabytków. Surowy, wapienny płaskowyż Burren i bazaltowa Grobla Giganta kontrastują z zielonymi równinami nad jeziorem Neagh. Niezwykle malownicze są poszarpane, skaliste półwyspy Beara, Kerry i Dingle; szczególne wrażenie wywierają klify Moher i Bunglass.


15 marca - Kino Marzenie, godz. 9:00, 11:30, 18:00 – projekcja filmu „Wiatr buszujący w jęczmieniu” (cykl „Czwartek ekstra film) reż. Ken Loach prod. Wlk.Brytania, Irlandia, Francja. Głośny dramat, laureat „Złotej Palmy” w Cannes w 2006 roku. Film ten – opowieść o brytyjskiej okupacji Irlandii z początków ubiegłego stulecia - jest próbą rozliczenia się z przeszłością i hołdem złożonym uczestnikom walk o niepodległość Irlandii, ukazanym w sposób nadzwyczajny, prosty i wyrazisty. Zdumiewający ale i fascynujący może być tu fakt, że o dramatycznych kartach historii „Zielonej Wyspy” opowiada przedstawiciel narodu, który przez setki lat był w Irlandii okupantem. Filmowcem tym jest twórca szczególny, „jeden z najbardziej niezależnych, najuczciwszych i najodważniejszych reżyserów współczesnego kina - Ken Loach”, jak pisze o nim Bożena Janicka.
W swoich wcześniejszych filmach podejmował on już tematy rozliczeń i wpływu wydarzeń historycznych na rzeczywistość realizując filmy o wojnie domowej w Hiszpanii – „Ziemia i wolność” (1995) i o Nikaragui – „Pieśń o Carli” (1996). „Wiatr buszujący w jęczmieniu” ( to cytat z wiersza irlandzkiego poety) jest opowieścią o niszczycielskiej sile dziejów i ich destrukcyjnym wpływie na życie przeciętnych obywateli, opowieścią o losach dwóch braci, którzy walcząc o niepodległość swojego kraju Irlandii postawieni zostają po przeciwnych stronach barykady. Na początku lat 20-tych przystępując do IRA prowadzą walkę z Anglikami, której skutkiem jest podpisanie w latach 1922-1923 układu dającego Irlandii częściową niepodległość, z którym jedni się godzą a inni nie, co prowadzi właśnie paradoksalnie z walki wyzwoleńczej do walki bratobójczej.
W historii sprzed osiemdziesięciu kilku lat brytyjski reżyser odnajduje jednak pytania dzisiejsze, i jak mówi sam reżyser:… „„Wiatr buszujący w jęczmieniu” powinien być komentarzem do aktualnych wydarzeń, gdyż ciągle gdzieś ktoś walczy o niepodległość swojego kraju, o wolność dla siebie i swoich rodaków. Niestety, stale gdzieś na świecie stacjonują wojska agresorów i rodzi się ruch oporu przeciwko agresorowi. Nasz film jest małym kroczkiem na drodze brytyjskiej konfrontacji z historią ale i z rzeczywistością...”

16 marca - Piwnice TCK w godz.12:00 – 13:00 oraz 18:00 – 19:00 - „Pracować w Irlandii” prelekcja o tym, co powinniśmy wiedzieć zanim wyjedziemy do Irlandii (wstęp wolny).

17 marca - Piwnice TCK, godz.19:00 - „Wieczór Św. Patryka” - koncert zespołu „Danar” (bezpłatne wejściówki).
Twórczość zespołu nawiązuje do „ceol nua” – nowoczesnego foku irlandzkiego. Tradycyjne tańce i piosenki są punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych, łączenia w jedno pozornie obych sobie światów. Nazwa „Danar” (irl. „obcy”, „barbarzyńca”) wskazuje na swobodny stosunek muzyków do interepretacji tradycji muzycznej. Można tu usłyszeć nutę jazzową, puls swingu, dźwięki ze wschodu, dynamikę transowego rocka. Zespół tworzą: Małgorzata Mycek – śpiew; Ewelina Grygiel – drewniany flet poprzeczny, whistle; Patrycja Napierała – bodhran, cajon, darabuka, udu, instrumenty perkusyjne; Tomasz Biela – gitara akustyczna, śpiew.

Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl