To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Cygański tabor i Konkurs Poezji Romskiej    -   28/2/2007
„Tabor Pamięci”, czyli rozpoczęta w 1996 roku wspólna inicjatywa Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenie Romów powróci w tym roku po latach przerwy. Muzeum organizuje także Ogólnopolski Konkurs Poezji Romskiej im. Papuszy, w 20-stą rocznicę śmierci znanej poetki romskiej – przy tej okazji światło dzienne ujrzy kolejny tomik poezji. Termin nadsyłania wierszy upływa 31 maja.

Ogloszenie

„Tabor Pamięci” wyruszył po raz pierwszy w lipcu 1996 r – jego celem była wieś Szczurowa, w której do 1943 roku mieszkało kilkanaście osiadłych rodzin cygańskich. 3 lipca 1943 niemal cała ta społeczność została wymordowana – na miejscowym cmentarzu rozstrzelano 93 Cyganów. W dniu 8 maja 1956 r z inicjatywy miejscowych ludzi – jak czytamy na stronie Muzeum – Powiatowego Zarządu ZBOWiD w Brzesku, na mogile tej ustawiono pamiątkowy głaz z odpowiednim napisem, który można by uznać za pierwszy pomnik postawiony dla upamiętnienia cygańskiej Zagłady. W tym roku Tabor, po latach przerwy, odbędzie się po raz kolejny...
Jednocześnie Muzeum Okręgowe w Tarnowie, wraz ze Stowarzyszeniem Kultury Romów w Tarnowie, organizuje Ogólnopolski Konkurs Poezji Romskiej im. Papuszy, w 20-stą rocznicę śmierci znanej poetki romskiej. „Papusza”, czyli Bronisława Wajs pochodziła z grupy wędrownych Cyganów/Romów. Jej niezwykły talent oraz późniejsza twórczość zostały odkryte przez poetę i znawcę kultury romskiej Jerzego Ficowskiego. Dorobek poetycki Papuszy i jej postać zostały docenione przyznanym w 1958 roku wyróżnieniem-Lubuską Nagrodą Literacką a w 1978 roku nagrodą Ministra Kultury. Romowie są dziś dumni ze swej poetki, jednak przed laty została ona przez swych pobratymców wyklęta – jej wiersze uznano za zdradę cygańskich tajemnic. Dla Papuszy skończyło się to tragicznie...
Konkurs wierszy o tematyce romskiej, organizowany jest w dwóch kategoriach; termin nadsyłania prac upływa 31 maja, zaś szczegółowe informacje można uzyskać w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie pod nr tel. 014 622 06 25.
W tym roku Muzeum planuje wydać także tomik wierszy z cyklu „Romska biblioteka” – w roku ubiegłym ukazały się „Wiersze i pieśni”, który autorką jest Teresa Mirga. Warto sięgnąć po tej tomik...

Posłuchaj, co o Taborze Pamięci i o konkursie poezji mówi dyrektor Muzeum Okręgowego Adam Bartosz (przepraszamy za jakość nagrania) (((mp3)))

Zdjęcie – ze zbiorów Muzeum Okręgowego

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(28-02-2007) zenobiusz :
Romów/Cyganów a co to jest? Może tak jak w wojsku kapral-podchorąży albo może tylko udają polit poprawnego Greka (czyt. roma/cygana czyli ni pies ni wydra coś na kształt świdra) ,choć bardziej wydaje mi się, że jest to zwykłe cygaństwo... wróć, romstwo z tym ichnim nazewnictwem. Ciekaw jestem czy Papusza też mówiła, że jest romką.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl