To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  XI Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA    -   01/10/2007
W dniach od 13 do 21 października Tarnów, już po raz jedenasty za sprawą Teatru im. L. Solskiego stanie się stolicą polskiej komedii, i to bynajmniej nie za sprawą politycznych, wokółwyborczych zawirowań. Chociaż... Przecież dobra komedia to taka, co bawiąc, potrafi jednocześnie uczyć, a wytykając nam nasze (narodowe) przywary, pozwala nabrać zdrowego dystansu do otaczającej nas rzeczywistości i samego siebie... O tym jednak, jaka jest dziś polska komedia, najlepiej przekonać się osobiście, wybierając się na festiwalowe spektakle, czy uczestnicząc, w którymś z licznych spotkań i wydarzeń artystycznych „Wokół Talii”...

Posłuchaj, co o programie tegorocznej TALII mówi dyrektor Wojciech Markiewicz :

Ogloszenie

Program tej cyklicznej imprezy jest w tym roku naprawdę imponujący. Przez tych kilka dni w Tarnowie mamy szanse zobaczyć największe gwiazdy polskiego teatru w najlepszych kreacjach i spektaklach wystawianych obecnie na polskich scenach. Programu przeglądu festiwalowego dorównuje program imprez towarzyszących.

13 października – sobota

godz. 15:00
INAUGURACJA FESTIWALU
Ceremonia otwarcia Festiwalu z udziałem Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, zaproszonych gości, jurorów, dziennikarzy, sponsorów, darczyńców, partnerów projektu. Wystąpią: „Piwnica pod Baranami”, „Teatr Przedmiotu”
Tarnowski Ratusz

Wokół Talii – KANTOR WYMIANY CZASU
Off Talia – w ramach tego cyklu czekają nas instalacje, happeningi, wernisaże, koncerty...
Ulica Żydowska

godz. 17:00
SKOK Z WYSOKOŚCI Leslie Ayvazian - Teatr Polonia w Warszawie (Fundacja Krystyny Jandy)

„Skok z wysokości” to rodzaj zabawy teatralnej, która w założeniu włącza widownię w opowieść i zaprasza widzów do grania. „Napisałam ten tekst, ponieważ zależało mi na eksperymencie nawiązywania różnego rodzaju relacji z publicznością. Szukałam metody na to, by mogli wskoczyć do sztuki. W ten też sposób działa przenośnia „Skoku z wysokości”. Doświadczenie każdej z osób, która odważyła się i przyjęła propozycję wzięcia czynnego udziału w tym dramatycznym eksperymencie jest sama w sobie celem tego przedstawienia” - mówi Leslie Ayvazian.
Bohaterka sztuki – osoba w średnim wieku, opowiada historię swojego życia, którego stałymi bohaterami są mąż , syn, teściowa, gruby pan z basenu, znajomi, a nawet przygodni sprzedawcy czy hydraulik. Kobieta spędza wraz rodziną wakacje w Grecji i - starając się przekonać samą siebie do skoku z trampoliny do basenu (cierpi na lęk wysokości) - opowiada o wszystkich swoich życiowych porażkach. W kolejnych anegdotach w zabawny sposób udowadnia, że przynosi pecha wszystkim, którzy się kiedykolwiek z nią spotkali.
Przekład Joanna Tyrowicz; opracowanie i reżyseria Krystyna Janda; scenografia Maciej Maria Putowski. Muzyka grecka na żywo W spektaklu występuje Krystyna Janda.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 10 min. Cena biletu: 50 zł i 40 zł ulgowy. Autobus z pt. publicznością wyjeżdża sprzed Teatru im. L. Solskiego o godz. 16:30
Scena Teatru Nie Teraz, Tarnów-Mościce, ul. Czerwonych Klonów 12

godz. 19:00
TALIA – DEDYKACJE

130-lecie Tarnowskiego Gazownictwa – wystąpi „Piwnica pod Baranami”. Wstęp wyłącznie za zaproszeniami.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

14 października – niedziela

godz. 10:00 – 14:00
Wokół TALII – warsztaty teatralne „Lekcja śmiechu – jak na dłoni”
W programie: pierwsze kroki animacji. Teatr z niczego. Przedmiot postacią. Zajęcia prowadzi Adam Walny – reżyser teatru lalek (Akademia Teatralna w Warszawie), aktor, twórca widowisk sztuki lalkarskiej, założyciel Pracowni Teatru Przedmiotu w Warszawie oraz Instytutu Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu w Ryglicach. Udział w warsztatach jest bezpłatny – zgłoszenia przyjmuje biuro promocji i organizacji widowni Tarnowskiego Teatru.
Kawiarnia Alchemik, ul. Żydowska 20

Godz. 12:00 – 18:00
GRA MIEJSKA
Scenariusz i realizacja – Klub „Alchemik”. Uczestnicy gry otrzymają 15 bezpłatnych miejsc na spektakl Teatru Polonia „Szczęśliwe dni”.
Miejsce gry: Tarnów

Godz. 15:00
„Humor zeszytów szkolnych”
Wernisaż wystawy rysunku satyrycznego artysty plastyka Małgorzaty Lazarek.
Foyer Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego

Godz. 15:30
Inauguracja działalności Instytutu Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu
W programie: spektakl „Misterium Narodzenia”, promocja książki Adama Walnego „Teatr Przedmiotu”. Prowadzenie: Tomasz Kireńczuk, absolwent i doktorant dramatologii (Katedra Dramatu Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), krytyk teatralny, dziennikarz („Didaskalia”). Wstęp wolny; czas trwania – 1 godz.
Tarnowski Teatru im. L. Solskiego, Mała Scena

godz. 17:00
DRUGI UPADEK albo GODOT, AKT III, Sylviane Dupuis - PWST Kraków
Na pytanie, czy sztuka ta jest opowieścią o teatrze, Jerzy Stuhr i Jerzy Trela odpowiadają, iż interesowało ich głównie pokazanie losu postaci scenicznych, a także losu aktorów i ich kolejnych, pokoleniowych wcieleń. „To nie przypadek, że w tym przedstawieniu oprócz nas grają: nasz nauczyciel, wieloletni dziekan Edward Dobrzański, nasza absolwentka Agnieszka Schimscheiner i studenci” – stwierdza Jerzy Stuhr. „-Także nasi studenci wzięli w swoje ręce reżyserię spektaklu. Tym samym pokazujemy cztery pokolenia ludzi teatru związanych z naszą uczelnią.” Dla obu aktorów spektakl jest nie tyle rozprawą serio z samym Beckettem, lecz „spojrzeniem na niego z pewnego dystansu, trochę poprzez żart. (...) Czy postać może wyzwolić się z więzów autora? Czy może żyć samodzielnie?”
Przekład Tomasz Chomiszczak, reżyseria Jacek Jabrzyk; opieka pedagogiczna Barbara Hanicka; dramaturg Jakub Roszkowski; opracowanie muzyczne Artur Kiklica. Obsada: Jerzy Trela, Jerzy Stuhr, Edward Dobrzański, Krzysztof Piątkowski, Agnieszka Schimscheiner.
Czas trwania: 1 godz. 30 min. Cena biletów: 50 zł i 40 zł.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

Wokół TALII
Po spektaklu spotkanie aktorów z publicznością. Prowadzi dyrektor tarnowskiej sceny Wojciech Markiewicz.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

godz.20:00
SZCZĘŚLIWE DNI, Samuel Beckett - Teatr Polonia w Warszawie (Fundacja Krystyny Jandy)
Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała dedykuje ten spektakl tarnowskim nauczycielom – w DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
Kobieta i Mężczyzna - Winnie i Willie z codziennym mozołem oswajają śmierć. Jak wszyscy przed nimi i po nich przegrają, ale ich kres okaże się wyzwoleniem, jeszcze jednym, kolejnym, ostatecznym szczęśliwym dniem. Logika i Rozum były w tym zmaganiu nieodzownym, choć zawodnym orężem. W ostatecznym rachunku bohaterów ratuje miłość i wzajemne oddanie. Dla nas ta historia pozostanie także lekcją, jak drogocenne mogą być słabostki, okruchy wspomnień, magia bliskich nam przedmiotów i... poczucie humoru.
„Czekając na nowe sceniczne wersje „Szczęśliwych dni” albo „Końcówki” Becketta, zawsze się zastanawiam, jak reżyser obejdzie partyturę, jak przechytrzy perfekejonizm wizji autora” – pisał o spektaklu Łukasz Drewniak („Dziennik”). –„Czasem drobne z pozoru przesunięcia akcentów powodują u widza zdziwienie, które lubię najbardziej. To tak jest u Becketta? - pytamy. - To ten sam utwór? Tylko takie odkrycia sprawiają, że Beckett nie jest przewidywalny i śmiertelnie nudny. Oglądając "Szczęśliwe dni", przeczytane na nowo przez Piotra Cieplaka, dziwimy się cały czas. Przede wszystkim na scenie nie ma żadnego piachu, próżno tu szukać jakiejś ontologicznej wydmy. Scenograf zbudował wysoki, jasny pokój ogołocony z mebli. Przykryta pledem sparaliżowana kobieta siedzi na fotelu w pobliżu okna - ale nie jest na tyle blisko, by mogła przez nie wyjrzeć. Monolog Winnie (Krystyna Janda) ma nową melodię, nie przypomina mamrotania do siebie. Bohaterka cały czas rozmawia ze swoim mężem Williem (Jerzy Trela) - postacią, którą się zwykle Beckettowi wykreśla i marginalizują bo zakłóca partię solową. Tymczasem Cieplak eksponuje Williego, bo czyta Becketta w kontekście obyczajowym, a nie kosmicznym. Chce pokazać współistnienie dwojga ludzi, a nie tzw. egzystencję w ogóle. W związku Winnie i Willego możemy rozpoznać siebie albo swoich rodziców, dziadków. Cieplak tka opowieść o miłości, która zmaga się ze starością, zniedołężnieniem - trwa za długo, zdziwaczała, zapętliła się w codziennych głupstwach, ale nie umarła.”
Reżyseria Piotr Cieplak, scenografia Andrzej Witkowski. Obsada: Krystyna Janda i Jerzy Trela.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min. Ceny biletów: 40 zł i 35 zł. Autobus z pt. publicznością wyjeżdża sprzed Teatru o godz. 19:30.
Mościckie Centrum Kultury, ul. Traugutta 1

15 października – poniedziałek

godz. 17:30
ALLO! ALLO! Dawid Grot, Eremy Lioyd - Teatr Polski w Bielsku Białej
Wersja sceniczna znanego na całym świecie serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Opracowany specjalnie dla potrzeb sceny scenariusz to fantastyczna komediofarsa „z czasów II wojny światowej”, bez skrupułów ośmieszająca Niemców, Francuzów, Włochów i Anglików. Te same pozostają: miejsce, czas, a przede wszystkim jedyni w swoim rodzaju, bohaterowie. Akcja rozgrywa się w okupowanej Francji, w uroczej knajpce, w której bywają dosłownie wszyscy – fajtłapowaci niemieccy oficerowie, wzbudzający strach herr Flick z Gestapo, urocze partyzantki z miejscowego ruchu oporu, zagubieni angielscy lotnicy, sepleniący żandarm... (Dziń dybry...) Właściciel tego przybytku, Rene, dzielnie odpiera ataki ze wszystkich stron i znajduje nawet czas na romansowanie pod okiem naiwnej żony. Prowadzi również, nie zawsze legalne interesy z „okupującymi” jego kawiarnię niemieckimi oficerami, np. ukrywając, cenny, poszukiwany przez samego Hitlera obraz „Upadłej Madonny z wielkim cycem”...
Adaptacja Kimon Moore, reżyseria Robert Talarczyk, scenografia Grzegorz Policiński, ruch sceniczny Jerzy Waligóra, oprawa muzyczna Dariusz Wantuch. Obsada: Kazimierz Czapla, Jadwiga Grygierczyk, Edyta Duda, Grażyna Bułka, Cezariusz Chrapkiewicz, Rafał Sawicki, Adam Myrczek, Kuba Abrachamowicz, Tomasz Lorek, Anna Guzik, Grzegorz Sikora, Artur Pierściński.
Czas trwania: 2 godz. 10 minut. Ceny biletów: 30 zł i 25 zł.
Tarnowski Teatru im. L. Solskiego, Duża Scena

Godz.20:00
PAN JASIEK Martina McDonagha - Teatr Nowy w Krakowie

Czarna komedia, która zaczyna się niczym w „Procesie” Kafki. Utrzymana w szarościach scena staje się policyjnym pomieszczeniem, w którym znalazło się tylko miejsce na metalową szafkę. Pracownik rzeźni, Khaturian (Piotr Sieklucki), jest aresztowany. Niczym Józef K. usiłuje się dowiedzieć, za co. Ale wraz z kolejnymi słowami pogrąża się coraz bardziej. Okazuje się, że jest autorem makabrycznych opowiadań, w których główną rolę odgrywają mordowane dzieci. Przesłuchują go dobry i zły policjant. Pierwszym jest wykazujący się flegmą, ubrany z angielską elegancją Tupolski (Juliusz Chrząstowski). Zły glina, nerwowo reagujący na słowa aresztanta, to Ariel (Dominik Nowak). W trakcie dochodzenia wyjdzie na jaw, że mordercą dzieci jest upośledzony umysłowo brat Khaturiana, Michał (Andrzej Rozmus). „Prawdziwy horror zaczyna się w momencie, kiedy dwaj główni bohaterowie lądują w jednej celi i Khaturian, na prośbę Michała, zaczyna opowiadać mu historie gorsze niż baśnie braci Grimm. Nagromadzenie makabry jest tak duże, że raz po raz wybuchamy śmiechem, ale są momenty, w których zamiera nam on na ustach” – pisała Magda Huzarska w „Gazecie Krakowskiej”.
Tłumaczenia Małgorzaty Semil; reżyseria Bogdan Hussakowski; scenografia Łukasz Błażejewski; opracowanie muzyczne Maciej Skuratowicz. Obsada: Juliusz Chrząstowski, Dominik Nowak, Andrzej Rozmus, Piotr Sieklucki.
Czas trwania: 1 godz. 30 minut. Ceny biletów: 30 zł i 25 zł.
Tarnowski Teatru im. L. Solskiego, Mała Scena

godz. 22:00
Wokół TALII
Spotkanie zespołów Teatru Polskiego w Bielsku Białej i Teatru Nowego w Krakowie z publicznością; prowadzenie – Tomasz Kireńczuk, dramatolog, krytyk teatralny.
Foyer Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego

16 października – wtorek

godz. 12:00
Wokół TALII – RANY BOSKIE POLSKA
Emisja słuchowiska radiowego wg. Dzienników Stefana Kisielewskiego pod powyższym tytułem. Spotkanie Wojciecha Markiewicza, reżysera, dyrektora Tarnowskiego Teatru ze studentami PWSZ nt. „Komedia w świetle faktów”. Wstęp wolny.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8

godz.17:00
WAGON, Marek Nowakowski - Teatr Współczesny w Warszawie
Scenariusz tej teatralnej „opowieści wagonowej” powstał z drobnych fragmentów prozy znanego pisarza, Marka Nowakowskiego - mistrza małych form narracyjnych i autora głośnych utworów „Wesele raz jeszcze” i „Książę Nocy”. Akcja sztuki jest dynamiczna i szybka jak pociąg expressowy mknący przez Polskę i czas. Postacie sztuki - to pasażerowie i pracownicy kolei, którzy w tę podróż zabrali swoje losy, słabości, życiowe dramaty i tajemnice. Spektakl zaprasza widzów na wyjątkową wyprawę: jej trasa wiedzie przez Polskę różnych dekad, a w wagonie jak w lustrze odbijać się będą zjawiska charakterystyczne dla naszych rodzimych przemian. Pociąg z „Wagonem” odjeżdża ze stacji wczesnych lat powojennych, a kończy swój bieg jako intercity na peronie współczesności.
Adaptacja sceniczna i reżyseria Krzysztof Zaleski; scenografia Marek Chowaniec; kostiumy Magdalena Hueckel – Śliwińska; opracowanie muzyczne Janusz Bogacki. Obsada: Joanna Jeżewska, Monika Krzywkowska, Monika Pikuła, Krzysztof Banaszy, Jacek Bursztynowicz, Damian Damięcki, Dariusz Dobkowski, Piotr Garlicki, Przemysław Kacz, Maciej Marczewski, Jan Pęczek, Sebastian Świerszcz.
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 30 min. Ceny biletów: 50 zł i 40 zł.
Tarnowski Teatru im. L. Solskiego, Duża Scena

godz. 20:00
ALIBI Łukasza Wylężałka - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie
„Alibi”, jak określa sam autor, to baśń tragikomiczna. Akcja rozgrywa się we współczesnych realiach, w jednym z pensjonatów w Sudetach Zachodnich. Ta nostalgiczna, niezwykle dowcipna, magiczna i świetnie napisana opowieść kryminalna zbliżona jest w swej poetyce do twórczości Wiesława Dymnego i Andrzeja Stasiuka. Tekst oczarowuje subtelnym, niekiedy absurdalnym poczuciem humoru, świetnie napisanymi dialogami i konstrukcją postaci, które osadzone są głęboko w swoim małomiasteczkowym, prowincjonalnym świecie. Sztuka Wylężałka mówi także, a może przede wszystkim, o ludzkich emocjach i zakamarkach duszy...
Reżyseria: Łukasz Wylężałek; scenografia: Mariusz Pala; muzyka: Janusz Yanina Iwański. Obsada: Paula Kwietniewska, Adam Hutyra, Michał Kula, Mariusz Korek.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 30 min. Cena biletów: 30 zł i 25 zł.
Klub „Gwiazda”, ul. Kopernika 7

godz. 22:00
RANY BOSKIE POLSKA – „Komedia z historią w tle”
Dyskusja panelowa – ekskluzywne spotkanie dramaturgów, reżyserów, jurorów i dziennikarzy, rejestrowane przez telewizję i radio. Wstęp wyłącznie z zaproszeniami.
Hotel „Tarnovia”, ul. Kościuszki 10

17 października – środa

godz. 16:45
OFF TALIA
„Labirynt jest cyklem” – instalacja Dagmary Hoduń
Plac przed Teatrem im. L. Solskiego

Godz. 17:30
PIJCIE OCET, PANOWIE Daniel Charms - Teatr Formy we Wrocławiu
Przedstawienie to jest efektem fascynacji twórczością Daniela Charmsa, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli przedwojennej rosyjskiej awangardy literackiej. Przepełniony czarnym humorem i poczuciem absurdu Charms był autorem wierszy dla dzieci, a także nieprawomyślnym poetą, uwięzionym i zagłodzonym na śmierć w więzieniu podczas blokady Leningradu, choć największą jego przewiną był dowcip. Spektakl „Pijcie ocet, panowie” to groteskowa opowieść, w której jak podczas wieczorów autorskich „Oberiutów”, realność przenika się z fantastyką. Pojawiają się typowe dla Charmsa postaci: stolarz, któremu na głowę spadło pięć cegieł, Kaługin, którego komisja sanitarna uznała za do niczego się nie nadającego, kobieta, której potrzebny mąż, nie bogacz, ale talent, reżyser, Meyerhold i wielu innych. Panoptikum nonkonformistów i oportunistów, mędrców i prostaków, dam i gburów. Z kogo się śmiejemy?
Reżyseria Józef Markocki; scenografia: Ilona Szurkowska, Monika Konieczn; muzyka Igor Jesipowicz (Rosja). Obsada: Ewelina Ciszewska, Monika Konieczna, Martyna Rozwadowska, Tomasz Żytka, Jan Kochanowski, Józef Markocki.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 15 min. Cena biletów: 30 zł i 25 zł.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

Godz. 19.30
ZABIJANIE GOMUŁKI Jerzego Pilcha wg powieści „Tysiąc spokojnych miast” - Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze
„Zabijanie Gomułki” Jacka Głomba to - wbrew złowieszczemu tytułowi - świetna komedia z kapitalną rolą Zbigniewa Walerysia z legnickiej sceny. Oto mamy historię z dzieciństwa Jerzyka (Wojciech Brawer), który wspomina, jak jego ojciec (Wojciech Czarnota) razem z sąsiadem Józefem Trąbą (Zbigniew Waleryś) planowali zamach na I sekretarza PZPR - Władysława Gomułkę. Józef Trąba, nałogowy alkoholik, który stara się nie trzeźwieć, postanowił przed śmiercią zrobić coś pożytecznego dla ludzkości - zabić jednego z tyranów. Ale, że „Hitler passé”, „Stalin passé”, zostaje mu tylko... Mao Tse-tung. Scena, kiedy Trąba na Jerzykowym atlasie prezentuje, w jaki sposób i którymi miastami, i że „stepami, stepami, stepami” do Pekinu się dostanie, to tylko początek jednego z ciekawszych jego popisów. W pijackim zwidzie marzyciel - zamachowiec z Wisły kreśli Jerzykowi i jego ojcu plan uśmiercenia pierwszego sekretarza. Marzycielski czyn, który widzi już oczami duszy, tak go oszałamia, że tuż po zaciśnięciu palców na szyi Chińczyka, zasypia... I może i nasz domorosły Kordian tego wstrętnego Mao by zabił, gdyby nie to, że te Chiny leżą bardzo daleko... Z braku laku, na cel główny Trąba bierze Gomułkę. A że dotknąć go nie może - brzydzi się - odpada uduszenie czy pchnięcie nożem. I sekretarza Trąba chce zabić za pomocą chińskiej kuszy.(„Gazeta Wyborcza”)
Reżyseria Jacek Głomb; scenografia Małgorzata Bulanda; muzyka Bartek Straburzyński. Obsada: Wojciech Brawer, Zbigniew Waleryś, Wojciech Czarnota, Tatiana Kołodziejska, Marta Frąckowiak, Janusz Młyński, Andrzej Nowak, Robert Gulaczyk, Karolina Honchera, Jacek Krautforst, Patryk Bator, Kamil Nahorski.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min. Ceny biletów: 40 zł i 35 zł.
Zespół Szkół Plastycznych, ul. Stanisława Westwalewicza 8

Godz. 21:00
Wokół TALII
Spotkanie z publicznością zespołów Teatru Formy we Wrocławiu i Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Prowadzenie Tomasz Kireńczuk.
Klub Alchemik, ul. Żydowska 20

18 października – czwartek

godz. 12:00
Wokół TALII
Konferencja prasowa
Tarnowski Ratusz

Godz. 11:30 – 13:30 i 17:00 – 18:00
OFF TALIA
„Baw się ze mną” – performance Grupy ŁUHUUU (Karina Marusińska i Natalia Rzeźniak)
Plac przed Teatrem im. L. Solskiego

godz. 18:00
JESZCZE JEDEN DO PULI? (One For The Pool), Ray Cooney & Tony Hilton - Teatr Komedia w Warszawie
Jaki jest przepis na sceniczny komediowy przebój? Fabuła „Jeszcze jeden do puli” wygląda tak: oto zamożny biznesmen chce zrewanżować się swojemu wspólnikowi i postanawia podarować jego synowi pieniądze. Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy pojawia się kolejny syn, potem następny i jeszcze jeden... Potężną dawkę śmiechu gwarantuje autor Ray Cooney, którego wspomagał Tony Hilton. Cooney, autor komediowego przeboju przebojów „Mayday”, doczekał się ponad dwudziestu realizacji swoich sztuk w Polsce. Kto jak kto, ale on wie doskonale, jak rozbawić publiczność pod każdą szerokością geograficzną. „Przygotowana na 35-lecie pracy artystycznej Jerzego Bończaka i Karola Strasburgera farsa wywołuje salwy śmiechu wśród publiczności stołecznego Teatru Komedia. Subtelni intelektualiści mogą być pewni: im także sztuka brytyjskich dramaturgów Raya Cooneya i Tony'ego Hiltona pozwoli się zabawić i zrelaksować” – pisała Anna Sobańska-Markowska.
Tłumaczenie Elżbieta Wodniak; reżyseria Jerzy Gończak; scenografia Marek Chowaniec; kostiumy Ewa Borowik; opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko-Stasiewicz; współpraca reżyserska Zdzisław Wardejn. Wyśmienita obsada: Julia Kołakowska, Agnieszka Kotulanka, Katarzyna Walter, Jerzy Bończak, Witold Dębicki/Zdzisław Wardejn, Stefan Friedmann, Edward Lubaszenko/Jan Jankowski, Karol Strasburger, Piotr Szwedes.
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 15 min. Cena biletów: 50 zł i 40 zł
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

godz. 20:30
Wokół TALII
Spotkanie z Jerzym Bończakiem – reżyserem, odtwórcą głównej roli w spektaklu „Jeszcze jeden do puli?”, członkiem Rady Artystycznej Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Prowadzenie – dyrektor tarnowskiej sceny Wojciech Markiewicz.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

19 października – piątek

godz.18:00
BYŁ SOBIE POLAK I DIABEŁ, CZYLI W HEROICZNYCH WALKACH NARODU POLSKIEGO WSZYSTKIE SZTACHETY ZOSTAŁY ZUŻYTE, Paweł Demirski - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
„W bulwarówce politycznej pojawiają się postaci, jakie przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej skojarzyłby z Polską: dresiarz, biskup, niemiecki turysta odwiedzający dawne Prusy, szpakowaty generał w ciemnych okularach, dzieciak z depresją, byłe więźniarki Oświęcimia, giętka i ambitna dziewczyna z kategorii „gotowych na wszystko, z każdym, byle się stąd wyrwać”. Spotykają się w przestrzeni, która równie dobrze może być ławką rezerwowych, kostnicą, sala balową na Halloween i przedsionkiem piekła. Ogromna bramkę piłkarską porastają jak pleśń czarne baloniki, a naprzeciwko rzędu stadionowych siedzeń leżą sobie gadające worki z ciałami. Gdy ubielone twarze i ciała aktorów zaczynają wynurzać się z plastikowych pokrowców wiemy już, że trafiliśmy na pierwszą polską komedię współczesną post mortem. Równie groteskowe sceny cmentarne polska publiczność miała dotąd szansę oglądać chyba tylko w „Hamlecie”. Między slapstickowymi numerami w stylu „bitwa na ciasto z kremem” przewijają się sprawy z pierwszych stron gazet i z ostatnich stron dzienników ustaw. Bohaterowie, opowiadając o okolicznościach swojego „zejścia”, przeskakują od skandalu do tragedii, od ważkiego problemu społecznego do plotki medialnej. W ten przeciwny dance macabre włączają więc pedofilię wśród księży, pseudodylematy młodzieży z klasy średniej, nieuprawnione eksmisje, traumę po stanie wojennym, ukrywane zbrodnie polskie z czasów wojny, niemieckie resentymenty wobec Ziem Odzyskanych, święte walki kiboli, wszechogarniający kompleks polskiego prowincjonalizmu. W niczym nie przypomina to jednak reportażu czy litanii krzywd narodowych, ale raczej absurdalny, jarmarczny humor hollywoodzkich „Strasznych filmów” – pisała Joanna Derkaczew w „Gazecie Wyborczej”.
Reżyseria Monika Strzępka; scenografia Marcin Mierzicki; muzyka Jan Suświłło. Obsada: Monika Fronczek, Beata Rynkiewicz-Zaborowska, Sabina Tumidalska, Łukasz Brzeziński, Jerzy Gronowski, Piotr Kondrat, Bogusław Siwko, Piotr Wawer, Irena Wójcik.
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 30 min. Cena biletów: 40 zł i 35 zł.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

godz. 20:00
Spotkanie z...
Spotkanie z Pawłem Demirskim, reżyserem i dyrektorem oraz z zespołem Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.
Foyer Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego

godz. 20:30
Wokół TALII
Wieczór kabaretowy – wstęp wolny.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Mała Scena

20 października – sobota

godz. 10:00 – 14:00
OFF TALIA
„Hightechcrak – nowoczesna rysa (nadajnik i 12 satelit)” – interaktywna instalacja Pawła Liska.
Miejsce docelowe – Tarnowski Teatr, gdzie widzowie otrzymają zaproszenia na „Zaproszonego gościa”

godz.18:00
ZAPROSZONY GOŚĆ (L'invite), Dawid Pharao - Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Dylemat, czy ta przewrotna komedia traktuje li tylko o nieszkodliwym pozerstwie, czy wyrafinowanym image, rozstrzygną Państwo sobie sami jeśli wybiorą się do tarnowskiego teatru, a zobaczyć sztukę więcej niż warto! Potwierdza ona znane prawdy, że nie da się za drugim razem zrobić dobrego, pierwszego wrażenia, jak również i to, że bycie sobą popłaca na dystansie. Ale czy są to jedyne wnioski jakie nasuwają się po obejrzeniu tego wielowymiarowego spektaklu? Widzowie nie nudzą się ani sekundy, forsowna farsa treściwie się sączy, zaspokajając apetyt na wysmakowane acz strawne danie - pisał Krzysztof Ziewacz w naszym portalu.
Tłumaczenie - Nicole Korzycka; reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne - Andrzej Sadowski. Obsada: Marta Marianna Gortych, Andrzej Sadowski (gościnnie), Piotr Jędrzejek, Robert Żurek.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 10 min. Ceny biletów: 30 zł i 25 zł
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Mała Scena

godz.19:30
POCZEKALNIA Macieja Kowalewskiego - Teatr Kwadrat w Warszawie
Komedia o dwóch nieudacznikach, którzy czekają na cud. Cudem jednak nie będzie ukazanie się Matki Boskiej na szybie ani na gorejącym krzaku, bo bohaterowie „Poczekalni” czekają na zwykły cud cywilny. Tym cudem ma być odmiana losu, szansa na karierę i pieniądze. Ale przecież, jak to w życiu bywa, nie ma nic za darmo... Na odmianę trzeba sobie zasłużyć, przychylnemu losowi należy pomóc, dać mu szansę. Anzelm i Waldemar dają szansę losowi, wielokrotnie i wciąż od nowa. Jest jednak drobny szkopuł: Los im tej szansy nie daje. Czasami daje, ale trochę, tylko na chwilę uchyla drzwi do raju po to.... by je znów zatrzasnąć. Anzelm i Waldemar mają kosmicznego pecha. Odmiana wciąż nie przychodzi. Dlaczego? Przecież Anzelm i Waldemar spełniają wszystkie warunki ludzi sukcesu: są stosunkowo młodzi jak na ludzi po... sześćdziesiątce, mają na swoim koncie wiele sukcesów na poziomie... regionalnym, wielu ludzi zna ich... z widzenia, są poważani na skalę... na niedużą skalę, co środę wypełniają kupon lotto i czasami trafiają... trójkę. Dziś jest jednak dzień, kiedy los się odwróci, kiedy przyjdzie wreszcie ta szczęśliwa karta, kiedy drzwi do raju owszem zatrzasną się, ale za plecami. Szczęście jest tuż tuż, wreszcie koniec czekania, ale... tylko dla jednego, ... A w konkurencji jest dwóch...
Reżyseria Maciej Kowalewski. Obsada: Andrzej Kopiczyński, Marek Siudym.
Czas trwania spektaklu: 2 godz. Ceny biletów: 50 zł i 40 zł
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

godz. 21:00
Wokół TALII
Spotkanie aktorów Andrzeja Kopiczyńskiego i Marka Siudyma z publicznością. Prowadzenie: dyrektor tarnowskiej sceny Wojciech Markiewicz.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

21 października – niedziela

godz. 11:00
43 Tarnowski Salon Poezji
Promocja książki Andrzeja Zaorskiego „Ręka, noga, mózg na ścianie”. Gośćmi Salonu będą Jurorzy Festiwalu „TALIA”. Scenariusz i prowadzenie: Wojciech Markiewicz.
Tarnowski Ratusz

godz.18:00
PUŁAPKA NA MYSZY, Agatha Christie - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
Do niewielkiego pensjonatu pod Londynem przyjeżdżają pierwsi goście. Nie wiedzą jeszcze, że poprzedniego dnia w mieście popełniono zbrodnię. Morderca zapowiedział kolejne ofiary, a jego trop prowadzi wprost do pensjonatu, który właśnie został odcięty od świata przez zamieć śnieżną. Właściciele i goście „Monkswell Manor” znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale równie dobrze każdy z nich może okazać się mordercą. Atmosfera niepokoju i wzajemnych podejrzeń gęstnieje z minuty na minutę. Adaptacja sceniczna jednej z najsłynniejszych opowieści królowej kryminału grana jest w Londynie nieprzerwanie od 1952 roku i mimo ponad 20 tys. przedstawień trudno dostać na nią bilety. Tym razem jej realizacji podjęła się Olga Lipińska.
Przekład Hanna Bałtyn; reżyseria Olga Lpińska; scenografia Ryszard Melliwa; kostiumy Magdalena Tesławska; muzyka Jan Kanty Pawluśkiewicz; reżyseria świateł Tomasz Wert. Obsada: Barbara Kurzaj, Anna Sokołowska, Grzegorz Łukawski, Marcin Kuźmiński, Feliks Szajner Błażej Wójcik, Grzegorz Mielczarek, Marta Chodorowska (gościnnie).
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 30 min. Ceny biletów: 40 zł i 35 zł.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

Godz. 20:00
FINAŁ TALII
W programie: „Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek świata Mariusza Kiljana” – obsada: Mariusz Kiljan, Wojciech Satanowski, Paweł Berliński, Wiesław Wysocki, Wojciech Zieliński, Michał Lasotka, Zbigniew Wegehaupt. I to co najważniejsze: WERDYKT i wręczenie nagród.
Ceny biletów: 25 zł i 20 zł.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena

A poza tym – przez cały czas trwania Festiwalu – codziennie Klub Festiwalowy, przemieszczający się przez wszystkie kawiarnie przy ul. Żydowskiej oraz gazetka „Cztery Strony Talii”.

UWAGA! Istnieje możliwość nabycia karnetu na wszystkie spektakle – w ceni 350 zł.

Honorowy Patronat nad XI Ogólnopolskim Festiwalem Komedii „TALIA’2007” sprawuje Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała. Imprezę, organizowaną przez Tarnowski Teatr im. L. Solskiego finansowo wspierają: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Sponsorem Głównym jest Odlewnia Tarnów Sp. z o.o.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(05-10-2007) tarnowianin :
szkoda, że ceny biletów nie są jeszcze wyższe... rzeczywiście, dla dwóch osób cena za karnety 700 złotych jest "zachęcająca" -podobnie jak cena za pojedyncze bilety:-(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2007) Talia :
To się nazywa rynek a biletów już nie ma na większość spektakli..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) mosci pan :
Fakt bilety koszmarnie drogie a moze by tak kiedy na wolnym powietrzu z jeden spektakl dla tarnowian zrobić! kiedys pan Zbiróg na tarnowskim rynku cos fantastycznego wystawił panie Markiewicz cos cza pomysleć!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-11-2007) jqvjclalov :fxahk@hxshfol.com 
Hello! Good Site! Thanks you! ooaqdnuywqjv

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl