To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rocznica Państwa Podziemnego   -   01/10/2007
27 września odbyły się w Tarnowie uroczystości z okazji 68 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. O godzinie 11 odprawiono okolicznościową mszę świętą, po niej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ogloszenie

W 68 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września o godzinie 11.00 w kościele księży Filipinów odprawiona została msza święta, po niej uczestnicy uroczystości – członkowie organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz miasta i powiatu tarnowskiego, uczniowie tarnowskich szkół złożyli wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Początki działalności Polskiego Państwa Podziemnego sięgają 27 września 1939 roku, kiedy to powołano w oblężonej Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. Organizacja ta została przekształcona w listopadzie 1939 roku w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. W lutym 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, której Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tysięcy żołnierzy.
Podziemne organa cywilne i wojskowe kierowane były z Paryża, a potem z Londynu przez Delegata Rządu Na Kraj, który był najwyższą władzą i kierował pracami na szczeblu centralnym i oddziałami obejmującymi województwa i powiaty.
Przez całą okupacje działało tajne szkolnictwo i sady oraz kilkanaście departamentów, które miały stworzyć podwaliny władzy na oswobodzonych terenach. Głównym pismem był redagowany przez Aleksandra Kamińskiego „Biuletyn Informacyjny”, który ukazywał się w pewnych okresach w nakładzie 40 000 egz.
Największym bohaterskim przejawem działalności Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie, które było także próbą zachowania ciągłości państwa i bytu narodu. Najwyższe władze Polskiego Państwa Podziemnego - na czele z delegatem Rządu, przewodniczącym Rady Jedności Narodu oraz Komendantem Głównym AK – zostali podstępnie aresztowali przez Sowietów i wywiezieni do Moskwy, gdzie odbył się sfingowany tzw. proces szesnastu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(01-10-2007) olo :
Trochę sztuczny temat. 27 września 1939 powstała konspiracyjna organizacja wojskowa. Te kilka osób załozycieli jeszcze nie stanowia Państwa. Ponadto jeszcze nie nastapiła kapitulacja. Ale co tam... Takze przesadzone jest 200 tysięcy zołnierzy AK pod koniec 1942. I jeszcze jedno: co miało wspólnego powstanie warszawskie z bytem narodu? Żadnego bytu takie powstanie zapewnić nie mogło , o czym wielokrotnie już pisano, mówiono.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-10-2007) olo :
27 wrzesnia 1939 nie powołano zadnej organizacji. Tego dnia M.Tokarzewski otrzymał jedynie rozkaz naczelnego wodza z Rumunii o koty- nuowaniu oporu w konspiracji. Potrzeba było kilku tygodni aby taka organizację a raczej grupę powołac. Nazwano ją SZP. Jak sie Sikorski dowiedział o tej organizacji rozkazał ja natychmiast rozwiązac. Czyli działała gdzies od połowy pażdziernika 1939 do 4 grudnia 1939 czyli półtora miesiąca. Dopiero następna organizacja czyli ZWZ mogłaby byc tym poczatkiem państwa podziemnego ZWZ w 1940 liczyło ok 20 tys osób Obchodzenie rocznicy 27 wrzesnia jest nie zrozumiałe podobnie jak okreslanie tego dnia jako powstania podziemnego państwa polskiego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) do olo :
przeczysz sam sobie, człowieku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl