To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Przedwyborczy przekładaniec (5) - PSL   -   02/10/2007
Tym razem - w ramach naszego redakcyjnego cyklu recenzji, poświęconych poszczególnym komitetom wyborczym i ich listom w okręgu - piszemy o Polskim Stronnictwie Ludowym.

Ogloszenie

PSL do złudzenia przypomina politycznego zombi - żywego trupa. Wydaje się, że tylko siłą bezwładności i przyzwyczajenia oraz bazując na skrywanej potędze Ochotniczych Straży Pożarnych PSL jest w stanie, choć od pewnego czasu z najwyższym już trudem, utrzymywać się w kolejnych wyborach na powierzchni politycznego życia. W tych wyborach, nie mający kompletnie nic oryginalnego do zaproponowania, a do tego będąc zupełnie bezbarwnymi na tle innych ugrupowań ludowcy zwietrzyli swoją szansę w słabości byłych już "przystawek", wyplutych właśnie przez Kaczyńskiego - LPR i Samoobrony. To jednocześnie swoisty rewanż na ugrupowaniach, które miały największy udział w podziale niegdyś całkiem sporego, wiejskiego elektoratu PSL.
Trzeba przyznać, że Waldemar Pawlak dość skutecznie sprzedaje obecnie wizerunek PSL, jako jedynej już w kraju partii "spokoju i porozumienia". Niemałej części wyborców - i to niekoniecznie tych, związanych z wsią - odpowiada taki image - partii nie ziejącej ogniem politycznej nienawiści. Mamy tu do czynienia ze swoistym paradoksem - na tle ostrej kampanii opartej o głośne oskarżenia pod adresem rywali, zafundowanej nam przez spin doktorów z PiSu i podchwyconej przez inne sztaby, nie sposób nie zauważyć nieco flegmatycznej, pozbawionej emocji (ale też najczęściej zdania) postawy ludowców.
PSL, które - mimo doraźnego sojuszu z PO w ubiegłym roku - w tych wyborach musi liczyć tylko na swoje siły, znów jest najbardziej pożądanym na polskiej scenie politycznej partnerem. W koalicję - jeżeli ludowcy dostaną się do przyszłego Sejmu, a pewnie dostaną - chce z PSLem wchodzić już nie tylko PO, czy LID, ale ostatnio nawet PiS. Nie sprawdziły się zatem oczekiwania buntowników na czele z europosłami Podkańskim, Kuźmiukiem i Wojciechowskim (obecnie z kadłubowego PSL-Piasta sprzymierzonego z Pisem), którzy jeszcze niedawno przepowiadali partii Pawlaka kompletne zmarginalizowanie. Kto wie, czy mimo buńczucznie wypowiadanych ostatnio w Wierzchosławicach oskarżeń pod adresem PSL, nie zostaną teraz zmuszeni do pogodzenia się z Pawlakiem - jako wicepremierem.

PSL w naszym regionie, witosowym mateczniku ruchu ludowego, przyzwyczaiło nas do tego, że nie można na nim zdecydowanie ( nomen omen ) postawić krzyżyka. W tym roku także są tu szanse na przyzwoity wynik. Przy jednocześnie nadspodziewanie dobrym wyniku PSL w skali kraju (a wynik partii Pawlaka, np. 8-procentowy ma przecież pewne szanse być jednym z większych zaskoczeń tych wyborów) PSL może się u nas pokusić nawet o dwa mandaty. Prawdopodobnie będzie jednak tylko jeden i wówczas - to z kolei pewne na 100 % - przypadnie on wieloletniemu posłowi Wiesławowi Wodzie (nr 1), jednemu z ostatnich wojewodów tarnowskich. Woda, skądinąd Krakus, jest w Tarnowie od lat liderem, którego pozycji w partii nie zaszkodziło dotychczas nic, nawet ostre konflikty z częścią ambitnych lokalnych działaczy.
Teoretyczną szansę na mandat poselski ma też Andrzej Sztorc (nr 2), aktualny przewodniczący sejmiku województwa. W jego parlamentarnych planach może mu jednak przeszkodzić nie tylko słaby wynik PSL w skali kraju, ale też osobiste problemy z prawem. Skłócony ze swoim bratem Józefem - byłym senatorem siedzącym obecnie w areszcie i oskarżonym o pranie brudnych pieniędzy - sam został oskarżony o wyłudzenie z ARIMR dopłat obszarowych; jego proces toczy się przed tarnowskim Sądem.
Dalsze miejsce na liście PIS zajął też Zbigniew Karciński, były starosta tarnowski, jeszcze niedawno związany z PO. Na tarnowskiej liście PSL są również m.in. przedsiębiorca z Łęgu Tarnowskiego Adam Biedroń i literatka (z zawodu magister administracji) Renata Żaba-Golesz.

Większych szans na zajęcie miejsc w Senacie raczej nie mają zgłoszeni przez PSL kandydaci, mimo, że ludowcy są jedynym - poza PiS i PO - komitetem w regionie, który desygnuje pretendentów do obu możliwych do zdobycia mandatów senatorskich.
O Pani Barbarze Gacek z Wieliczki, wiadomo tylko to, że nosi nazwisko identyczne z tym jakie nosi obecna Senator z PO, dziwnie przypadkowo startująca do wyborów w tym samym okręgu co zaprezentowana wyborcom niczym deus ex machina kandydatka PSL-u.
Ludwik Węgrzyn - wieloletni starosta bocheński i były prezes Związku Powiatów Polskich, to z kolei postać znana i mogąca liczyć na sporo głosów, o których z całą pewnością da się potem powiedzieć, że to głosy oddane na niego, a nie innego kandydata. Trudno przy tym szacować, ile z tych potencjalnych głosów nie padnie na Węgrzyna z powodu szumu medialnego, związanego z bocheńską aferą tzw. Tankowni, obecnie ocenianą przez tarnowski Sąd. Na ławie oskarżonych w tej sprawie L. Węgrzyn zasiadł jako jedna z ośmiu osób, ale oskarżenie o brak nadzoru nad urzędnikiem, kierowane przez prokuraturę pod adresem byłego starosty Sąd kilka dni temu oddalił, jako przedawnione.
(red.)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 33)Dodaj komentarz
(03-10-2007) dla mnie PSL :
fantastyczny alternatywy punkt zwrotny

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) terefere :
to, że niektórzy chcą głosować na Pawlaka i anachroniczne PSL to jest chyba najwieksza porazka tej coraz to bardziej rozwinietej demokracji w Polsce. KIedyś na nich głosowali prawie wyłacznie ludzie ze wsi, a teraz mimo ze na wsi mieszka polowę mniej ludzi zagłosuja tez mieszczuchy. Po 17 latach wraca hasło "siła spokoju". O czasy, o obyczaje !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) trutututu :
demokratyczny ustrój - komentarz sam się rysuje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) renata :
ja się też zastanawiam czy nie zagłosować na psl. 2 lata temu podzieliłam głosy w wyborach miedzy posłankę Augustyn z PO a Kaczyńskim w wyborach na prezydenta. Teraz i do po i do pisu sie zraziłam bo tylko sie kłócą zamiast sie pogodzic i rządzić. to moze ich pawlak pogodzi ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) lel :
PSL jest lekceważone, bo nie robią za dużo szumu w okół siebie. Z jednej strony można się zastanowić, czy właśnie tak nie powinna wyglądać europejska partia. Jak dla mnie PO LiD PiS to azja. Grupa krzykaczy nawzajem wytykająca sobie błędy. PSL ma jedną wadę, mało w nim jest widocznych młodych ludzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) private :
PSL to taka anachroniczna partia która nie istnieje; jej politycy przypominają o sobie tuż przed wyborami, podobnie jak PiS zresztą, pokazując, że wyborców mają w d...pie. Podobnie "istnieją" niszowi pogrobowcy lewicy tzw demokratycznej i inne "mumie wolności". PSL miało już swoją chwilę, pokazało co potrafi i odeszło w niebyt - nie potrafiąc reprezentować interesów rolników, ani przeciwstawić się SamejBronie. Żadna strata. Zresztą, oni z internetu korzystać nie umieją

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2007) Led :
do private: PSL nie jest z mojej bajki- nigdy na nich nie zagłosuje, ale np. podczas rozmów akcesyjnych do UE Kalinowski był najskuteczniejszy. To on ciągnął wówczs tak naprawdę rozmowy w sparwie rolnictwa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2007) ~~Jan Strusiński :
A ja tak z innej półki. Kilka dni temu ukazał się post informujący internautów, i nie tylko, o wystawie mającej mieć miejsce w naszym muzeum, na której mieli zostać pokazani byli pracownicy tarnowskiego UB i póżniejszej SB. Było kilka wpisów-komentarzy(pierwszy A.Sypka), i nagle post zniknął tak ze strony głównej jak i z archiwum. Czyżby krasnale..., albo siły wyższe, a może nie wyższe tylko całkiem całkowicie przyziemne. Jestem ciekawy, kto podjął taką decyzję? Może sprawę wyjaśni nam cenz... przepraszam, moderator. A tak na marginesie. Ci UB-owcy i eSB-ecy to tylko przesłuchiwali i prowadzili dochodzenia. Nie wnikam w to jak to robili, to jest inne zagadnienie, a wypowiedać się na ten temat mają prawo ci, co przesłuchania takie przeszli, a nie 15-20letni mamin synki. Mnie bardziej interesują ci, co DONOSILI. A jest ich jeszcze wielu. I to może ze względu na nich, wycofano notatkę. Może obawa przed ujawnieniem nazwisk chamskich donosicieli i konfidentów sprawa wzięła taki, a nie inny obrót. Kilku znam. Mają się dobrze. Nawet są działaczami na miarę naszych czasów. I tak trzymać.JAS

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2007) klekle :
do jana strusinskiego : zainteresowany sprawdziłem, bo nieprawdopodobne wydawało mi sie aby na tym portalu coś takiego miało miejsce. No i Janie trafiłeś kulą w płot. Artykuł jest i w archiwum i w bazie (wpisz sobie np. twarze bezpieki w wyszukiwarce u góry) a nawet jest wyróżniony pogrubioną czcioinke na głownej stronie w takim okienku Zapraszamy i polecamy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2007) ~Jan A. Strusiński :
Do klekle. Znalazłem. Wpisywałem pracownicy i dlatego nici. Artykuł ten powinien być cały czas "na oku". Dziękuję za pomoc!-JAS

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2007) KUŁak :
A ja myślę że PSL będzie miał 2 mandaty

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2007) DO klekle :
Co w ty6m dziwnego PSL rządził razem z PZPR ,tylko tamtych do dziś piętnują a PSL robi za nowoczesnych demokratów.Co Sztorc Wam zawadzał i wpakowaliście Go na minę ,czy powineła się noga jednemu z prawych demokratów .Wszystko tylko nie PSL to mieliśmy z SLD ,wieczne targi o stołki jak z Samoobroną .Nie znam PESELOWCA a znam ich wielu by chodziło im o innych jedynie prywata.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2007) RENI :
Wszystkim, którym zalęzy na przejrzystym kształcie polskiej sceny politycznej, powinni mocno trzymac kciuki, aby partia taka jak PSL weszła do parlamentu. Niezaleznie od tego czy PSL jest nam bliskie probramowo czy nie. Bo bez ludowców w Sejmie najpewniej czeka nas kilkunastomiesięczna jatka i ponowne wybory. PSL jest brakującym ogniwem politycznej ewolucji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2007) Do Reni :
W PSL nie brak przedewszystkim karjerowiczów i gotowych na wszystko różnych mentów ,chcących się wzbogacić.Jakoś sprawa Sztorca ucichła ,prowokacja czy poteierdzenie że to partja godna pierwszego koalicjanta PZPR.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) ciekawy :warpan@interia.ol 
PSL to partia z tradycjami, mocna była u nas za czasów województwa- ale teraz???? w gminach ujawnia się tylko przed wyborami.....A też ciekawi mnie czy aby decyzja o kolejnym (trudno zresztą zliczyć, który to już raz) kandydowaniu przez Andrzeja Sztorca (i to z drugiej pozycji) nie jest związana z chęcią ucieczki przed odpowiedzialnością przed Sądem- immunitet. Sprawa się toczy......A potem będziemy świadkami targów o uchylenie immunitetu- żałosne to, Świadczy to tylko o słabości kadrowej tej partii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) do ciekawego :
zgadzam sie z tobą w sprawie Sztorca, który jest na tej liście czarnym charakterem, tak jak i na pozostałych listach i tutaj są karierowicze, ale jeśli ktoś chce zgody i spokoju w państwie, może zagłosować na środek albo nawet na koniec listy psl, partia ta nie jest z pewnościa dominującą, ale warto, by dla równowagi, znalazła się w sejmie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) DO do ciekawego :
Co do Sztorca to jakby jasne ale reszta wcale nie odbiega od Sztorca ,PSLprzypomina sobie o wyborcach na kilka dni przed wyborami..O jakiej zgodzie ty mówisz ,zgody niema w samym PSL a jak są przy korycie to to samo co Samoobrona -dajcie ,dajcie bo jak nie to........Powiedz to sklerotykowi albo tym co idą 1 raz na wybory i nie mieli doczynienia z PSL-owcami .To taka sama partja jak SLD ,to byli koalicjanci tylko tym się różnią że Sld dzwiga swoją przeszłośc a PSL nawet tego się wyparli

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2007) obywatel :
Myślę że od wydawania wyroków są sądy !!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2007) Do obywatel :
To poco zabierasz głos i to głupio ,jak będzie imunitet to Sąd będzie sądził tyc co ukradli chleb bo byli głodni.A gdzie były śady jak padały Banki przez PSL-owców

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2007) bripol :
Karciński usiądz wreszcie na tyłku niechcieli cię w PO to poszedł do PSL. Wiesiu Wodo kto tą listę przyszykował?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2007) lel :
Tak to można o każdym powiedzieć? Gdzie był PiS gdy wybudowano 6 km dróg, gdzie 3 mln mieszkań, teraz nikogo na nie nie stać, a pensje stoją w miejscu. Jak by emigranci powracali to bezrobocie wróciło by z powrotem. Nie wiem czemu wszyscy są tak zafascynowani tym rządem. Jak dla mnie jedyne co dobrze zrobili to porządek z sędziami piłkarskimi. Bo po za tym to nic mi do głowy nie przychodzi. Jest korupcja w szpitalach, a oni zatrzymują jednego doktora i mówią, że walczą z nią. Ten rząd ma bardzo dobrze rozwinięty marketing polityczny. Biją w tym wszystkich na głowę. Szkoda, że nie swoim rozumem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2007) DO lel :
PSL rządził z PZPR jak by to było dobry ,nie byłoby dalszego ciągu.Potem PSL rządził z SLD nic nie zrobiliści by były te drogi,by były te mieszkania jedyni ,robiliście to co robi Samoobrona.Te wyjazdy za chlebem są od lat przd i po wojennych a szczyt nastąpił za rządów SLD I PIS.Pytam skąd Wasi z biednych rolników dziś sa oligarchami ,przedsiębiorcami ,sprawcami upadku Bankuitd i tp.Panowie odrobina przyzwoitości bo opisze jak członek PSL z zasadniczym wykształcenie ,z pod szczech dziś jest biznesmenem całągębą choć nie umie nic poza orką na upadłym gospodarstwie.To nie inwencja przetsiębiorczość to uwłaszczenie się na prezesowaniu w Sp.Rolniczych ,a pracownicy ,poszli won.Dlaczego PSL nawet własną przeszłośc zgubiła jak swoich wyborców Rolników -nic już niemają do oddania .wasym symbolem są SZtorce i Wody -lanie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-10-2007) lel :
Pisze pan z "Waszych" to napisze tylko, że nie jestem członkiem PSL:) PSL można szanować przede wszystkim za to, że jako jedyna partia nie licząc obecnej kadencji(SO i LPR) nie zmienili nazwy swojej partii przez 17 lat. Co wszyscy inni czynią nagminnie. W każdej partii są członkowie, których można się powstydzić. Polityka zawsze przyciągała złych ludzi. O ile dobrze pamiętam, to za pana Wodę wybudowano pod Tarnowem obwodnicę. Mogę się w ciemno założyć, że gdyby byłą budowana dziś to była by ona jednopasowa. Chociaż to były inne czasy, Tarnów jako ówczesne miasto wojewódzkie miało więcej władzy. Ktoś już wcześniej wspomniał o tzw. "twardym stanowisku" PSL podczas negocjacji z Unią. PiS był w tym aspekcie na pewno gorszy, bo nic nie pokazał, po za groźną miną. Nie jestem miłośnikiem PZPR, co więcej bardzo nie lubię LiD, ale szanuję PSL z dwóch powodów. Mam poglądy centralne i żałuje, że w Polsce taka partia nie jest mocna i nie ma szerokiego młodego zaplecza, a dwa to długa tradycja. Ja staram się nie zwracać uwagi na gadulstwo, a dużo partii po za gadulstwem nic nie pokazuje. Z drugiej strony PiS to jedyna partia, która chce zwiększyć płacę minimalną. I za to mają u mnie plus. Jak dla mnie w Polsce najistotniejsze kwestie do poprawy, to zwiększenie pensji minimalnej; budowa mieszkań(obecnie ich ceny są szokujące w stosunku do zarobków); budowa tras szybkiego ruchu przecinających kraj; unowocześnienie taboru kolejowego i torów; przygotowanie do Euro. Co najgorsze którą partię by nie wybrać to optymizm przygasa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-10-2007) Do lel :
Jdąc tym tokiem myślenia Kwaśniewsli czy Miller są godni szacunku bo cały czas to co robią ,to robią pod swoimi nazwiskami..Obwodnica jedene [nie skończone w tedy]osiągnięcie było gdy Tarnów był województwem,i nie prośił o wszystko Kraków,to o wiele za mało jak na taką komfortowąś sytułacje.Proszę popatrzeć na innych choćby Stalowa Wola ,Tarnobrzeg czy Mielec jak One wyglądały wcześniej a jak dziś ,o Nowym Sączu nie wspominam bo to wręcz klęska dla Tarnowa.Pytam czy tylko jedna czarna owca jest w PSL i czy tylko w PSL ,więc albo idziemy na minimalizm ,i godzimy się że Ci to jeszcze nie ukradli wszystkiego ,albo staramy się o najdrobniejsze odstępstwa,Ciągle będziemy wybierać między mniejszym złem zamiast zwalczać nawet najmniejsze????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-10-2007) Redakcja :redakcja@intarnet.pl 
Do użytkowników o pseudonimach Bingo i ZMW-owiec, którzy dokonali wpisów będących bardzo poważnym oskarżeniem pod adresem jednego z polityków. Zmuszeni jesteśmy wycofać te komentarze. Istnieje możliwość ich przywrócenia, jeśli nadeślecie do naszej redakcji jakieś informacje, będące albo bezpośrednim potwierdzeniem tych oskarżeń, albo przynajmniej uzasadnieniem możliwości ich sugerowania. Obiecujemy zająć się tą sprawą w przypadku dostarczenia wiarygodnych informacji. W przeciwnym wypadku posty uznać można za pomówienie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-10-2007) Benek :
Psl to zielona komuna - dawniej satelita PZPR i wykonująca rozkazy z Moskwy a teraz walcząca o miejsce przy żłobie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-10-2007) Podpis :
PSL - ta postbolszewicka mafia ludowa sterowano za PRL z MOSKWY opanowała prawie wszystkie wiejskie samorządy w Polsce, nawet jednostki pomocnicze gmin, powiaty! Dość tego, won z samorządów ludowcy z ZSL, ORMO szkodnicy cofający o dekady rozwój GMIN, SOŁECTW, niszczący DEMOKRACJĘ LOKALNĄ, bezpośrednią, standardy demokracji w gminach, blokujący dostęp do samorządowych masmediów gminnych, niszczących rozwój, tworzenie lokalnych organizacji pozarządowych, ideę współrządzenia władz gminy z mieszkańcami, podatnikami, społecznikami!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-10-2007) do podpisu :
Święta prawda to co piszesz,na wsiach dalej rządzi bolszewia broniąc rękami i nogami stołków.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-10-2007) Do poprzedników :
Popieram to jest szczera prawda, a tak przy okazji co ze Sztorcem ucieka przed sprawą czy koledzy byli za słabi żeby go ugotować????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-10-2007) prokurator :
wyszedł za kaucją 1 mln.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2007) Do prokuratora :
To nie dość że PO wygrało w więzieniach a PIS nawet nie osiągnoł progu wyborczego ,to Koalicjant Wyszedł za kałcją ?????? To jest ta nowoczesnośc , elity ,to raczej Starachowice tylko po ułaskawieniu przez Bartoszewskiego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-10-2007) ludowiec :
sztorc jerzy były senator pokłócił się z PSL i od dawna nie powinien już być z nami kojarzony

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-10-2007) Do ludowca :
O co poszło o koryto ? -tak Was nazywają w całej Polsce,wiecie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl