To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Debaty Oxfordzkie w tarnowskich szkołach   -   03/10/2007
Urząd Miasta Tarnowa wraz z Centrum Animacji Społecznej Horyzonty rozpoczyna realizację projektu „Debaty Oxfordzkie – Jestem młody i wolny” dla uczniów tarnowskich szkól ponadpodstawowych. Jego ideą jest nauczenie uczestników „debatowania” w stylu oxfordzkim, wyrażania własnych poglądów, obrony własnych argumentów, brania odpowiedzialności za swoje słowa, a także kształtowania postaw akceptacji dla cudzych poglądów. Warsztaty dla uczniów będą obejmować zagadnienia związane z komunikacją, sposobem budowania komunikatów, sztuką przemawiania, sposobem radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniami.

Ogloszenie

Idea debat oxfordzkich narodziła się na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii. W XVIII i XIX wieku debaty w elitarnych szkołach czy na uniwersytetach Anglii i Szkocji przygotowywały uczestników do przyszłego występowania w roli parlamentarzystów. Bezwzględnie najsłynniejszym klubem debatanckim w świecie jest Oxford Union Society, działający na Uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie od 1823 roku nieprzerwanie działa Oxfordzka Unia Debatancka.
Debaty oxfordzkie to konfrontacja zwolenników i przeciwników dotycząca konkretnej sprawy, problemu, która jest prowadzona według określonych zasad - zachowana kolejność, limity czasowe wypowiedzi, forma atak-obrona. Mają one służyć nie tyle przekonaniu słuchaczy do określonej opcji, ile do zwiększenia wiedzy na dany temat. Zazwyczaj na zakończenie przeprowadzane jest głosowanie, by sprawdzić efekty i siłę przekonywania przytoczonych argumentów i kontrargumentów.
Debaty oksfordzkie są coraz bardziej popularne w Polsce. Rosnąca popularność oksfrodzkiego stylu debatowania może tylko cieszyć, gdyż debaty te kształcą pokolenie osób aktywnych, umiejących sprawnie posługiwać się argumentami. Nie należy przy tym zapominać, iż debaty są bardzo widowiskową i pełną emocji rozrywką zarówno dla głównych mówców, jak i publiczności.

W Tarnowie projekt debat oxfordzkich dla uczniów szkół ponadpodstawowych pod hasłem „Jestem młody i wolny” realizowany będzie przez Urząd Miasta Tarnowa we współpracy z Centrum Animacji Społecznej Horyzonty. Programem objętych zostanie dziewięć szkół, pierwsza część projektu do dwudniowe warsztaty, których zwieńczeniem ma być otwarta debata.
Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Centrum Animacji Społecznej Horyzonty, debaty natomiast na terenie poszczególnych szkół i mieć będą formę otwartą, dostępną dla wszystkich.
Warsztaty obejmują m.in. następujące zagadnienia: komunikacja werbalna i niewerbalna, analiza własnego stylu komunikacji, sposoby komunikowania się i budowania komunikatów, retoryka, sztuka przemawiania – jak budować własny portret komunikacyjny, jak zjednać sobie słuchacza, dowody i argumenty, skuteczna argumentacja a także sposoby radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniem, relaksacja.

Harmonogram:

Gimnazjum Nr 11
12-13 październik – warsztaty
15 październik – debata

III LO
19-20 październik – warsztaty
22 październik – debata

Gimnazjum Nr 6
26-27 październik – warsztaty
29 października – debata

Zespół Szkół Budowlanych
9–10 listopad – warsztaty
12 listopad – debata

Gimnazjum Nr 1
16-17 listopad – warsztaty
19 listopad – debata

I LO
23-24 listopad – warsztaty
25 listopad – debata

Gimnazjum Nr 4
30 listopad -1 grudzień – warsztaty
3 grudzień – debata

II Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
7–8 grudzień – warsztaty
10 grudzień – debata

Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Mościcach
14-15 grudzień – warsztaty
17 grudzień – debata
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl