To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Listy na Babilon...” Kazimierza Brauna   -   08/10/2007
Tarnowska Fundacja Kultury uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na druk książki Pana Profesora Kazimierza Brauna pt. ”Listy na Babilon. Pisma przypomniane i odszukane”. Publikacja przeznaczona będzie przede wszystkim dla osób interesujących się historią polskiego teatru, dramaturgią a także dorobkiem pisarskim Cypriana Kamila Norwida, historią najnowszą oraz dorobkiem twórczym prof. Kazimierza Brauna.

Ogloszenie
>

-Otrzymanie dotacji i wydanie książki to efekt współpracy z dyrektor Teatru im. L. Solskiego panią Grażyną Nowak - stwierdza Lucyna Krupa, prezes zarządu TFK. Tarnowska Fundacja Kultury będzie wydawcą książki, zaś redaktorem tekstów K. Brauna – prof. dr hab. Juliusz Tyszka. -Książka znakomitego reżysera teatralnego, nauczyciela teatru, teatrologa, dramaturga i prozaika składa się z rozproszonych dotychczas Jego tekstów, publikowanych w czasopismach lub w ogóle niepublikowanych – zauważa redaktor „Listów na Babilon...” Okazją do zebrania i wydania tych „odnalezionych i przypomnianych” pism jest siedemdziesiąta rocznica urodzin Autora. Braun żył i pracował w Polsce do roku 1984, po czym, jako persona non grata dla ówczesnych władz PRL, zmuszony został do wyjazdu za granicę. Do tego czasu pracował jako reżyser w teatrach Gdańska, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Torunia i Lublina. W Lublinie był kierownikiem artystycznym Teatru im. Osterwy (1967-1974) oraz dyrektorem tej instytucji (1971-1974). W latach 1975-1984 był kierownikiem artystycznym i dyrektorem Teatru Współczesnego we Wrocławiu, skąd został zwolniony w trybie nagłym ze względów politycznych. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim (kulturoznawstwo,1974-1985, oraz w 2002 r.), na PWST w Krakowie (wydziały umiejscowione we Wrocławiu, 1978-1985) oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kulturoznawstwo, 2002).
Od 1985 roku Kazimierz Braun pracuje i tworzy w USA, będąc profesorem Department of Theatre and Dance na State University of New York w Buffalo. Często jednak wraca do Polski, by reżyserować (Wrocław, Poznań, Tarnów), wykładać i brać udział w imprezach artystycznych bądź naukowych.

„Z artykułów, szkiców, dramatów, wspomnień, felietonów i polemik zebranych w książkę wyłania się portret człowieka, który żył w niełatwych czasach i potrafił udźwignąć ich nieznośny ciężar” - twierdzi redaktor tekstów Brauna – Juliusz Tylka. „Wyłaniają się także portrety ludzi, z którymi się spotykał na swym twórczym szlaku, kreślone z literackim talentem, bez ukrywania emocji i silenia się na zbędny w tym kontekście obiektywizm. Obserwujemy drogę życiową i dorastanie autora do kolejnych zadań, wyzwań, triumfów, a także do trosk, ciężarów i coraz to nowych traum, których nie skąpi mu życie w „ciekawych czasach”.”
Jest tu również wędrówka z prof. Kazimierzem Braunem po Tarnowie – mieście, z którego pochodzi jego rodzina, a do którego zawsze z radością wraca, by spotkać się tam na nowo ze swą „osobistą prehistorią”, a także z Polską i Europą. Można będzie w czasie lektury książki prześledzić jego warszawskie studia na PWST i asystentury w Teatrze Współczesnym, kolejne twórcze przygody w Gdańsku i w Toruniu, dyrekcje: lubelską i wrocławską, by potem towarzyszyć mu na obczyźnie i z tej perspektywy patrzeć m.in. na koleje losu i prace Cypriana Norwida, Norwidowskie ślady w duchowej formacji Jana Pawła II, a także na paląco aktualną kwestię statusu Teatru Narodowego w Warszawie czy sytuację środowiska teatralnego w stanie wojennym.

„Pisma odszukane i przypomniane.” Kazimierza Brauna przeznaczone będą dla osób interesujących się historią polskiego teatru, dramaturgią, jak również dorobkiem pisarskim Cypriana Kamila Norwida oraz historią najnowszą. -Publikacja książki tak wybitnego reżysera teatralnego, nauczyciela teatru, teatrologia, dramaturga i prozaika, jest wielkim sukcesem dla miasta Tarnowa, a w szczególności dla Tarnowskiej Fundacji Kultury - cieszy się rzecznik prasowy TFK Józef Komarewicz.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(08-10-2007) KArol :
Bardzo interesująca inicjatywa wydawnicza. Przydałoby się nieco więcej informacji na temat konkretnych terminów. Czy to tylko plany, czy może prace redakcyjne już się rozpoczęły?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-10-2007) TFK :
KSIĄZKA JEST JUZ W DRUKU.BEDZIE DOSTĘPNA /BEZPŁATNIE/ OD LISTOPADA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-10-2007) do TKF :
jakto bezplatnie? kiedy??? gdzie??? prosze o wiecej szczegolow

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-10-2007) do do TKF :
nie kiedy, nie gdzie, tylko dla kogo :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-10-2007) future :
właśnie, dla kogo i wedle jakich reguł ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl