To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Konwój Kultury do Muzeum Powstania Warszawskiego   -   17/10/2007
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w „Konwoju Kultury” do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie muzeum pozwoli na lepsze zrozumienie wydarzeń historycznych, ich kontekstu, jak też postaw uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, akademickiej oraz do osób dorosłych. W ramach Konwoju Kultury TCK zapewnia przejazd klimatyzowanym autokarem na trasie Tarnów – Warszawa – Tarnów i zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego w grupach 20-osobowych z przewodnikiem.

Ogloszenie
>

Pierwsza część ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego zlokalizowana jest w hali A, na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro), na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią ponad 500 eksponatów, 1 200 fotografii, 225 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym. Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję „Burza”, przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie a skończywszy na losach powstańców w PRL. W Muzeum wykorzystano różne techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku. Symbolizuje bijące „serce” stolicy. Podchodząc bliżej zwiedzający mogą usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Na monumencie wygrawerowano daty kolejnych dni powstania.

Druga część ekspozycji, zwana Halą B, stanowi całkowicie odmienną przestrzeń. Jest to duża przestronna sala, dawna hala kotłów elektrowni, w której istotną rolę odgrywa gra światła i przestrzeni. Jej centralnym punktem jest replika samolotu Liberator B-24J, pilotowanego przez kapitana Zbigniewa Szostaka, zestrzelonego przez myśliwce Luftwaffe w okolicach Bochni. Oryginalne elementy samolotu, odnalezione w rejonie katastrofy, włączono w jego replikę, wykonaną w skali 1:1. Do atrakcji tej części Muzeum można zaliczyć również: odrestaurowany jeden z kotłów elektrowni, salę kinową oraz 32-metrową wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę miasta a także wierną rekonstrukcję kanału.
W otaczającym Muzeum Parku Wolności znajduje się szczególne upamiętnienie wszystkich poległych powstańców – Mur Pamięci. Na liczącym 156 m długości Murze wyryte są nazwiska blisko 10 000 powstańców, którzy zginęli w walkach w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Pierwszy Konwój odbędzie się 4 listopada 2007 roku (niedziela). Zbiórka o godzinie 8.00 na parkingu Urzędu Wojewódzkiego, Al. Solidarności. Powrót z Warszawy ok. godziny 22.00.
Zapisy chętnych do uczestnictwa w Konwoju przyjmowane są od 15 października 2007 w TCK, pok. 25, tel.: 014 6 888 888 w godzinach od 8.00 do 16.00. Ilość miejsc ograniczona. Bilety w cenie 50 zł (dorośli), 35 zł (młodzież) zawierają ubezpieczenie NNW. Warunkiem wpisu jest wpłata.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl