To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   TALIA: „Wagonem" przez Polskę   -   18/10/2007
We wtorek na przeszło dwie godziny Duża Scena Tarnowskiego Teatru zamieniła się w „Wagon" mknącego przez czas i Polskę pociągu ekspresowego. Widzowie "Talii" mieli niezwykłą okazję odbyć fascynującą podróż przez Polskę różnych dekad. Dla starszych była to swoista powtórka z przeszłości, dla młodych - ciekawa lekcja historii.

Ogloszenie
>

„Wagon" jest dokonaną przez Krzysztofa Zaleskiego adaptacją fragmentów opowiadań Marka Nowakowskiego - autora głośnych utworów „Książę Nocy" i „Wesele raz jeszcze". Spektakl ma konwencję opowieści z podróży. Akcja rozpoczyna się we wczesnych latach powojennych, wiedzie przez Polskę Ludową - epokę stalinizmu, rok 68, gierkowską prosperity, stan wojenny, a kończy w czasach najzupełniej nam współczesnych. Jej bohaterowie - czyli pasażerowie i pracownicy kolei - opowiadają o swoich losach, małych i wielkich dramatach, słabościach i tajemnicach, w których znajdują odzwierciedlenie wszystkie ważniejsze przemiany społeczno-polityczne.

Pomimo tego, że „Wagon" powstał w dobie sprzyjającego rozliczeniom klimatu IV RP, w czasie gdy na teatralnych afiszach pojawia się coraz więcej tytułów sięgających do przeszłości, tej sprzed kilkudziesięciu lat (m.in. „Teczki" poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, „Norymberga" Wojciecha Tomczyka, „Gra na zwłokę" Lecha Raczaka), spektakl Zaleskiego bynajmniej nie wpisuje się w ten modny, inspirowany PRL nurt. Nie ma w nim cienia patosu, moralizatorstwa i ferowania wyroków. Oglądamy świat zlepiony z małostek, wad, tragedii, wzruszeń i radości, bez upiększeń i ornamentów, przedstawiony z humorem i mądrą wyrozumiałością. Koncertowo przy tym zagrany przez ansambl warszawskiego Teatru Współczesnego.

Agnieszka Setlik

fot. M.Englert
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl