To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Harcerski rajd „Dąbry 2007”   -   24/10/2007
Pamięć o poległych bohaterach, kształtowanie postaw patriotycznych oraz poznawanie piękna ziemi tarnowskiej – takie założenia przyświecały organizatorom rajdu harcerskiego „Dąbry 2007”, zorganizowanego przez 10 Tarnowską Drużynę Harcerską, w którym wzięło udział, przeszło stu harcerzy.

Ogloszenie

Phm Maksym Pękosz HR, komendant rajdu, przypomina wydarzenie, którego pamięć podtrzymuje wędrówka tarnowskich harcerzy :
Do miejscowości Dąbry leżącej niedaleko Rzepiennika Strzyżewskiego 16 października 1944 roku, przybył oddział „Regina II” Batalionu „Barbara”, gdzie nocował. Niestety zdrajca ujawnił gdzie śpią odpoczywający akowcy. Niemcy podeszli o świcie i serią z karabinów maszynowych rozstrzelali żołnierzy. Zginęło wtedy osiemnaście osób a pozostałych dziesięciu przesłuchano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Wrócił tylko jeden. Obecnie na miejscu mordu stoi pomnik z modlitewną inskrypcją, a niedaleko znajduje się mały cmentarz z pochowanymi bohaterami
.

W dniach 12-14 X br. harcerze ze szkół Tarnowa, Żabna oraz gimnazjum w Rzepienniku Biskupim wspólnie uczestniczyli w zajęciach dotyczących historii walk partyzanckich w regionie, zapoznali się z tematyką pomocy lotniczej dla Podziemia, brali udział w biegach patrolowych, między innymi odpowiadając na pytania z zakresu działalności Szarych Szeregów, przekazując informacje alfabetem Morse`a i szukając sprytnie ukrytych karteczek z hasłami nawiązującymi do ważnych pojęć i wydarzeń z czasów Drugiej Wojny Światowej. Uczestnicy Rajdu, wzorem swoich poprzedników sprzed lat, malowali te hasła na specjalnie przygotowanych arkuszach papieru.

Niezwykle ważnym momentem Rajdu było wieczorne ognisko, na które zaproszono weterana batalionu „Barbara” 16 pp AK, druha majora Jerzego Pertkiewicza. Jego gawęda o historii 10 TDH, jej związkach ze środowiskiem kombatanckim oraz o powinnościach młodego Polaka-obywatela i harcerza mocno utkwiła w sercach słuchaczy. J.Pertkiewicz, który w pamiętną noc 16 października 1944 cudem uniknął śmierci, wezwany wcześniej przez dowódcę w inne miejsce mówił:
- Można by zapytać, co wspólnego może mieć to miejsce z harcerzami? Otóż zdecydowana większość z nich nie miała nawet 25 lat. Byli młodzi, ambitni i poprzez udział w walkach dawali świetny przykład swojego patriotyzmu.

Niedzielna polowa Msza Św. na cmentarzu partyzantów z oddziału „Regina II” na Dąbrach była ostatnim punktem rajdu. Eucharystia sprawowana przez kapelana Światowego Związku Żołnierzy AK, pełna odniesień historycznych, była dla wszystkich przybyłych ogromnym przeżyciem – tym bardziej, że nadano jej niezwykle uroczystą oprawę, z udziałem orkiestry strażackiej i chóru Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim.

10 TDH to jedna z najstarszych drużyn w naszym hufcu, która w przyszłym roku obchodzić będzie swoją pięćdziesiątą rocznicę powstania. Drużynowa druhna Zuzanna Karwat opiekuje się podtrzymywaniem pamięci oraz była inicjatorem rajdu. Organizatorzy dziękują wójtowi gminy Rzepiennik Strzyżewski Kazimierzowi Fudali oraz pani dyrektor gimnazjum w Rzepienniku Biskupim mgr Jadwidze Rybie, gronu pedagogicznemu, pracownikom i 8 Drużynie Harcerzy Starszych, za gościnę i okazaną serdeczność.
- Z pewnością mogę zapowiedzieć już, że w przyszłym roku w okolicach 16 października, będzie można odnaleźć w Rzepienniku i na Dąbrach harcerzy podążających za historią o swych rówieśnikach- pisze w specjalnym "sprawozdaniu" z rajdu, przesłanym do naszej redakcji pwd Krzysztof Kluza HO.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl