To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Upamiętnimy burmistrza Tertila   -   26/10/2007
W niedzielę na placu Sobieskiego odbędzie się happening historyczny, odwołujący się do wydarzeń sprzed 89 lat, gdy Tarnów - jako pierwsze miejsce w kraju - odzyskiwał niepodległość. Stało się to w czasie, gdy na czele tarnowskiego samorządu - pierwszego, który podporządkowywał się niepodległej władzy centralnej w Warszawie - stał burmistrz Tadeusz Tertil. W Tarnowie obchodzony jest właśnie Rok Tertilowski. Kulminacja obchodów rocznicy stulecia objęcia urzędu przez najwybitniejszego szefa samorządu w historii miasta następuje właśnie pod koniec października i w listopadzie.

Ogloszenie
>

Życie i działalność burmistrza było przykładem patriotycznych postaw, wyjątkowej gospodarności, skuteczności działania i odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji.
Działania Burmistrza były na tyle skuteczne, trwałe i nowoczesne, że okres jego działalności nazywany jest przez historyków „Złotą Erę Tarnowa”. Nic więc dziwnego, że w ramach obchodów jubileuszu, Urząd Miasta Tarnowa, planując cykl wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i promocyjnych, nawiązał do tych pięknych kart historii Tarnowa.
Dwie, z zaplanowanych imprez już się odbyły. 8 maja br. w Sali Lustrzanej odbyło się sympozjum popularnonaukowe pt. „Tarnów w czasach Burmistrza T. Tertila”, a 23 września br. odbył się rajd rowerowy poświęcony pamięci Burmistrza na.trasie: Pasaż Tertila – Las „Kruk” w Skrzyszowie.

Kulminacja obchodów Roku Tertilowskiego nastąpi pod koniec października i w listopadzie. Zaplanowano jeszcze następujące wydarzenia:

28 października o godz. 13.00 na Placu Sobieskiego w Tarnowie – Happening historyczny poświęcony odzyskaniu niepodległości przez Tarnów w 1918 roku

30 października nastąpi na Cmentarzu Starym poświęcenie odnowionego grobowca Tadeusza Tertila, a na ratuszu odsłonięta będzie tablica pamiątkowa poświęcona tej zasłużonej postaci. Następnie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej Tarnowa i Rady Powiatu Tarnowskiego, podczas której wręczona będzie statuetka – nagroda im. T. Tertila dla studenta tarnowskiej uczelni za najlepszą pracę naukową na temat miasta. Po sesji nastąpi otwarcie okolicznościowej wystawy

Na 11 listopada zapowiedziano bieg uliczny – „Memoriał Tadeusza Tertila” organizowany cyklicznie w ramach „Biegu Sokoła”

W dniach 23–24 listopada w Mościckim Centrum Kultury zorganizowana zostanie wystawa pt. „Tadeusz Tertil – burmistrz idei”, której myślą przewodnią jest ukazanie osiągnięć współczesnej techniki wykorzystywanej w tarnowskich firmach

Podczas obchodów „Roku Tadeusza Tertila” ukaże się także wydawnictwo popularnonaukowe pt. „Tarnów w czasach Tadeusza Tertila. Osiągnięcia miasta w okresie autonomii i początkach II Rzeczypospolitej”, poświęcone m.in. historii Tarnowa w czasach autonomii galicyjskiej i dziejom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.(BP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl