To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Kwesta na Starym Cmentarzu   -   31/10/2007
Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem 1 i 2 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny organizuje tradycyjną kwestę na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza. Kwestować będą członkowie KOnSC oraz wolontariusze w godz. 8.30 - 18.30. W czasie kwesty wręczane będą ofiarodawcom, jak co roku, kolorowe zakładeczki do książek z informacją o Komitecie i odrestaurowanych grobowcach. Kwestarze będą mieli identyfikatory, zaś puszki oznakowane czytelnym napisem „Cmentarz Stary”.

Ogloszenie

Jak co roku o tej porze wolontariusze z Komitetu przedstawiają raport z tego, co udało się zrobić na Starym Cmentarzu za pozyskane w ubiegłorocznej kweście.
- W roku ubiegłym zebraliśmy 16 tys. zł. Za tą kwotę odrestaurowaliśmy 4 nagrobki: * Bronisława Rotter zm. 1900, * Sztogryn Juliana zm. 1900 * Smolika Juliana zm. 1896 i * Krupskiego Wojciecha zm. 1853. - mówi Antoni Sypek.
Trzy pierwsze to nagrobki dziecięce, figuralne, z motywem aniołka. Na tarnowskim cmentarzu jak na mało którym w Małopolsce zachowały się liczne nagrobki dziecięce, które KOnSC z pieniędzy pochodzących z kwest restauruje. Trzeci nagrobek Wojciecha Krupskiego jest najstarszy, pochodzi z 1853 r.

Kwesta tegoroczna jest piętnastą z kolei. KOnSC obchodzi więc swój mały jubileusz. W tych 15 latach odnowiliśmy 29 zabytkowych nagrobków, często zagrożonych ruiną i unicestwieniem, za łączną sumę ok. 130 tys. zł. Wydaliśmy w tym czasie 3 Przewodniki po Starym Cmentarzu, w tym dwa lata temu pierwszy kolorowy Przewodnik pt. Aleje Starego Cmentarza w Tarnowie, którego autorem, podobnie jak i pozostałych, jest prezes Komitetu Antoni Sypek.
Od lat z prawdziwym poświęceniem kwestują m.in.: Zofia Hosaja, Barbara Sypek, Urszula Hajek, Danuta Mazur, Anna Bułdys, Józef Bossowski, Tadeusz Trzos, Ryszard Lis, Stanisław Olszówka, Jacek Janicki, Tadeusz Mędzelewski, Janusz Cieśla, Włodzimierz Łabno, Zdzisław Kostrzewski, Robert Moździerz, Stanisław Bańbor, Tadeusz Sypek, Antoni Sypek

Jak co roku 22 października w kościele xx. Filipinów odbyła się msza św. Za dusze zmarłych kwestarzy seniorów: Jana Preissa, Piotra Drobieckiego, Wiesława Kozioła. Wśród kwestujących są: lekarze, nauczyciele, dziennikarze, pracownicy umysłowi, politycy, działacze społeczni, aktorzy. Komitet liczy 30 członków i wielu sympatyków. Od br. Komitet ma swoją stronę internetową: www.starycmentarz.pl

Podczas tegorocznej kwesty wszystkie 29 odnowionych grobowców będzie specjalnie oznakowanych, z informacją, kiedy zostały odnowione.
- Bardzo pomocny w organizacji kwesty jest co roku Zarząd Cmentarzy Miejskich z dyr. Janiną Dygdoń na czele. Udostępnia na czas kwesty budynek administracyjny, sprzęt, wyposażenie i dba o informacyjną stronę przedsięwzięcia - podkreśla Antoni Sypek.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl