To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Prezydent o zwolnieniach i miejscach pracy    -   02/11/2009
Rynek pracy w Tarnowie
Ponad 8 procent wynosi stopa bezrobocia w Tarnowie, natomiast w przypadku powiatu tarnowskiego jest to ponad 12 procent. W ostatnim czasie w naszym mieście przybyło około 600 miejsc pracy, jednak jednocześnie szukało jej ponad 5 tysięcy osób. W ocenie prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały widać oznaki odwracania się negatywnych trendów, wkrótce kilkaset miejsc pracy da otwierana 25 listopada galeria Tarnovia, w dalszej perspektywie Gemini Jasna Park i inne przedsiębiorstwa. Podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej prezydent oraz prezes zarządu Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło mówili o formach pomocy dla osób objętych zwolnieniami grupowymi.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały :

Ogloszenie
>

-Wiosną tego roku odbyło się spotkanie dotyczące Zakładów Mechanicznych i wówczas deklarowałem wsparcie w dwóch płaszczyznach – na płaszczyźnie rozwiązania problemu zadłużenia, poprzez zaspokojenie części długów majątkiem i ten proces biegnie, lecz ze względu na pewną tajemnicę nie chcę przekazywać informacji o wartościach tego majątku, ani które elementy w jaki sposób zostaną zaspokojone. Natomiast na płaszczyźnie zwolnień grupowych – zapewniłem pewien szczególny nadzór ze strony Powiatowego Urzędu Pracy - stwierdza Ryszard Ścigała. W przypadku Zakładów Mechanicznych były to zachęty do podejmowania działalności gospodarczej, najbardziej niezaradni otrzymali wsparcie ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 10 osób skorzystało z zasiłków celowych w wysokości do kilkuset złotych, zasiłków okresowych i pomocy rzeczowej, jak np. opał czy pokrycie kosztów obiadów szkolnych. 7 osób natomiast uzyskało nowe miejsca pracy, zaś 1 – założyła własną działalność gospodarczą. -W podobny sposób reagowaliśmy w przypadku krośnieńskich hut szkła, gdy taką pomocą objęto 60 osób i w sumie wypłacono około 18 tys. zł. To oczywiście niewielka pomoc, ale świadczy o tym, że miasto nie pozostawia tych osób samym sobie - dodaje prezydent Tarnowa.
Jak stwierdza Krzysztof Jagiełło, prezes zarządu Zakładów Mechanicznych, zawarte blisko rok temu ze związkami zawodowymi porozumienie dotyczące zwolnień grupowych zakładało redukcję około 90 etatów – do tej pory zwolniono 37 osób. W ramach restrukturyzacji dotyczącej samego zatrudnienia, następowało również rozwiązanie stosunku pracy z wypowiedzeniem ze strony pracownika oraz wcześniejsze przejścia na emeryturę. -To był restrukturyzacja „z ludzką twarzą”; ustaliliśmy sztywne kryteria co do wyboru pracowników – jednym z nich było posiadanie uprawnień do świadczenia z ubezpieczenia społecznego, innym niskie kwalifikacje, mała przydatność dla spółki, ocena przełożonego czy mała dyspozycyjność. W tej chwili pracuje 675 osób i jest to niemalże stan docelowy jeśli chodzi o wysokość zatrudnienia, choć sama struktura zatrudnienia będzie wymagała modyfikacji - mówi Krzysztof Jagiełło. Od objęcia przez niego stanowiska prezesa zarządu pracę w Zakładach Mechanicznych straciło około 160 osób.

W ocenie prezydenta rynek pracy w Tarnowie czekają korzystne zmiany – PUP zorganizował w ostatnim czasie kilkanaście giełd pracy, szereg film lokuje się na terenie naszego miasta (działalność produkcyjna, logistyczna), trwają rozmowy z najemcami którzy ulokują się w Gemini Jasna Park (np. Castorama, Tesco, Media Markt). Szczegóły – w pliku mp3.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(02-11-2009) ANDRZEJ :
18 tys. na pomoc dla 60 osób?! Haha! Ja sam dostałem 15 tys. na otwieraną działalność. :) I wiem jak to niewielkie pieniądze. Jak im się udało rozdzielić taką kwotę między aż 60 osób? :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2009) Ewa :
ILE OSÓB STRACI PRACĘ Z POWODU OTWARCIA GALERII??????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2009) M :
Ktoś straci, ktoś zyska, w Tarnowie i tak zarobki są tak marne, że i tak najrozsądniej stąd po prostu uciec najdalej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2009) Tarnowianin :
Co za bzdury jakie miejsca pracy, tych kilka które dostaną znajomi (wiadomo kogo)... kiedyś Tarnów był kolebką przemysłu, ściągali tu ludzie z całej Polski, były zakłady zatrudniające po kilkaset anawet kilka tysięcy ludzi, ale dzieki takim ludziom jak pan Grad i jemu podobni zeszliśmy do rangi \"Tarnówka\" skąd wszyscy uciekają, a ci którzy z różnych powodów uciec nie mogą wegetują i tylko drżą czy następna zwalnianą osoba nie będę właśnie ja

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2009) San Sebastian :
Straszna prowincja z Tarnowa juz sie zrobila. Wystarczy przeczytac jaki entuzjazm budzi budowa glupiej galerii handlowej. Zero przemyslu tak na prawde. Nic nie ma. Robienie euforii medialnej z budowy jakiegos glupiego ronda. To juz typowe cechy dla malego miasteczka. Zycie sensacjami na skale lokalna.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2009) przedsiebiorca :
dosyć narzekania. aż płakać się chce, jak czytam takie historie. ofermy jedne i tyle. Kazdy umie coś robić lepiej niż inni i niech jeden z drugim wezma sie w garsc i zamiast narzekac, czekac do emerytury albo wyciagać reke po publiczne pieniadze niech zaczna pracować na wlasny rachunek. moze od razu mercedesem jezdzil nie bedzie ale skonczy sie ta wegetacja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl