To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kąśna: odbudowy dworskiej oficyny nie będzie    -   02/11/2009
Upadł ważny projekt
Nie będzie unijnego dofinansowania na odbudowę północnej oficyny przy Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Starosta Tarnowski Mieczysław Kras i dyrektor Centrum Paderewskiego Krystyna Szymańska, nie kryją rozczarowania i wszystko wskazuje na to, że stronę przygotowującą projekt od samego początku wprowadzono w błąd. Tymczasem odbudowa wspomnianej oficyny oznaczała dla Centrum nie tylko przywrócenie obiektowi historycznego stanu, ale zwiększenie liczby miejsc hotelowych, tak aby można było przyjąć cały autokar. Dzięki temu oraz dzięki własnej gastronomii, Dworek w Kąśnej mógłby organizować konferencje, zjazdy, sesje – a zarobione w ten sposób środki przeznaczać na swoje utrzymanie i na działalność kulturalną.

Na ten temat mówią: Starosta Tarnowski Mieczysław Kras i dyrektor Centrum I. J. Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna Krystyna Szymańska :

Ogloszenie

-Wskazano nam ten akurat program jako możliwy do wykorzystania, potwierdzano to w kolejnych konsultacjach, przygotowaliśmy więc kosztowną dokumentację, nasz projekt dobrze oceniono pod względem formalnym, a na końcu okazało się, że zamiast dwóch trzecich kosztów inwestycji, środki unijne mogą stanowić tylko jedną trzecią, bo „podpadamy pod pomoc publiczną” - mówi Krystyna Szymańska. -Gdyby na samym początku powiedziano nam, że nie jest to możliwe, szukalibyśmy innych rozwiązań. Okazało się, że inwestycję potraktowano tak, jakby realizować ją miał podmiot gospodarczy i jako obiekt o charakterze komercyjnym, a nie element historycznego dziedzictwa, mający zapewnić utrzymanie placówce realizującej działalność stricte kulturalną. Zamiast więc 2 mln złotych przy 1,2 mln zł wkładu własnego, proporcje zostały odwrócone, a tego, jak stwierdza starosta tarnowski Mieczysław Kras, budżet powiatu nie jest w stanie podźwignąć.

Otwartym pozostaje zatem pytanie kto zawinił – urzędnicza ignorancja, czy też czyjś negatywny lobbing? A może brak lobbingu pozytywnego na poziomie województwa? W efekcie niemałe pieniądze wydane na przygotowanie projektu, póki co zostały wyrzucone w błoto, a Centrum Paderewskiego, jeden z nielicznych obiektów o podobnym statusie w kraju, nie uzyska możliwości większego samofinansowania do swoich działań kulturalnych czy do bieżącego utrzymania – co przy szczupłym budżecie starostwa i wciąż fluktuujących środkach ministerialnych, może w trudnych czasach niekorzystnie zaważyć na przyszłym bycie Dworku w Kąśnej.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(03-11-2009) słuchacz :
Prowincjonalna lokalizacja obiektu z pamiątkami po jego byłym właścielu, jego urokliwa zaściankowość i kameralność, a także walory kompozycji parkowej z bogatym drzewostanem, ze stawem itp., zachęcają do organizowania tam koncertów, ale zainteresowanie nimi na prowincji jest niestety znikome i większego nie będzie. W sytuacji wybudowania zaplanowanego już Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia w Tarnowie, o której się mówi, ponieważ brakuje jej od wielu lat, a jest niezbędna dla rozwoju utalentowanych artystów i ich słuchaczy, czy ktoś do Kąśnej (poza bardzo ważymi osobami) jeszcze przyjedzie? Może właśnie dlatego jest opór do wydania dużych pieniędzy na rozbudowę już teraz opustoszałego dworku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2009) Dżet :
Dla mnie sprawa jest prosta. Znowu urzędnicy łatwo wydali pieniądze na coś, co nie miało szans powodzenia. Ryzyko powinny ponosić obie strony tzn. piszący projekt i zamawiający. Z tego co czytam to kupiono kota w worku za duże pieniądze. Ciekawym kto był taki sprytny i wyrolował starostwo?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2009) do Dżet :
Za niepowodzenia zawsze obarcza się winą bliżej nieokreślonych urzędników. W mediach codziennie słychać ujadanie, że to urzędnicy czegoś nie dopatrzyli, zapomnieli, a nawet byli zbyt skrupulatni, wnikliwi, za dokładni itp. A może by tak sięgnąć do obowiązującego prawa. Polska została włączona w struktury UE i tam się teraz wydaje dyrektywy, stamtąd zarządza i administruje (analogicznie jak z Kraju Rad). Polska nie jest suwerenna i nie może już samodzielnie decydować także o samorządowych inwestycjach w dziedzinie kultury. Nazwisko Paderewski w kontekście jego działalności dyplomatycznej nie wpisuje się w europejską poprawność polityczną i nie brzmi w tonacji ody do radości, przeciwnie do Europejskiego Centrum Muzyki pana K. Pendereckiego, też na prowincji. Więc kto tu mógł i kogo wyrolować?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-11-2009) Dżet :
Moja intencja była inna. Praktyką jest, że pisanie wniosków zleca się firmie komercyjnej. Zdarza się że firma pisząca wniosek bierze kasę bez względu czy to zrobi dobrze czy źle. Zlecający powinien wpłacić zaliczkę i rozliczać całość dopiero w zależności od uzyskanych efektów. Co to znaczy "wskazano nam". Wszystkie programy są publikowane i każdy Kowalski może się z nimi zapoznać. Technicznie wniosek może był dobrze napisany tylko tylko czy dobry adres? Dlaczego pani Szymańska nie podaje nazwisk tylko czytamy "ktoś", " bezosobowe " konsultancje". Ostateczna konkluzja będzie pewnie taka, że nikt w starostwie nie zawinił, tylko zła Unia nie dała.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl