To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Finał Parlamentu Młodzieży    -   05/11/2009
Finaliści z I LO
3 listopada w Urzędzie Miasta Tarnowa odbyło się spotkanie z finalistami międzynarodowej debaty, na temat współczesnych wyzwań w zakresie ochrony środowiska oraz roli tworzyw sztucznych w ochronie klimatu i oszczędności energii. Gospodarz spotkania, Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała pogratulował reprezentującym Tarnów i Małopolskę uczniom, życząc sukcesów podczas finału konkursu – informuje magistrat.

Ogloszenie
>

Finalistami reprezentującymi Tarnów i Małopolskę są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Joanna Kawa i Adrian Miodoński. Do finału debaty zakwalifikowali się 15 czerwca, kiedy to odbyła się w Krakowie debata Parlamentu Młodzieży na szczeblu wojewódzkim, która wyłoniła zarazem finalistów, reprezentujących Polskę we Włoszech.
Główna tematyka debat to rola tworzyw sztucznych w ochronie klimatu i oszczędności energii. To edukacyjne przedsięwzięcie, organizowane przez Fundację PlasticsEurope Polska, ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na występujące współcześnie wyzwania towarzyszące rozwojowi gospodarczemu i cywilizacyjnemu. Podczas debaty spośród blisko 100 uczestników jury wyłoniło 10 najlepszych mówców, którzy w nagrodę pojadą w listopadzie br. na europejskie obrady Parlamentu Młodzieży do Rzymu, aby podjąć dyskusję na ten sam temat z uczniami z innych krajów europejskich. Debata Parlament Młodzieży 2009 uzyskała poparcie Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Młodzi ludzie z kilkunastu ponadgimnazjalnych szkół województwa małopolskiego (m.in. z Krakowa, Tarnowa, Olkusza, Miechowa i Niepołomic) z prezentowali swoje opinie i przekonania dotyczące tworzyw sztucznych. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tworzyw bronili swoich racji, ale jednocześnie z uwagą przysłuchiwali się kontrargumentom. Obie strony zgadzały się co do istotnej roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają w opakowaniach, transporcie, medycynie i technologiach komunikowania się. Wszyscy wskazywali także na konieczność rozwiązania problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów z tworzyw sztucznych.

W skład Jury debaty-konkursu „Parlament Młodzieży 2009” weszli:
- Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika „Polityka”
- Kazimierz Borkowski – Prezes Zarządu Arkema Sp. z o.o.
- Tomasz Chlebicki - Prezes Zarządu Dow Polska Sp. z o.o
- Dominik Dobrowolski – Wiceprezes Fundacja Nasza Ziemia
- Krzysztof Kafel - Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny
- Prof. dr hab. Jan Pielichowski - Samodzielna Katedra Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych, Politechnika Krakowska
- Grzegorz Rytko - Dyrektor Zarządzający, Fundacja PlasticsEurope Polska
- Karol Marek Sęp - Wiceprezes ds. Produkcji BasellOrlen Polyolefins Sp. z o.o.

Tegoroczna debata krajowa w Krakowie zrealizowana została w ramach drugiej już edycji międzynarodowego konkursu „Youth Parliament”, którego pilotażowa edycja odbyła się w Warszawie w 2007. Jej zwycięzcy wraz z reprezentantami podobnych debat, które odbyły się w 10-ciu innych krajach UE, uczestniczyli w roku ubiegłym w ogólnoeuropejskiej debacie finałowej w Brukseli, w gmachu Parlamentu Europejskiego. W roku bieżącym jako lokalizację europejskiego finału konkursu wybrano Rzym, ze względu na jego historyczną rolę w procesie tworzenia Unii Europejskiej.

Zwycięzcami etapu konkursowego w Krakowie zostali m.in.:
- Joanna Kawa z kl. IIIg w I LO w Tarnowie zajęła I miejsce;
- Adrian Miodoński z kl. IIf w I LO w Tarnowie został zakwalifikowany poza finałową dziesiątką zwycięzców ze względu na oryginalność swojej prezentacji.
Podczas pobytu w Rzymie wszyscy uczestnicy finału przejdą szkolenia w swoich grupach narodowych pod okiem trenerów, a następnie 13 listopada wezmą udział w finałowej debacie, która wyłoni zwycięzców spośród przedstawicieli ośmiu krajów europejskich.

Foto: Paweł Topolski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(05-11-2009) Pozdrowienia/uczeń/ :
Serdeczne pozdrowienia dla Prof. Jana Pielichowskiego . Gratulacje dla zwycięzców .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-11-2009) Misia :
Gratulujemy uczniom z I LO. To dobrze, że szkoła normalnie pracuje, a uczniowie mogą się wykazać swoimi zdolnościami i pracowitością.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl