To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   98 lat "Czarnej Jedynki"    -   09/11/2009
Harcerski jubileusz
5 listopada 1911 roku Andrzej Małkowski, twórca polskiego harcerstwa, powołał w Tarnowie do życia trzy drużyny skautowe. Wśród nich znajdowała się również 1 Drużyna Skautowa im Zawiszy Czarnego, działająca do dnia dzisiejszego pod nazwą1 Tarnowska Wędrownicza Drużyna Harcerska "Czarna Jedynka" im Zawiszy Czarnego.

Posłuchaj wypowiedzi harcmistrza Maksyma Pękosza :

Ogloszenie

-5 listopada 1911 roku to dla nas, tarnowskich harcerzy bardzo ważna data - mówi komendant Hufca Tarnów, Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz Maksym Pękosz. -Ten właśnie dzień uznajemy za oficjalny początek harcerstwa w Tarnowie. Jest to dla nas tym ważniejsze, że powołana do życia prawie 100 lat temu, "Czarna Jedynka" działa do dnia dzisiejszego.
Choć za oficjalny początek tarnowskiego harcerstwa przyjmuje się właśnie dzień 5 listopada 1911 roku, kiedy to Andrzej Małkowski powołał do życia trzy drużyny skautowe i nadał im ramy organizacyjne, to jednak już rok wcześniej powstała w Tarnowie pierwsza drużyna wzorowana na skautowej. Ten pierwszy rok, to był okres eksperymentów w tworzeniu polskiego skautingu, dopiero wydanie przetłumaczonej przez Małkowskiego książki "Skauting dla chłopców" autorstwa twórcy skautingu, generał Roberta Baden-Powella umożliwił stworzenie podstaw dla rozwoju przyszłego ruchu harcerskiego w Polsce.
-Patrząc na "Czarną Jedynkę oraz takie osoby związane z Tarnowem, tworzące początki polskiego skautingu, jak Andrzej Małkowski, Jerzy Braun czy Adam Ciołkosz, możemy śmiało postawić tezę ż Tarnów był kolebką harcerstwa - przypomina harcmistrz Maksym Pękosz. -Warto o tym pamiętać szczególnie w czasach, kiedy dużo mówi się o poszanowaniu historii, a tak mało się czyni w kierunku jej propagowania, szczególnie wśród młodzieży.

Harcerze Hufca Tarnów ZHP im. gen. Józefa Bema, a w szczególności harcerze z 1TWDH im. Zawiszy Czarnego uczcili 98 rocznice założenia "Czarnej Jedynki" pod pomnikiem Andrzeja Małkowskiego uroczystą gawędą podczas której przypomniano historię powstania harcerstwa w Tarnowie.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą skupiającą wolontariuszy organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, działającą w Polsce zrzeszającą ok. 120 tys. zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. W 2010 roku Związek Harcerstwa Polskiego będzie obchodzić 100-lecie harcerstwa na ziemiach polskich.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl