To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   19 stycznia – budżetowa sesja    -   16/1/2012
Radni uchwalą budżet
514 mln zł dochodów – 575 mln zł wydatków – tak w skrócie przedstawia się budżet roku 2012, nad którym 19 stycznia głosować będą radni Rady Miasta Tarnowa. Najwięcej środków pójdzie na oświatę (prawie 240 mln zł) – i poziom ten utrzymuje się od lat, przy dramatycznie niskiej subwencji przekazywanej z budżetu centralnego. Jak informuje magistrat, trzy najważniejsze priorytety tego budżetu to „rozwój gospodarczy, poprawa komfortu życia oraz zwiększenie zewnętrznego oddziaływania miasta”. Na inwestycje ma zostać przeznaczonych w sumie ponad 113 milionów złotych, jednak przypomnijmy, że część inwestycji została przesunięta z roku 2011. Nad budżetami samorządów „wiszą” jednak plany Ministerstwa Finansów, czyli ograniczająca radykalnie możliwość zadłużania się „reguła Rostowskiego” - i choć struktura zadłużenia samorządów jest zupełnie inna niż budżetu państwa, to rząd chce w ten sposób obniżyć deficyt finansów publicznych do poziomu obiecanego „Brukseli”. W przypadku wielu miast i gmin może to postawić pod znakiem zapytania nie tylko możliwość dalszej realizacji inwestycji, ale wywołać problemy z samym „administrowaniem”. Tymczasem według planów magistratu zadłużenie Tarnowa na koniec roku 2012 przewidziano na poziomie ponad 54 procent (dopuszcza się 60 procent).

Posłuchaj, co na temat budżetu mówił w piątek podczas konferencji prasowej prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała :

Ogloszenie

Jak informuje magistrat, priorytetem ma być, podobnie jak w roku ubiegłym, poprawa komunikacyjnej dostępności Tarnowa poprzez powiązanie dróg miejskich oraz powstającej Strefy Aktywności Gospodarczej z siecią szlaków regionalnych i międzynarodowych, dalszy rozwój infrastruktury miejskiej oraz poprawa estetyki przestrzeni publicznej. Po stronie dochodów tegorocznego budżetu zaplanowano prawie 514 mln zł, natomiast wydatki sięgną w sumie blisko 575 mln zł.

Najwięcej środków pochłonie oświata. Na koszty związane z edukacją i wychowaniem z budżetu miasta zostanie wydane prawie 240 milionów. W dalszej kolejności pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na transport, łączność i gospodarkę komunalną (102 mln) ochronę zdrowia i pomoc społeczną (89 mln), administrację publiczną (32 mln), gospodarkę mieszkaniową (26 mln), bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową (16 mln), kulturę fizyczna, sport i turystykę oraz kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Podobnie jak w latach poprzednich, również w bieżącym roku znaczna sumę przeznaczono na ważne dla miasta i mieszkańców inwestycje. Kontynuowane będą prace nad przebiciem drogowym do węzła autostradowego Tarnów-Krzyż wraz z budową ronda u zbiegu ulicy Błonie i alei Jana Pawła oraz rozbudowa Strefy Aktywności Gospodarczej, która zwiększy się o 36 hektarów, z obecnych 68 do 104.

Jednym z kluczowych zadań będzie również termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. W 2012 roku kompleksowym remontom w ramach miejskiego programu „Modernizacji obiektów użyteczności publicznej w Tarnowie – poprawa efektywności energetycznej” poddanych zostanie kolejnych siedemnaście budynków użyteczności publicznej. Zadania te zostaną dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Budżet zakłada także kolejne ważne inwestycje drogowe. Zakończona zostanie modernizacja ulicy Krakowskiej prowadzona w ramach dużego programu rewitalizacji wybranych obszarów miasta. Ponadto rozpocznie się rozbudowa ulicy Spokojnej na odcinku od ulicy Nowodąbrowskiej do ulicy Krzyskiej oraz wyremontowana zostanie droga powiatowa w ciągu ulicy Koszyckiej.

Duże środki zainwestowane zostaną w poprawę komfortu życia mieszkańców. Zakończona zostanie rewaloryzacja budynku Bractwa Strzeleckiego w Parku strzeleckim, w którym po zakończeniu prac swoją siedzibę znajdzie Galeria Miejska. Poprawiona zostanie również infrastruktura służąca odprowadzaniu wód opadowych i ochronie przeciwpowodziowej. W zakresie sportu przygotowany zostanie m.in. plan budowy nowej trybuny południowej na stadionie miejskim.

Zadłużenie na koniec 2012 roku przewidziano na poziomie 54,58% przy dopuszczalnym limicie 60%. Wskaźnik obsługi długu nie przekroczy 10,26%.

Przypomnijmy, że o zadłużaniu się Tarnowa i wątpliwej, delikatnie mówiąc, zdolności „prognozowania” tarnowskiego magistratu, w kontekście „Wieloletniej prognozy finansowej na lata 2012-2025” pisaliśmy w artykule „Tarnów bez długu!”, zamieszczając oświadczenie tarnowskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber.
Wkrótce – kolejne sesyjne tematy
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(17-01-2012) jaaa :
ile lat ma P. Słomka - strasznie wygląda staro - czy jakiegoś garba sie nabawił przez ten zarząd?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2012) oblatywacz :
No tak, tego Slomkę to powinno się przebadać ,bo może słome makową w butach przemyca i dlatego ma tak szerokie żrenice.A budrzet to dla niego odlot.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2012) do... :
A czy to prawda że budżetu nie uchwalą w czwartek ? podobno radni z PO nie beda głosować za budżetem? czy to prawda ? bo tak wieść gminna niesie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2012) czytelniczka :
raczej nie poprą likwidacji TZDM... jest też taka wieść gminna..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2012) likwidacja :
zlikwidują!!!!!!!!!!!- to ścigała umie robic najlepiej z kolegami z PO i klakierami z TArnowian

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2012) pracownik :
Dlaczego ZKM zlecał ,,optymalizację linii autobusowych" obcej firmie. Uważam że ZKM został powołany po to i pracuje tam sztab ludzi by te czynności wykonywali. Szuka się oszczędności w budżecie miasta, a utrzymuje się kosztowny ZKM który zleca na zewnątrz wykonanie prac które powinien sam wykonać, ciekawym za jakie pieniądze. A może to o to chodzi by KTOŚ BLISKI na tym interesie zarobił. ZKM powinien współpracować z Zarządem MPK i podjąć wspólne uzgodnienia. Jak się nie mogą dogadać to Zarząd MPK zmienić bo i tak rzadko kiedy można ich zastać w MPK, a ZKM zlikwidować. Dystrybucją biletów może się zająć Magistrat, a na przetargi powołać komisję konkursową. I jest kolejny milion zaoszczędzony.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2012) prezes :
GUPOTA GŁUPOTA GONI GŁPOTĘ .Jest wydział komunikacji UM z panem Oraczem na czele .ZKN to twór byłych robotników WPK i MPK nicnirobów i arogantów.Nawet rozkładów jazdy ne umią napisać dużymi literami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl