To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Spod ręki Zecera...    -   19/1/2012
Żołnierze Wyklęci
W 2009 r. ukazała się praca historyka z krakowskiego IPN Michała Wenklera pt. „Nie tylko WIN i PSL. Opór społeczny w latach 1945-1956 w powiecie tarnowskim”. O czasach stalinizmu pisała wcześniej dr Maria Żychowska, tarnowianka, w kontekście młodzieżowych tarnowskich konspiracji. To wszystko. Ponad 20 lat po odzyskaniu wolności, w Tarnowie nie ukazują się żadne książki omawiające rodzimą historię lat 1945-1990. Miasto pełne jakichś quasi wyższych uczelni, pełne miejscowych historyków, nie zdobywa się na opracowania o historii Tarnowa w okresie PRL.

Ogloszenie

System, magdalenka, wiadome stacje telewizyjne, wiadoma gazeta z Czerskiej, pokręciły umysłami starych i młodych, tak jak za PRL kręciła „Trybuna Ludu”. W Tarnowie piszą nadal o wszystkim, tylko nie o PRL. Nie rozlicza się żadnych środowisk, nie pokazuje prawdy, kłamie w żywe oczy. Nadal, jak za komuny, białe jest czarne, a czarne białe. Powstają encyklopedie, w których przeważają biogramy żyjących współcześnie i tych, z minionego, komunistycznego okresu. Najnowszy rarytas. Ile trzeba mieć prowincjonalizmu, tupetu, braku pokory, aby na takim zad..., jakim jest Tarnów, słownik sportowców i działaczy nazwać „Encyklopedią sportu”. Taka sama bufonada, jak wcześniej „Encyklopedia Tarnowa”.
Nie zdajemy sobie sprawy, jak ostrożnie należy podchodzić do haseł biograficznych ludzi żyjących i pracujących w komunizmie. Po jakim cienkim lodzie stąpają historycy i biografowie. Bez wnikliwych kwerend w archiwach ipeenowskich, sądowych, ubeckich i innych, ich analiz, porównań, nie napiszemy życiorysu człowieka sukcesu w PRL. To jest wymóg, sine qua non współczesnego biografisty.

Wracając do książki Wenklera o oporze społecznym, zbrojnym w Tarnowskiem, w czasach stalinizmu. Oparta o żmudne kwerendy w archiwach m.in. IPN. Tysiące nazwisk, w tym tarnowskich ubeków, tajnych współpracowników, informatorów i owych tytułowych Żołnierzy Wyklętych, których w PRL usunięto w niebyt, zaś od 20 lat nieliczni dopominają się o przywrócenie im godności, po latach kłamania na ich temat. Żołnierze Wyklęci z Tarnowa i powiatu. Było ich 540, w większości młodych, dowódcy byli starsi. Wiedzieli, że nastała po niemieckiej kolejna okupacja, bolszewicka, komunistyczna. Nie dali na to zgody, spiskowali, roznosili i rozlepiali ulotki, wykopywali broń i czekali na Andersa na białym koniu. Od początku, od lutego 1945 r. śledzeni i rozpracowani przez nową kastę Urzędu Bezpieczeństwa, równolatków tych Wyklętych. Ci z Urzędu obrali inną drogę życiową, zdrady i okrucieństwa. Rozpoczęło się polowanie. Były wyroki śmierci, wyroki wieloletniego więzienia, złamane życie, kariery, poplątane losy rodzin owych Wyklętych. Tamci z bezpieki i powstałej w 1947 PZPR mieli się coraz lepiej, awansowali z czasem, Polska bolszewicka była ich. Teraz ich dzieci mącą ludziom w głowie np. Olejnik czy Kraśko, sama Dziadzia jest prezydentową kraju.

W październiku 2011 r. odnaleziono mogiłę dwóch straconych w Tarnowie Żołnierzy Wyklętych: Mieczysława Cielochy ps. Sprytny (ur. 1922) i Stanisława Kiełbasy (ur. 1924). Pochodzili z Woli Rzędzińskiej i z Wałek, członkowie WIN. Wykonali szereg akcji wymierzonych w UB, ORMO i NKWD. M. Cielocha wraz ze Stanisławem Zauchą „Burza” 10 września 1946 r. wykonali wyrok śmierci na osławionego Lwa Sobolewa, radzieckiego doradcę tarnowskiego UB. Akcja była brawurowa, w biały dzień, na Burku, na oczach setek tarnowian. UB tropiło ich zawzięcie. Dopadło w zimie 1946 r. i po szybkim procesie skazano na śmierć, wyrok wykonano 7 lutego 1947 r. w tarnowskim wiezieniu. Pochowano pod osłoną nocy w wiadomym tylko im miejscu, jak innych. Rodzina nigdy nie dowiedziała się o miejscu pochówku. Teraz, dopiero po 64 latach odnaleziono na Nowym Cmentarzu w Krzyżu ich mogiłę. I co? Tarnowska prasa zająknęła się nad tym faktem? Władze urządziły im powtórny pogrzeb z honorami wojskowymi? Ufundowano nagrobek? Oznaczono pośmiertnie honorowym obywatelstwem Tarnowa? Nic z tych rzeczy moi drodzy. Rządzą nadal spadkobiercy komuny. To jeden z nich, prezydent miasta, chciał nadać jakiemuś skwerowi w Mościcach imię Stanisława Opałki, modelowego przykładu kariery rozpoczętej w czasach stalinowskich. Kwiatek z ostatniej chwili. Tarnowska rada miejska kilka tygodni temu podjęła uchwałę, aby nadać tytuł honorowego obywatela miasta tajnemu współpracownikowi SB. To jest jakaś paranoja. W 1846 r. rada miasta nadała tytuł honorowego obywatela staroście tarnowskiemu Józefowi Breinlowi, odpowiedzialnemu za okrutne mordy chłopskie na szlachcie podczas tzw. rzezi, rabacji tarnowskiej. Nigdy go tego tytułu nie pozbawiono. Wart Pac pałaca.

Żołnierze Wyklęci mieli od 12 do 35 lat. Przełożeni trochę więcej. Były lata 1945-1956. Nie ma o nich książek, artykułów, prac w Tarnowie, nie ma Słownika Żołnierzy Wyklętych, nie ma ulicy, nie ma pomnika, nie ma szkół ich imienia. Nie ma nawet często grobów. Zagłuszanie pamięci trwało przez pół wieku, ale dlaczego trwa nadal? Trwa dlatego, że System pozostał, postkomunistyczny, zmodyfikowany magdalenką, polską demokracją, terrorem mediów, celebrytów, salonu. Co tu mówić o Żołnierzach Wyklętych, kiedy zagłuszacze pamięci skutecznie walczą ze świeżą pamięcią smoleńską. Niebywałe, by dobić niektórych podam jeszcze jedną cyfrę. W czasie okupacji ok. 3.5. tys. tarnowian podpisało volkslistę, porównajcie tę liczbę z liczbą tarnowskich Żołnierzy Wyklętych i porównajcie to wszystko z tymi, co bronią III RP, spadkobierczynię PRL, w której z kolei było 2-3 mln partyjnych.

Teraz już wiecie, dlaczego System nienawidzi Kaczyńskich. Nienawidzi i chce wyeliminować zupełnie, tak, aby już nikt nigdy nie dopominał się o pamięć owych lat komunistycznej, bolszewickiej Polski zwanej PRL. Nie znosi System prawdy o Polsce pomagdalenkowej, Polsce zdradzonych ideałów Solidarności, Polsce spryciarzy, cwaniaczków, sprawnych polityków spod lady, społeczników z różnych fundacji. System czasem zgadza się na lżenie PRL, ale każe zamilknąć i sam kłamie na temat III RP, tej współczesnej, tej istniejącej na naszych oczach.

Świat zawsze dzielił się na żołnierzy wyklętych i ludzi przeklętych, owych szczurów, o których wspominał Albert Camus w „Dżumie”. Pamięci nie wolno utracić, należy jej bronić przede wszystkim. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, o machinacjach władzy. Musimy być czujni, nawet w katakumbach, do których zejdziemy, gdy będzie trzeba. Nawet, jak kiedyś zwyciężymy, gdy media, wiadoma gazeta, rzesze celebrytów, znikną nagle, musimy być zawsze czujni. Do wygrania jest tak dużo, do stracenia wszystko. W 1990 r. wydawało się, że urodziła się szczęśliwa Polska. Tymczasem pamięć jest jeszcze skuteczniej gwałcona niż za PRL. Wokół nas są zagłuszacze pamięci, jest ich tak wielu, mają media, Belweder, parlament, samorządy. Kłamią, kłamią, kłamią. Wydają kłamliwe książki, uczą kłamliwej historii, sączą jad. Albert Camus w „Dżumie” tak pisał o konieczności pamięci:
”Wszystko, co człowiek może wygrać w grze dżumy i życia, to wiedza i pamięć. (…)
Bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika, może przez dziesiątki lat pozostać uśpiony w
meblach i w bieliźnie, czeka cierpliwie w pokojach, w piwnicach, w kufrach, w chustkach i
w papierach, nadejdzie być może dzień, kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma
obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.”


Zecer

Na zdjęciu od lewej: Mogiła Cielochy i Kołodzieja (Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w okresie PRL i III RP) / Grób Wyklętych – jesień 2011 (odnaleziony niedawno na terenie Miasta Tarnowa staraniem Gminy Tarnów, która postawiła tymczasowy krzyż) / Troska komunistów i obecnego systemu o groby żołnierzy armii radzieckiej i NKWD.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 30)Dodaj komentarz
(19-01-2012) Led :
Jestem poruszony wspaniały artykuł. Brawo Zecer!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) Olo :
Ja też jestem poruszony szczególnie tym że dla swoich partykularnych celów tzw. "dowódcy" wykorzystywali 12 letnie dzieci. Jeśli chodzi o osobę podpisującą się "Zecer" to dobrze by było aby z zecerska starannością poukładał sobie szare komórki w mózgu bo jak na razie są one w absolutnym nieładzie co widać po tekstach przez nią (osobę) sygnowanych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) jurek k. :
Tekst żenujący.Dramat Żołnierzy Wyklętych został w prostacki sposób wykorzystany w gierce politycznej.Niejaki Jarosław Smoleńczyk w żaden sposób nie jest dziedzicem naszych poleglych patriotów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) Andrzej :
Co Kaczyński ma z tym wszystkim wspólnego?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) Wojtek :
W takim razie, drodzy poprzednicy, napiszcie lepszy tekst, tłumaczący "fenomen" braku rzetelnych opracowań na temat historii Tarnowa po 1945 roku. Zapraszam do piór, czy też klawiatur. Dla mnie po jego lekturze wszystko jest jasne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) phisol :
Autor ma rację 100%

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) studentka :
W bajorze cynicznych, kłamliwych, szyderczych, prześmiewczych, zmanipulowanych i sprzedajnych wyrobników pióra, głos Zecera napawa nadzieją, że jeszcze są w tej profesji ludzie uczciwi i wierni zasadom prawdy i uczciwości. Wpisuje się on w plejadę takich tuzów dziennikarstwa, jak S.Michalkiewicz, T.Sakiewicz, J.Pospieszalski, R.Ziemkiewicz, J. Lichocka, A.Gargas, E.Stankiewicz, K.Osiejuk, K.Wyszkowski, W. Reszczyński, B.Wildstein i wielu, wielu innych. Oni są dzisiaj dziennikarzami wyklętymi. Jak kiedyś byli żołnierze wyklęci. Ale oni są i będą solą polskiej ziemi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) Piotr do autora :
Podzielam poglądy zecera jeśli chodzi o ogólny ogląd rzeczywistości i hańbiącego wyklinania bohaterów ale w jednym miejscu po prostu wyrządza on krzywdę przyzwoitym ludziom, w dodatku przeinaczając fakty. chodzi o książkę - słownik sportu tarnowskiego, która się ostatnio ukazała. Otóż nie jest to encyklopedia a leksykon, i tak ostrożnie tytułują swoje dzieło dwaj autorz., którym autor felietonu zarzuca prowincjonalizm, brak pokory, tupet i bufonadę. Nieładnie, panie zecer bo moim zdaniem taka próba zasługuje wyłącznie na słowa uznania. Boje się, że tak niesprawiedliwe i nieprawdziwe argumenty jak użyte przez zecera w tym fragmencie felietonu, nie pozwolą zgodzić się z nim - źle służą sprawie o którą walczy albo ją kompromitują w wielu oczach. To jest prawdziwy dramat i źródło problemów wielu dzisiejszych prawicowców. Wydaje im się, że walcząc w słusznej sprawie mogą od czasu do czasu dołożyć po jakobińsku komuś nawet przypadkiem czy rykoszetem. Bo cel uświęca dla nich środki. Nie akceptuję tej lewicowej metody osiągania politycznych efektów. Prawicowe idee powinni być budowane prawymi metodami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) Ciekawski :
Ciekawe na którym roku jest aktualnie ta 80-letnia studentka w moherowym bereciku mocno uciskającym czaszkę? Rozbawiający jest zestaw pismaków uznanych przez nią jako "sól polskiej ziemi" szczególnie kiedy badania pokazują że sól jest szkodliwa dla organizmu ( jakim bez wątpienia jest również społeczeństwo ).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) do Ciekawskiego :
Ciekaw jestem ile lat masz ty ciepły bracie (i nie jest to komplement bynajmniej), skoro sól ci szkodzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) Ciekawski :
" do Ciekawskiego" Sól szkodzi każdemu niezależnie od wieku. Jeśli masz wątpliwości zapytaj lekarza i to nie koniecznie tego u którego zapewne bywasz najczęściej, może to być np. lekarz pierwszego kontaktu. Aby jednak zaspokoić Twoją ciekawość to lat mam wystarczająco dużo aby mieć pojęcie o życiu i wystarczająco mało aby nie stulać jak ludzie dotknięci chorobami geriatrycznymi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) do... :
no czego sie dziwicie? większośc domorosłych historyków umoczonych jest w komunie to jak oni moga obiektywnie pisać historie PRL -u ? chyba tak obiektywnie jak hasła w Encyklopedii Tarnowa,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) ucieszony :
Studentka- genialne porównanie!!!!!! Niejaki Zecer jest takim samym " tuzem" jak pozostali wymienieni "tuzowie" Dorobek również ma podobny. Genialne! Podpisuję się obiema ręcyma !!!!!! Buaaaachacha!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) antygalicjanin :
wszystko na ten temat - http://tarnowskikurierkultural ny.blox.pl/2012/01/Zolnierze-W ykleci.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) do Ciekawskiego :
Ciekawski- ciepły bracie... ach szkoda gadać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) Ciekawski :
"do Ciekawski" Więc nie gadaj. Jeśli szukasz "ciepłego brata" to pomyliłeś adres. Spróbuj może w rodzinie. Uważaj tylko żebyś na jakiegoś brutalla nie trafił ciotuniu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) zadzumiona :
Zonierze Wykleci nie zasluzyli sobie na to, zeby tak manipuowac ich tragicznymi losami. Chyba przewracaja sie teraz w swoich nieznanych grobach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) rock salt :
Ze względu na to, że sól ma własności konserwujące i lecznicze jest od dawna bardzo ceniona. Porównanie uczciwych dziennikarzy do soli oznacza, że chronią nas przed zepsuciem i zniszczeniem naszej tożsamości, tradycji i kultury łacińskiej zbudowanej na chrześcijaństwie od ponad tysiąca lat.. Obiektywni, zdolni, służący prawdzie i narodowi dziennikarze - jesteście solą tej ziemi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2012) do powyżej :
Pod warunkiem że są to jednostki wybitne i uczciwe. Nie dotyczy to w/w.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2012) do powyżej :
Wielce merytorycznie uzasadniony komentarz, który świadczy o wybitnej „uczciwości” jego autora.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2012) do powyżej :
W "uczciwości" już Ci dorównuje z "wybitnością" jest trochę gorzej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2012) do powyżej :
A co z merytorycznym uzasadnieniem jawnego pomówienia „w/w”?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2012) do powyżej :
To nie jest pomówienie, to jest moja ocena osób publicznych do której mam prawo.Nie wiem czy "obejmiesz to merytorycznie" ale w tej ocenie występuje koniunkcja. Jeśli w/w nie chcą być oceniani to niech przestaną być osobami publicznymi. Jak na razie ja uważam jak powyżej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2012) do powyżej :
Proszę jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: czy dziennikarze wymienieni przez Internautkę studentka w Twojej ocenie są „jednostkami wybitnymi”, czy też nie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2012) do powyżej :
Nie rozśmieszaj mnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2012) do powyżej :
(najtrudniejsze są proste pytania) Rozumiem, że w Twojej ocenie, dziennikarze wymienieni przez Internautkę studentka, NIE SĄ „jednostkami wybitnymi”. Wobec tego w dobrej wierze domniemam, że Twoim zdaniem SĄ Oni „jednostkami uczciwymi”. Czy moje domniemanie jest zasadne?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2012) Sypki :
Panie Zecerze Antoni, myli się Pan przynajmniej dwa razy. "Leksykon" sportu nie nosi nazwy "Encyklopedia", a prasa o odnalezieniu mogił pisała. Nigdy nie sądziłem, że tak się Pan zmieni. A inwektywy, którymi Pan sypie są tak żenujące, jak portal, na który Pan zszedł. Współczuję szczerze, zdrowia życzę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2012) do powyżej :
Oprócz bardzo „istotnych” tu dywagacji w temacie terminologii, a także utożsamienia kontekstowo sarkastycznego „prasa zająknęła się” z „prasa … pisała”, prosimy o więcej inwektyw. MAFIOSO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) Aecjusz :
Trzeba więcej takich tekstów, jak artykuł "Żołnierze wyklęci". W końcu czas się obudzić i spokojnie nazwać rzeczy po imieniu. Nie ma litości dla kłamstwa, zdrady, zaprzaństwa. Odwaga jest matką wszelkich cnót, a cnota wystarcza do szczęścia - "virtus ad beate vivendum suficit" choć "per aspera ad astra"- przez ciernie do gwiazd. Te cytaty nie moje, ani innego moherowego oszołoma. To tylko Seneka Młodszy ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-03-2012) do powyżej :
To nie byli ani żołnierze (definicja żołnierza jest powszechnie dostępna chociażby w internecie) ani wyklęci, co najwyżej przeklęci. Przeklęci przez tych którym wymordowali rodziny. "Nowa prawda" t nich ma tyle wspólnego z prawdą co jawnogrzesznica z cnotą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl