To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gmina Dębno: czy fragmenty samolotu z II wojny trafią do Muzeum Wojska Polskiego?    -   12/6/2012
Przekażą szczątki „liberatora”
Mianem bardzo interesującego i rzadkiego określili pracownicy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znalezione w Łysej Górze szczątki samolotu liberator, który w 1944 roku został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. -To eksponaty, które można pokazywać szerszej publiczności prezentując historię lotnictwa. Jest wiele muzeów, które chciałyby je posiadać w swoich zbiorach - ocenia Wojciech Krajewski, starszy kustosz działu historii wojskowości w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, że grupa mieszkańców Łysej Góry w maju podczas prac ziemnych natrafiła przypadkowo na fragmenty zestrzelonego w 1944 roku liberatora - samolotu należącego do sił zbrojnych Republiki Południowej Afryki powracającego po dokonaniu zrzutu dla walczących w Powstaniu Warszawskim. Fragmenty wydobytych części samolotu trafiły na podwórko Romana Sachy, sołtysa Łysej Góry i Kazimierza Mleczki, mieszkańca Łysej Góry pamiętającego tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

W poniedziałek, 11 czerwca, znalezione fragmenty samolotu, który w czasie II wojny światowej jako jedyny był produkowany w Stanach Zjednoczonych na masową skalę w tej samej fabryce, w której dziś produkowane są słynne myśliwce F16, oglądali muzealnicy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. -W zbiorach naszego muzeum są szczątki liberatorów rozbitych w rejonie Warszawy, ale to symboliczne ilości. Tutaj mamy olbrzymie fragmenty samolotu. Łopaty śmigieł widzimy tutaj praktycznie po raz pierwszy - oceniali. Ledwie tylko wyszli z samochodu zaczęli szczegółowo oglądać poukładane pod ścianą budynku kółka rolniczego w Łysej Górze fragmenty maszyny identyfikując z łatwością poszczególne części. -To jest podajnik do nabojów, to fragment wieżyczki za kabiną pilota - wymieniali fotografując skrupulatnie każdą z części.
W ich opinii znalezione szczątki można w pełni wykorzystać jako eksponaty muzealne bardzo przydatne w prezentowaniu historii lotnictwa. Każdy z fragmentów po dokładnym umyciu mógłby być poddany specjalistycznej konserwacji, a następnie eksponowany na muzealnych wystawach. Przygotowanie mogłoby zająć nawet pół roku.

Pracownicy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie nie kryją, że chętnie zabraliby eksponaty do siebie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do sądu. Aktualnie szczątki liberatora są formalnie w dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Brzesku, która prowadzi postępowanie w tej sprawie i na jego potrzeby zatrzymała karabiny maszynowe będące wyposażeniem liberatora, a także kilkadziesiąt sztuk amunicji. Jak twierdzą muzealnicy warszawscy chętnych na przyjęcie szczątków maszyny jest więcej. Zainteresowane jest m.in. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, a niewykluczone, że szczątki liberatora chciałoby mieć u siebie także Muzeum Powstania Warszawskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.73 % (1096)
  jestem za 38.97 % (795)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2040
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl