To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kimona japońskie   -   02/2/2007
Japońskie kimono jest obecnie na świecie jednym z najłatwiej rozpoznawalnych, tradycyjnych strojów narodowych. Swą sławę na Zachodzie zawdzięcza w dużej mierze barwnym drzeworytom japońskim, które w drugiej połowie XIX wieku zaczęły docierać do Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki i pełne były postaci w tym stroju. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na otwarcie wystawy ze zbiorów Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Komentarz przedstawi kustosz z Mangghi – P. Katarzyna Nowak.

Ogloszenie

Kimono po japońsku oznacza dosłownie „coś, co się nosi”, „rzecz do noszenia, do ubrania”. Kimono, ta osadzona głęboko w tradycji forma ubioru, znalazła swoje wyraźnie określone miejsce we współczesnej Japonii i odgrywa wciąż ważną rolę we współczesnym życiu w tym kraju. Nie jest jedynie reliktem przeszłości, dawnym strojem, w który w dowolnym czasie czy okazji można przebrać się, zabawić czy powspominać i schować do szafy; nie jest też eksponatem do obejrzenia w muzeum. Noszenie kimona podlega określonym rytuałom i wymogom rozbudowanej etykiety. Jedne z nich maja swoje korzenie w tradycji, inne wynikają z przystosowania japońskiej dawnej kultury do warunków współczesności.
Obiekty na wystawie to zbiór japońskich strojów pochodzących z kolekcji Kodaimaru Company oraz Rodziny Yamanaka. Powstały one w ciągu wieku XX. Dają świadectwo utrzymywania się w Japonii tradycji związanych z ubiorem charakterystycznym dla tej kultury. Rozmaitość rodzajów kimon, które składają się na pełną kolekcję prezentuje nie tylko specyficzne cechy tego stroju, ale też ogromną różnorodność tkanin wykorzystywanych do ich wytwarzania wraz z bogactwem motywów i technik zdobniczych.
MBP, Galeria Czerwone Słońce, Filia Nr 9, ul. Krzyska 116, 13 luty godz. 12:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl