To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowskie Pejzaże Antoniego Sypka – burmistrz Tertil (15)    -   12/2/2007
Tadeusz Tertil (1864 – 1935) był bodaj najbardziej zasłużonym burmistrzem w dziejach Tarnowa. Pracownik w biurze świadczącym bezpłatną pomoc prawną dla ubogiej ludności (biuro to założył wydawca „Pogoni” Józef Pisz), prezes „Sokoła”, radny miejski, poseł na Sejm Krajowy Galicji; za jego burmistrzowania, jednego dnia, który potomni nazwą „świętem inwestycji” oddane do użytku zostały: wodociąg, elektrownia i gmach dworca kolejowego. Podczas okupacji rosyjskiej w 1915 roku wsławił się otworzeniem składów kupieckich, dzięki czemu uratowanych zostało od śmierci z głodu i zimna wielu biednych mieszkańców Tarnowa. Burmistrz Tertil do dziś stanowi wzór dla wielu kolejnych włodarzy naszego miasta. Jego postać przypomina kolejny pejzaż Antoniego Sypka...

Ogloszenie

Tadeusz Tertil urodził się w Sanoku, w roku 1864, w rodzinie austriackiego urzędnika, którego przodkowie pochodzili z Węgier. Pod koniec XIX wieku młody prawnik osiada w Tarnowie, podejmując pracę w biurze świadczącym bezpłatną pomoc prawną dla ubogiej ludności (biuro to założył wydawca „Pogoni” Józef Pisz, któremu poświęcony będzie jeden z kolejnych „Pejzaży”). W 1900 roku Tertil jest prezesem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”; sześć lat później widzimy go już znanym z patriotycznych inicjatyw radnym miejskim, a w 1907 zostaje burmistrzem Tarnowa. W 1910 roku w naszym mieście, jednego dnia oddane zostają do użytku: nowo wybudowane wodociągi, elektrownia i gmach dworca kolejowego – dzień ten przeszedł do historii jako „święto inwestycji”. Czas przynosi kolejne miejskie inwestycje – w tym także, jakbyśmy to dziś powiedzieli - „ze środków zewnętrznych” (regulacja Wątoku). Powstawały kolejne gmachy – m.in. rozpoczęto starania o budowę budynku sądu. W 1911 roku uruchomiona zostaje linia tramwajowa.
Tertil był także posłem do wiedeńskiego parlamentu Rady Państwa. Podczas rosyjskiej okupacji w 1915 roku burmistrz nie opuścił jak inni Tarnowa; zorganizował wówczas sprzedaż tanich posiłków i węgla dla głodujących i marznących najuboższych mieszkańców, otwierając w pewnym momencie zamknięte kupieckie składy. Kupcy po powrocie do miasta nigdy mu tego nie darowali, podobnie jak i wdzięczni tarnowianie. Dzięki interwencji burmistrza uwolnieni zostali legioniści – jeńcy po bitwie pod Łowczówkiem. Tertil, jako poseł zasłynął także ostrymi wystąpieniami. Dzięki niemu Tarnów po raz kolejny zapisał się na kartach historii – nasze miasto było pierwszym wolnym miastem w rodzącej się niepodległej Polsce 1918 roku.
Co ciekawe - Rada Miasta Tarnowa trzykrotnie nie przyjmowała rezygnacji Tertila z piastowanego stanowiska; uczyniła to za czwartym razem, kiedy burmistrz stanowił cel najczęstszych ataków. Tadeusz Tertil umiera w 1925 roku – na nie rozpoznane w porę zapalenie wyrostka robaczkowego; jego pogrzeb stał się tłumną manifestacją, zaś radni zobowiązali się do wybudowania reprezentacyjnego grobowca. Z tej obietnicy nie wywiązali się do dziś...

Posłuchaj opowieści Antoniego Sypka. W tle wykorzystane zostały fragmenty utworów Andreasa Vollenweidera oraz utwór „Crystal Tears” (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(12-02-2007) clio 18 :
Jeden z najwybitniejszych tarnowian w dziejach miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) galicja :
Dlaczego Poświatowski nie zamieścił zdjecia grobowca Tertila, rzuci wszytskich na kolana, ma rację Sypek, że to wielki wstyd dla miasta!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2007) galicja :
Dlaczego Poświatowski nie zamieścił zdjecia grobowca Tertila, rzuci wszytskich na kolana, ma rację Sypek, że to wielki wstyd dla miasta!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) G :
Radny Antoni Sypek już na piewrszej sesji poprzedniej kadencji rady miasta podniósł ten problem. Ale oczywiscie Bień prędzej zrobiłby tor zużlowy obok ratusza niż uhonorował najwybitniejszego tarnowianina. I jeszcze coś- łatwo dawać honorowe tytyuły żużlowcom, trudniej zrobić coś dla historii i tradycji miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2007) no cóż :
w mp3 Sypek zdaje się mówi o tym, że spadkobiercy nie wyrazili wcześniej zgody na ruszenie trumien, bo byli skłóceni

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-11-2008) wydeuibfhvbovopnmopvmorevjiti :
najbarjdziej zasłurzony dla TARNOWA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-11-2008) G ; :
jest fajny

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-11-2008) G :
njuionijuboj

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2008) staszek :staszek@phila.pl 
Stosunek rajców Waszego miasta do tak wybitnej postaci jak dr. Tadeusz Tertil został wyrażony odebraniem mu prawa do własnej ulicy (dzisiaj jest to bodaj Solidarności), a także brakiem jego fotografii na oficjalnej stronie miasta. Dla mnie, niezwiązanego w żaden sposób z Tarnowem, jest to - delikatnie rzecz ujmując - działanie indolenckie. Mołotow kiedyś powiedział: "wystarczy narodowi odebrać historię i jest po narodzie". Rajcy miejscy czyńcie tak dalej, a po was nie zostanie nawet przysłowiowy smród.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl