To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Rusza TALIA !    -   12/10/2007
W sobotę o godzinie 15:00 w Tarnowskim Ratuszu uroczyście zainaugurowana zostanie TALIA. Festiwal komedii, na który składają się prestiżowy przegląd spektakli teatralnych i mnóstwo wydarzeń interdyscyplinarnych, odbędzie się w Tarnowie po raz jedenasty. Impreza tradycyjnie już wyjdzie poza Teatr Solskiego. Część imprez obywać się będzie w Rynku i przy ulicy Żydowskiej. Już w sobotę popołudniu zainstaluje się tam "Kantor wymiany czasu", w ramach którego podziwiać będzie można uczestniczyć w przedsięwzięciu Józefa Markockiego, wziąć udział w grach miejskich, warsztatach animacji w "Alchemiku" i koncercie muzyki etnicznej. Pierwszy spektakl zobaczymy natomiast w Mościcach, na scenie Teatru Nie Teraz. Z monodramem "skok z wysokości" wystąpi Krystyna Janda.

Posłuchaj rozmowy z dyrektorem Tarnowskiego Teatru Wojciechem Markiewiczem, zapowiadającej jedenastą TALIĘ :

Ogloszenie

W tym roku Święto Humoru obejmie część Rynku i ulicę Żydowską, bo choć na czternaście konkursowych przedstawień udamy się do Teatru i do Mościc, bawić się będziemy na koncertach, happeningach i wernisażach w tej części miasta. „Offowa” TALiA to m. in. „Kantor wymiany czasu” czyli instalacja Józefa Markockiego, gry miejskie, warsztaty animacji w „Alchemiku”, koncert muzyki etnicznej w wykonaniu „Tria Tarnowskiego Teatru”. Wystawa fotograficzna „Tarnów od stóp do TALii – portret miasta” z pewnością wciągnie nie tylko młodą widownię, wszak „Humor zeszytów szkolnych” w wystawie autorskiej Małgorzaty Lazarek to po części ich inspiracje.

Zaś w Konkursie Najlepszych Komedii Polskich ubiegłego sezonu do 21 października zobaczymy m.in. „Radosne dni” Becketta z Krystyną Jandą i Jerzym Trelą (Teatr Polonia w Warszawie), „Drugi upadek albo Godot, Akt III” z Jerzym Stuhrem i Jerzym Trelą (Teatr PWST w Krakowie), „Poczekalnię” z Markiem Siudymem i Andrzejem Kopiczyńskim (Teatr Kwadrat w Warszawie), „Pułapkę na myszy” Agaty Christie (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie). Niewątpliwym wydarzeniem będzie spektakl Teatru Komedia, słynnej spółki autorskiej Cooney/Hilton „Jeszcze jeden do puli?!” w reżyserii i z udziałem w „czterech wcieleniach” Jerzego Bończaka obok Agnieszki Kotulanki, Katarzyny Walter, Zdzisława Wardejna, Stefana Friedmanna, Edwarda Linde–Lubaszenki, Karola Strasburgera i Piotra Szwedesa. Całość dopełnią bardzo dobrze przyjęte przez krytykę – teatralna wersja znanego brytyjskiego serialu „Allo, Allo” Davida Grot'a i Eremy Lioyd'a, „Wagon” według prozy Marka Nowakowskiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (Teatr Współczesny w Warszawie).

Festiwal rozpocznie, dedykowany Zakładom Gazowniczym w Tarnowie na 130-lecie, wielki koncert Piwnicy pod Baranami. Zaś zakończy, pozakonkursowy koncert „Dwudziestu najśmieszniejszych piosenek świata” Mariusza Kiljana. Poza konkursem pokaże również swój Teatr Przedmiotu Adam Walny, inaugurując tym samym działalność Instytutu Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu.

Tarnowianie z pewnością z zadowoleniem odnotują pojawienie się w konkursie nagrodzonego w ubiegłym roku Teatru Nowego z Krakowa z czarną komedią Martina McDonagh'a „Pan Jasiek”. Teatromanów zaś zainteresują na pewno nagrodzone na XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność: „Zabijanie Gomułki” według powieści Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba (Teatr Lubuski w Zielonej Górze) oraz polityczna farsa Pawła Demierskiego „Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł czyli w heroicznych walkach Narodu Polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”.

Dyskusja o inspiracjach historycznych polskiej komedii z udziałem zaproszonych autorów, reżyserów, dziennikarzy i jurorów w Hotelu Tarnovia, pod znaczącym tytułem „Komedia z historią w tle” będzie rejestrowana przez Radio i Telewizję. Popularna festiwalowa gazeta „Cztery strony TALII” już tradycyjnie będzie komentowała i opisywała festiwalowe wydarzenia.

Wojciech Markiewicz

Szczegółowy program festiwalu: kliknij tutaj
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(14-10-2007) Maria Janiec :
No wreszce coś się będzie działo w teatrze - szkoda że tylko przez kilka dni. Ostatnia premiera to kompletna reżyserska porażka. Dlaczego nie grają Cohena, dlaczego spektakle są tylko przed południem, dla kogo ten teatr ??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-10-2007) terefere :
te same pytania mnie dręczą. Blisko setka osób w taki czy inny sposób bierze w teatrze pieniądze a jak się chce wieczorem wyjść i coś zobaczyć to ... czytamy tylko informacje, że najbliższy spektakl jest za trzy dni i o 11:00. Czy teatr jest tylko dla szkół i pracowników obsługi Teatru ? a Na talię jak chciałem dostać bilety to z trzech wybranych spektakli, za które mógłbym jakoś wysupłać grosiwo dostałem bilet na jeden. reszta rozeszła się pewno głównie po notablach i znajomkach. eechh

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl