To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wystawa pod znakiem aniołów   -   16/10/2007
Z okazji trwającego przez cały miniony tydzień XXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w Galerii Hortar odbył się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Hołówki - „Dwie Kolumny". Wystawę można oglądać przy ul. Legionów 32 przez najbliższe tygodnie. Autorka pochodzi z Krakowa, gdzie studiowała na Wydziale Grafiki ASP. Dyplom uzyskała w 1980 roku w Pracowni Wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Rysunku prof. Adama Hoffmanna.

Ogloszenie

Z powodzeniem uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami, a jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych. Pracuje jako nauczyciel i dyrektor w Zespole Państwowych Sztuk Plastycznych w Krakowie.

Jak wyjaśnia sama artystka, tytuł wystawy został zainspirowany wizją św. Jana Bosko z 1862 roku, która dotyczy walki Kościoła z wrogami, cierpień Papieża i jego końcowego triumfu dzięki nabożeństwu do Najświętszego Sakramentu i Maryi Wspomożycielki Wiernych. Podstawowym budulcem wizyjnej przestrzeni obrazów Hołówki jest szablonowy wzór postaci Matki Boskiej. Gdyby nie to, że rozmaite szablony zostały nawarstwione, zwielokrotnione, a przy tym dopełnione procesami czysto malarskimi, można by zarzucić tym obrazom jednoznaczność, jednowymiarowość, bezproblemowość, płaskość, czy zwykłą „kościółkową" dekoracyjność. Ta pyszna ozdobność okazuje się jednak złudna. Hołówka tworzy przestrzenie o wyrazistych, silnych napięciach wewnętrznych, przesiąknięte przewrotną grą znaczeń i bogatą symboliką, która zachęca do głębokiej refleksji.

Niezwykły wernisaż uświetniła swoim występem Anna Szałapak. Był to pierwszy koncert artystki w Tarnowie. W ciepłym przygaszonym świetle, w otoczeniu figur aniołów, odziana w białą suknię delikatna i eteryczna śpiewaczka sama przypominała anioła. Wraz z akompaniującym jej na fortepianie Konradem Mastyło stworzyła w galerii niepowtarzalną aurę krakowskiej „Piwnicy pod Baranami".
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl