To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   TALIA: Czy na pewno w krzywym zwierciadle ?   -   19/10/2007
W środowy wieczór Teatr Formy we Wrocławiu zaoferował miłośnikom pantomimy fascynującą podróż do mrocznych zaułków ludzkiego umysłu. „Pijcie ocet, panowie" to teatralizowany kolaż tekstów Daniela Charmsa (na zdjęciu), jednego z ciekawszych przedstawicieli przedwojennej rosyjskiej awangardy literackiej. Charms był autorem wierszy dla dzieci i nieprawomyślnym poetą, którego jedyną przewiną był dowcip a ostatecznym losem więzienie i śmierć głodowa podczas blokady Leningradu.

Ogloszenie

Prezentowany spektakl to luźno połączone ze sobą etiudy, które łączy ze sobą motyw utrzymanej w surrealistycznej konwencji wędrówki widzów do snu bohatera. Na scenie pojawiają się kolejno absurdalne postacie komentujące niedorzeczne sytuacje, w których żyjemy - prawdziwe panoptikum oportunistów i nonkonformistów, mędrców i prostaków, dam i gburów. Nie wiadomo, czy przedstawiane sytuacje dzieją się we śnie, czy w rzeczywistości. Granica między światem fantazji a tym prawdziwym w zasadzie nie istnieje, oba światy się przenikają, jeden czerpie z drugiego.

Całość przypomina mroczną, ponurą, absurdalną, momentami perwersyjną baśń, inteligentną i nieschematyczną, doprawioną przy tym nieodparcie piękną muzyką Igora Jesipowicza. Reżyser, Józef Markocki ze zręcznością alchemika połączył gotycki horror z baśnią, realizm z subtelnym poetyckim językiem, liryzm z błyskotliwym dowcipem, pantomimę z tańcem klasycznym i współczesnym. Spektakl jest dość trudny w odbiorze, wymaga od odbiorcy jakiejś dozy inteligencji, wrażliwości i wyobraźni. Wprawdzie sztuka nieco rozciąga się w czasie (sporo widzów wyszło w trakcie trwania spektaklu, sporo też - jak wywnioskowałam z rozmów w kuluarach - odniosło się do niego negatywnie), jednak osobiście uważam, że całość warta jest rekomendacji. Bo chociaż ta zachwycająca wizualnie oniryczna rzeczywistość jest mocno przerysowana i absurdalna, widz może się w niej przejrzeć jak w zwierciadle. Nawet nie specjalnie krzywym.
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl