To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Burmistrz Tertil uhonorowany   -   31/10/2007
30 października odbyły się w Tarnowie główne uroczystości Roku Tadeusza Tertila - poświęcenie odnowionego grobowca na Starym Cmentarzu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego oraz - po raz pierwszy - wręczenie Nagrody im. Tadeusza Tertila przyznawanej przez Gminę Miasta Tarnowa i Powiat Tarnowski.

Ogloszenie

Uroczysta wspólna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie oraz Rady Powiatu Tarnowskiego podczas której wręczono po raz pierwszy Nagrodę im. Tadeusza Tertila stanowiła kulminację obchodów Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie. Sesja rozpoczęła się w Ratuszu o godzinie 12.00, wcześniej, tego samego dnia, 30 października, poświęcono odrestaurowany grobowiec rodziny Tertilów na Starym Cmentarzu oraz odsłonięto na południowej ścianie Ratusza tablicę upamiętniającą postać tarnowskiego burmistrza, autorstwa tarnowskiego artysty Jacka Kucaby.

O godzinie 10.30 na Starym Cmentarzu przy grobie rodzinnym Tertilów spotkali się przybyli z tej okazji do Tarnowa członkowie rodziny Tadeusza Tertila, władze miasta i powiatu, radni. Prace, finansowane w całości z budżetu miasta, nad przywróceniem grobowcowi pierwotnego kształtu i wyglądu trwały kilka miesięcy, poświęcenia odnowionego grobowca dokonał Biskup Tarnowski, ksiądz Władysław Bobowski. Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, starosta Mieczysław Kras oraz najbliżsi Tadeusza Tertila złożyli na grobie kwiaty i zapalili znicze.

Po uroczystości na cmentarzu jej uczestnicy przeszli pod Ratusz, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Tadeusza Tertila. Odsłonięcia dokonali prezydent Ryszard Ścigała i starosta Mieczysław Kras, jako, że obydwa samorządy, miejski i powiatowy, wspólnie doprowadziły do jej umieszczenia na ścianie Ratusza.

Głównym punktem porządku obrad uroczystej wspólnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego było wręczenie Nagrody im. Tadeusza Tertila. Nagroda, przyznana w tym roku po raz pierwszy, będzie w kolejnych latach przyznawana wspólnie przez miasto i powiat tarnowski autorowi najlepszej pracy licencjackiej lub magisterskiej poświęconej Tarnowowi lub powiatowi tarnowskiemu. Pierwszą laureatką została studentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Katarzyna Czyż, autorka pracy: „Perspektywy „Odwróconej hipoteki” na przykładzie Miasta Tarnowa”.
Nagrodzona praca dotyczy nowatorskich produktów bankowych. Instytucje finansowe są obecnie na etapie opracowywania konkretnych rozwiązań dotyczących właśnie tego fragmentu rynku.
- Jestem zaskoczona nagrodą. To bardzo miłe i znaczące wyróżnienie - mówi sama laureatka. Warto, by więcej osób starszych miało możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia finansowego podnoszącego przecież poziom życia. Nie byłoby jednak tej pracy bez mojego promotora, prof. Leszka Kałkowskiego kierownika Katedry Nieruchomości i Ubezpieczeń w MWSE. To Panu Profesorowi należą się podziękowania za przydzielenie tematu i zainspirowanie mnie tą tematyką.
Sama wyróżniona została dodatkowo nagrodzona przez władze MWSE. Pani Katarzyna studiuje obecnie dwie specjalności. Dlatego, by uhonorować jej wysiłek i napisaną pracę zdecydowano o umorzeniu czesnego za dodatkową specjalność. -To materialny dowód - oprócz samej nagrody im. Tertila - na to, że warto się uczyć - mówi Zofia Kozioł, kanclerz MWSE.
We wtorkowych uroczystościach wzięło udział kilkoro członków rodziny Tertilów, w tym dwóch z czterech żyjących wnuków byłego burmistrza.

Okazją do ogłoszenia roku 2007 w Tarnowie „Rokiem Tadeusza Tertila” jest setna rocznica objęcia przez Tadeusza Tertila urzędu burmistrza Tarnowa. Imprezy kulturalne, sportowe i gospodarcze odbywają się w mieście przez cały rok, ich organizatorami są Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz PTG „Sokół- Świat Pracy". Datę 30 października wybrano jednak nieprzypadkowo. To w historii Tarnowa jedna z dat szczególnych - w tym właśnie dniu w roku 1918 na wniosek Tadeusza Tertila zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Miejska w Tarnowie, by uchwalić, jako pierwszy samorząd na ziemiach polskich, iż Tarnów oddany zostaje do dyspozycji rządu polskiego w Warszawie.
Kolejne imprezy Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie odbędą się w listopadzie. Na 11 listopada zaplanowano „Memoriał Tadeusza Tertila", bieg memoriałowy zorganizowany w ramach odbywającego się cyklicznie w Tarnowie „Biegu Leliwitów" w Parku Strzeleckim, ostatnim zaś punktem obchodów Roku Tadeusza Tertila będzie, zaplanowana w Mościckim Centrum Kultury na drugą połowę listopada wystawa osiągnięć współczesnej techniki i nauki stworzonej i wykorzystywanej w Tarnowie – „Tadeusz Tertil - burmistrz idei". (UMT)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.67 % (1096)
  jestem za 39.03 % (797)
  nie mam zdania 7.30 % (149)
Wszystkich głosów: 2042
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(01-11-2007) do redakcji :
Chodzi o Bieg Sokołów, a nie Leliwitów. Ten drugi już się odbył w tym roku. Sprawdzajcie Państwo informacje, które dostajecie..., wszystkie tarnowskie media, elektroniczne i tardycyjne powtarzają ten błąd... Ciekawe czemu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-11-2007) Biegający Sokolik :
Sądząc po skrócie "UMT" na końcu tekstu, jest to gotowiec przesłany przez Urząd Miasta Tarnowa. Dla biura rzecznika prasowego prezydenta Tarnowa widocznie to wszystko jedno. Zresztą ten błąd jest również w informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie miasta. W tej sytuacji raczej trudno winić redakcję portalu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl