Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pamięci tysięcy niewinnych ofiar bestialskich zbrodni OUN UPA, popełnionych na naszych rodakach i szlachetnych Ukraińcach ...    -   10/7/2012
Obchody rocznicy hekatomby na Kresach
Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza do udziału w najbliższą środę 11 lipca do udziału w obywatelskich obchodach 69. rocznicy rzezi wołyńskiej. To największa, najbardziej tragiczna a zarazem wciąż mało znana - bo przez lata zakłamywana lub zbywana milczeniem przez polityków - zbrodnia etniczna dokonana na naszych rodakach. "11 lipca musimy pamiętać o ponad stu tysiącach zapomnianych cywilnych ofiar bestialskich zbrodni OUN UPA, głównie matkach, dzieciach i starcach zamieszkujących Kresy południowo-wschodnie II Rzeczpospolitej !
Pamiętać musimy, jako obywatele i członkowie narodowej wspólnoty, ponieważ o ofiarach ludobójstwa na Kresach wciąż nie chcą pamiętać reprezentanci polskich władz (żadnych oficjalnych uroczystości nie ma).
To oczywiście tylko jedna z haniebnie przemilczanych obecnie prawd historycznych, ale zarazem największa, jeśli chodzi o liczbę niewinnych ofiar - wśród których, poza Polakami, znaleźli się też obywatele polscy innych narodowości, w tym szlachetni Ukraińcy ratujący życie swoim sąsiadom"
- czytamy w specjalnym komunikacie organizatorów.


Ogloszenie

Tarnowskie uroczystości organizuje Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości, w szczególności jeden z instytucjonalnych sygnatariuszy Porozumienia - Stowarzyszenie Nie Teraz. Uroczystości rozpoczną się w środę 11 lipca o godzinie 17:15 na Starym Cmentarzu pod Kurhanem Kresowym. O godzinie 18:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta m.in. w intencji ofiar kresowego ludobójstwa. Następnie w Tarnowskim Centrum Kultury zaplanowano specjalny pokaz spektaklu Teatru Nie Teraz "Ballada o Wołyniu" a po nim dyskusję z udziałem zaproszonych gości, którą zakończy wyjście uczestników wieczornicy na Rynek i zapalenie tam Znicza Pamięci. Ma być on sygnałem do upamiętnienia tragicznej Rocznicy przez zapalenie symbolicznych świec w oknach. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału we wszystkich uroczystościach i wydarzeniach zaplanowanych 11 lipca w Tarnowie.

Z ponad 2 milionów mieszkańców Wołynia w II RP Polacy stanowili niespełna 17 %. W samym roku 1943 sześćdziesiąt tysięcy z nich zostało bestialsko zamordowanych przez UPA w zaplanowanych wcześniej akcjach. "Ostrożne" szacunki mówią o ponad 130 tysiącach naszych rodaków, głównie kobiet, dzieci i starców pomordowanych przez ukraińskich szowinistów we wszystkich województwach Kresów Południowo-Wschodnich do roku 1945. Była to zatem największa w długiej historii Polski zbrodnia o podłożu etnicznym dokonana na Polakach ! Niestety, hańbą naszych czasów jest brak zainteresowania upamiętnieniem ofiar tej zbrodni przez obecne polskie elity, a co za tym idzie niska świadomość społeczna tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jako Polacy nie możemy jednak zapomnieć o hekatombie naszych rodaków. Prosimy więc o włączenie się w tarnowskie uroczystości rocznicowe "krwawej niedzieli" 11 lipca oraz w ogólnopolską, wieczorną akcję pamięci o tym ludobójstwie - apelują organizatorzy rocznicowych obchodów, prosząc o zapalenie światła pamięci w oknie naszych domów tego dnia po godzinie 21:00 !

Program obchodów 69. rocznicy kulminacji ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności Polskich Kresów

11 lipca (środa)

ok. godz. 17:15 uroczystości przy Kurhanie Kresowym na Starym Cmentarzu w Tarnowie (Kurhan przylega do północnego muru Cmentarza, zlokalizowany jest około 20 metrów od głównego wejścia przy ul. Narutowicza).

godz. 18:00 Msza Święta w Bazylice Katedralnej m.in. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach II RP.

godz. 19:15 spektakl "Ballada o Wołyniu" w wykonaniu Teatru Nie Teraz (miejsce: piwnice Tarnowskiego Centrum Kultury, Rynek 5).
Po spektaklu - dyskusja z udziałem zaproszonych gości, zakończona wyjściem na Rynek i zapaleniem Znicza Pamięci.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(12-07-2012) Tomasz Stelmach :
http://www.rp.pl/artykul/16,91 1994-Sejm-uczcil-minuta-ciszy- ofiary-rzezi-wolynskiej.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2012) Tomasz Stelmach :
to powyżej dla zaniepokojonego red. Piotra D. Jednak ten PiS coś robi :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2012) do T.S. :
Kuuupe robi!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl