To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XIII MIEDZYNARODOWY TABOR PAMIECI ROMÓW    -   17/7/2012
Cygański tabor...
19 lipca (czwartek) o godz. 10:00 spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (ul. Krakowska) wyruszy XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości uświęcone krwią Romów, pomordowanych w czasie II wojny światowej. ”Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddamy hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę” - piszą organizatorzy. Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi - odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej. Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i namiotów!

Ogloszenie

PROGRAM
(Uwaga, organizatorzy podają czas przybliżony. Dokładny czas wyjazdów, postojów, popasów liczyć należy wedle słońca i końskich nastrojów!)

19.07 (czwartek): Wyjazd z Muzeum Etnograficznego ok. godz. 10.00. Przystanek: Żabno. Ok. godz. 13.00 uroczyste odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej ok. godz. 16.00.
20.07 (piątek): O godz. 17.00 spotkanie Romów i Gości przy zbiorowej mogile Romów w Szczurowej.
21.07 (sobota): Po śniadaniu wyjazd taborem do Bielczy; modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Następnie wyjazd do Borzęcina; złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci o Zagładzie Romów w lesie borzęckim. Wieczorem w obozowisku dla mieszkańców Szczurowej i okolicy odbędzie się koncert w wykonaniu cygańskiej Kapeli Alojza Pompy ze Słowacji.
  22.07 (niedziela): Powrót do Tarnowa.

W czwartek, ok. godz. 13.00 odbędzie się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów w Żabnie.
  W czasie II wojny światowej Niemcy nakazali zakwaterować w miasteczku i w okolicy grupę Romów niemieckich, którzy zostali przesiedleni na okupowane tereny Polski (Generalgouvernement), aby z nich „oczyścić” rdzenne tereny niemieckie, a potem łatwiej skoncentrować ich i wymordować. Romowie ci zatrudnieni byli do ciężkich prac fizycznych. Rankiem 8 lipca 1943 r. Niemcy zaprowadzili ich na pobliski cmentarz parafialny. Zamordowali 49 osób, które pogrzebano w zbiorowej mogile na krańcu cmentarza. W tej samej mogile pochowano później prawdopodobnie kolejne 12 ofiar, Romów węgierskich, zamordowanych w grudniu tego samego roku w Biskupicach Radłowskich. W 1946 r. z inicjatywy lokalnych władz mogiłę obudowano betonowym cokołem i umieszczono na niej granitowa płytę z napisem: TU SPOCZYWAJA / CYGANI ZAMORDOWANI / Z RAK OKUPANTA / HITLEROWSKIEGO W ROKU 1943.
Nowy pomnik nagrobny powstał dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji. 

Taborowi Pamięci towarzyszy wystawa fotograficzna: Cygany jada..., która będzie prezentowana w Galerii w Obozowisku.

Tabor odbywa się pod patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Romana Ciepieli
Organizator: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Współorganizator: Gmina Szczurowa

Partnerzy:
Stowarzyszenie Kobiet Romskich w Krakowie
Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kcher w Tarnowie
Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Gmina Borzęcin, Gmina Żabno
Ludowy Klub Jeździecki w Tarnowie-Klikowej
Tabor poprowadzi: Adam Bartosz

Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 15:24:56
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html