Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Granatnik rewolwerowy RPG-40 produkowany w ZMT    -   10/6/2013
Tytan z wyposażeniem z Tarnowa
Ponad trzydzieści milionów sześćset złotych przeznaczą na badania i rozwój w tym roku tarnowskie Zakłady Mechaniczne, wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego. Nakłady są związane np. z planowanym udziałem firmy w wyposażeniu żołnierza przyszłości. Projekt pod hasłem Tytan ma oznaczać nowoczesny system uzbrojenia oraz rozpoznawania wroga. Przygotowuje go konsorcjum przemysłowo-naukowe przedsiębiorstw i instytutów naukowych, których liderem została spółka Bumar PCO. Między innymi dla żołnierza przyszłości w Tarnowie opracowano granatnik rewolwerowy RPG-40.

Ogloszenie

Sprzęt zaprojektowany w wyniku współpracy ekspertów z WAT oraz tarnowskiego Ośrodka Badawczo Rozwojowego Sprzętu Mechanicznego (obecnie część Zakładów Mechanicznych) ma pełnić rolę podręcznej, kieszonkowej artylerii. Przy niewielkiej masie i rozmiarach jest obsługiwany i przenoszony przez pojedynczego żołnierza. W razie potrzeby zapewnia wsparcie ogniowe przy wykorzystaniu różnych nabojów.

- Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie jakie napłynęło z wojska, w okresie, kiedy zaczęliśmy funkcjonować na misi w Iraku. Tam żołnierze amerykańscy w bezpośrednich walkach używali podobnych granatników i nasi żołnierze mówili, że taki sprzęt jest im potrzebny – mówi dyrektor handlowy Zakładów Tomasz Berezowski.

Granatnik jest bardzo uniwersalny. Może być używany z amunicją obezwładniającą czy gazową. Dlatego może go także wykorzystywać policja, straż graniczna, służba więzienna czy firmy ochroniarskie. Pociski z siatką umożliwiają obezwładnianie agresywnie zachowujących się ludzi i zwierząt, nie powodując uszczerbku na zdrowiu. - Można tez strzelać kulami gumowymi lub pociskiem kinetycznym. Ten ostatni może być wykorzystywany do bezwybuchowego wyważania drzwi, bez potrzeby podejścia z taranem, by je otworzyć – dodaje dyrektor Berezowski.

Zasięg granatnika – od 400 do 800 metrów - zależy od amunicji, której jest blisko 30 rodzajów. Dla zapewnienia pewności działania podczas projektowania konstrukcji wykorzystano między innymi komponenty z tytanu. Dodajmy, że w skład konsorcjum, którego zadaniem jest opracowanie i uruchomienie seryjnej produkcji Indywidualnego Systemu Walki Tytan wchodzi trzynaście polskich przedsiębiorstw i placówek naukowobadawczych. Prócz spółek z grupy Polskiego Holdingu Obronnego są wśród nich także między innymi: Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii i Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947