To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
  Pierwsze wykonane w Polsce trójwymiarowe i kolorowe zdjęcia z początków XX wieku w Galerii TCK    -   08/1/2014
"Będę to fotografował w kolorach" - wystawa w TCK
W Galerii TCK od połowy stycznia będzie można oglądać wystawę "“Będę to fotografował w kolorach” Początek XX wieku" na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa. To pierwsza tak bogata i przekrojowa wystawa S. W. Lilpopa, składa się na nią niemal 200 fotografii, w tym najprawdopodobniej pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonane w 1909 roku; kilkanaście barwnych fotografii w technice autochromu oraz fotografie stereoskopowe. To pierwsza wystawa, na której zdjęcia 3D można oglądać bez specjalnych okularów. Obraz trzech pierwszych dekad XX wieku na znakomitych fotografiach Stanisława Wilhelma Lilpopa w Galerii TCK rozpocznie się wernisażem 15 stycznia 2014 r. o godzinie 18.00,

Ogloszenie

Podczas otwarcia odbędzie się spotkanie z kuratorami wystawy Małgorzatą Zawadzką z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Tomaszem Wierzejskim, redaktorem naczelnym Agencji Prasowej FOTONOVA.

Wystawa została zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Agencję Prasową FOTONOVA, w 150. rocznicę urodzin fotografa. Prezentowana była od lipca 2013 roku do stycznia 2014 roku w DSH, teraz na miesiąc trafi do Tarnowa. Stanisław Wilhelm Lilpop – polski przemysłowiec, bywalec salonów, zapalony myśliwy, podróżnik i utalentowany fotograf już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi – fotografią barwną i stereoskopową.
To pierwsza w Polsce przeglądowa wystawa jego zdjęć i składa się na nią niemal 200 fotografii, w tym najprawdopodobniej pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonane w 1909 roku, kilkanaście barwnych zdjęć z początków stulecia wykonanych w technice autochromu, a także 30 fotografii stereoskopowych. To pierwsza wystawa, na której zdjęcia 3D będzie można oglądać bez specjalnych okularów. Lilpop zaczął fotografować w roku 1907 lub 1908. Tematyka fotografii jest odbiciem jego zainteresowań, są to reportaże z jego licznych podróży po Polsce, Europie i Afryce w latach 1910–11, życie towarzyskie Warszawy, polowania, a także autoportrety, fotografie rodziny i znajomych, zwłaszcza ukochanej córki Anny, późniejszej żony Jarosława Iwaszkiewicza. Zdjęcia Lilpopa pokazują życie codzienne i wydarzenia historyczne pierwszych dziesięcioleci XX wieku, zwłaszcza warstwy społecznej, z której się wywodził fotograf.

Stanisław Wilhelm Lilpop był niezwykle barwną postacią – potomkiem warszawskiej rodziny przemysłowców, właścicielem majątku Brwinów, którego część sprzedał, by zrealizować marzenie o podróży do Afryki, założycielem miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojcem Anny Iwaszkiewiczowej i fundatorem domu w Stawisku, gdzie obecnie mieści się muzeum, a przede wszystkim utalentowanym fotografem o zacięciu reporterskim. Zmarł tragicznie, odbierając sobie życie 5 listopada 1930 roku w Warszawie. W zbiorach Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zachowało się ponad 550 oryginalnych szklanych klisz (diapozytywów) z fotografiami Lilpopa, w tym 21 w kolorze, ponad 1000 odbitek na papierze, aparat „Stéréospido A” i przeglądarka do fotografii stereoskopowych francuskiej firmy Gaumont, a także notatki z podróży, zapiski dotyczące wykonywanych zdjęć, dziennik z wyprawy do Afryki, który prowadził dla swej córki czy pocztówki, na których opisywał jej miejsca, ludzi i swoje spostrzeżenia.

Małgorzata Zawadzka, kurator wystawy: „- Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z pocztówek zachowanych w Zbiorach Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, na której Stanisław Wilhelm Lilpop skreślił do córki Hani słowa: Będę to fotografował w kolorach, jak tylko aparat przyjdzie z Paryża. Kartkę wysłał 20 lutego 1910 roku z Palermo. Anna, zwana przez niego Hateczką, była jedyną, ukochaną córką Lilpopa. To właśnie ona widnieje na najstarszym, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, z zachowanych barwnych zdjęć Lilpopa. Fotografia została wykonana w roku 1909 w ogrodzie rodzinnej willi „Aida” (obecnie Podkowa Leśna). Anna i stojąca obok niej przyjaciółka Maria Wysocka wyraźnie pozują, jednak asymetria kompozycji i ustawienie modelek na tle ogrodu w taki sposób, by uzyskać kilka planów, dowodzą, że fotograf posługiwał się aparatem w sposób przemyślany”.

Informacje dodatkowe
Początek XX wieku to niezwykle burzliwy okres w rozwoju fotografii, pojawiają się nowatorskie techniki, w tym technika autochromu wynaleziona przez braci Lumière (szklana płytka pokryta barwną mozaiką mikroskopijnych ziarenek skrobi ziemniaczanej w kolorach pomarańczowo-czerwonym, zielonym i fioletowym, a całość pokryta emulsją panchromatyczną do fotografii czarno-białej; światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka, a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach). Stanisław W. Lilpop był jednym z pierwszych, a najprawdopodobniej pierwszym polskim fotografem wykonującym zdjęcia barwne w technice autochromu. Bez wątpienia jako pierwszy w Polsce (roku w 1909) wprowadził kolor do fotografii stereoskopowej. Niezależnie od powodzenia w eksperymentowaniu z nowatorskimi technikami, jego zdjęcia świadczą o niewątpliwym talencie i umiejętności fotograficznego postrzegania rzeczywistości, wyróżniają się nowoczesnym, jak na tamtą epokę, ujęciem tematu i sposobem kadrowania. Stanowią ciekawy zbiór – wszechstronny i znakomity pod względem artystycznym, a jednocześnie są cennym dokumentem dającym wyobrażenie o codziennym życiu i wydarzeniach historycznych pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

Kuratorzy wystawy w DSH: Małgorzata Zawadzka i Tomasz Wierzejski; projekt graficzny: prof. Maciej Buszewicz; foto
grafia stereoskopowa: Miłosz Hermanowicz.

Ekspozycja „"Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa"” prezentowana w Galerii TCK, od 16 stycznia do 15 lutego 2014 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety w cenie 2zł i 1 zł (ulgowy). W soboty wstęp wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 06:28:41
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html