Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce – odsłonięcie pomnika    -   27/7/2012
Zaproszenie do Sanktuarium bł. Karoliny
Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Przestępstw – Przejście działające przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, 16 letniej dziewczyny  zamordowanej przez rosyjskiego żołnierza - ofiary Pierwszej Wojny światowej, jest od kilku lat gospodarzem centralnych uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce. 29 lipca w Zabawie odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika „Przejście” oraz konferencja „Wypadek drogowy – konsekwencje uczestnictwa, pomoc ofiarom”. Konferencja, organizowana pod patronatem honorowym Prokuratora Generalnego RP Andrzeja Seremeta i Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, rozpoczyna się w hotelu Zabawa o godz. 10:00. O 12:00 w Sanktuarium mszę świętą odprawi ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, zaś o 13:00 zaplanowano odsłonięcie pomnika. Z kolei w dniu dzisiejszym rozpoczynają się warsztaty terapeutyczne...

Ogloszenie

Stowarzyszenie działając we współpracy z jednostkami władzy samorządowej i państwowej a zwłaszcza prokuratury i sądów oraz merytorycznie wspierani przez Instytut Transportu Samochodowego i psychologów, dzięki życzliwości sponsorów i indywidualnych ofiarodawców wybudowało pierwszy w Polsce i Europie pomnik poświęcony nie tylko upamiętnieniu  ofiar wypadków komunikacyjnych ale także pełniący funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonaniu bram w formie poszarpanych krzyży które symbolizują kolejne etapy doświadczenia psychologicznego po  otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby.
Pomnik jest odpowiedzią na potrzebę powołania przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli. Jego budowa stanowi pierwszy etap realizacji całej idei, jaką jest powstanie Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej w Zabawie.    
Pomnik „Przejście” to monument o wielkości 40m na 7m wykonany z żelbetonu przez firmę budowlaną pana Edwarda Solaka i kierownika budowy inż. Stanisława Kutę według projektu artysty rzeźbiarza dra hab. Jacka Kucaby, przy opracowaniu architektonicznym architektów Piotra Dobrowolskiego i Andrzeja Sanaka. Rzeźba jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie. Na  wewnętrznych ścianach pomnika znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające w sposób imienny konkretne osoby, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Cały czas istnieje możliwość upamiętnienia bliskiej osoby przy pomocy takiego właśnie krzyżyka; procedura ma charakter bezpłatny, chętni mogą składać dobrowolne datki.
Wokół pomnika zbierane są krzyże przydrożne upamiętniające miejsce wypadku drogowego. Zachęcamy do przywożenia takich krzyży – przy pomniku będą one uszanowane i złożone w godnym miejscu – piszą organizatorzy uroczystości.

W Sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest też Księga Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, przy której codziennie pali się świeca. Każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych zapisanych w księdze. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do umieszczania w Księdze Pamięci Kart Pamięci ze zdjęciami bliskich osób, która zginęły.
Istnieje także możliwość otrzymania znaczka do przypięcia. Jest na nim wygrawerowany pomnik i miejsce na wpisanie imienia osoby, która zginęła w wypadku.
Przygotowywana Aleja Pamięci Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, obok drzew sadzonych każdego roku z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar wypadków drogowych są wychodzące z ziemi krzyże, na których znajdą się informacje ile osób uległo wypadkom i zginęło w danym roku Integralną częścią uroczystości poświęcenia Pomnika będzie konferencja Wypadek Drogowy – Konsekwencje Uczestnictwa, Pomoc Ofiarom  organizowana przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie. Na konferencji będą przedstawione referaty problemowe dotyczące wypadków drogowych i sposobów oraz metod pomocy ofiarom wypadków i ich rodzinom, wzorowane na doświadczeniach zachodnich.
Patronat nad uroczystościami objęli: Pan Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet i Pani Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Równocześnie w dniach 27-29 lipca odbędą się pierwsze z serii warsztatów terapeutycznych organizowanych przez stowarzyszenie „Przejście” w ramach projektu „Nie  jesteś sam - centrum pomocy dla ofiar wypadków komunikacyjnych i przemocy oraz ich rodzin w Zabawie” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty skierowane są do ofiar wypadków drogowych i przemocy oraz ich rodzin. Będą one prowadzone przez specjalistów – psychologa oraz księdza – i mają charakter bezpłatny.

 Więcej informacji na stronie www.przejscie.com.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(28-07-2012) eradycator :
reasumując - Wypadki drogowe i wojny są KARĄ BOŻĄ za grzechy NIECZYSTOŚCI . Według wizji Rozalii Celakówny w okresie międzywojennym społeczeństwo polskie było, , łagodnie mówiąc upadłe moralnie. To, co najbardziej obciążało Polaków to: aborcje, prostytucja i rozpusta. W II RP przepisy aborcyjne należały do najbardziej liberalnych po ZSRR (!). W Polsce kwitła prostytucja. Zły przykład szedł z góry. Wszyscy dygnitarze pomajowi byli rozwodnikami. Józef Piłsudski i Józef Beck zostali ewangelikami, aby zalegalizować nieformalne związki. Z zapisków Rozalii wiemy, co Jezus mówił o Polakach- a mówił , że chce ukarać nasz naród za straszne grzechy. Wojna w pismach Rozalii to kara Boża za grzechy nieczyste, morderstwa i nienawiść. W dniu 1 września 1939 r. Rozalia usłyszała następujące słowa:„Ludzie Mnie nie zrozumieli, przeto przemawiam do ich twardych serc kulami i bombami, a to dlatego, że ich miłuję”.W listopadzie 1939 r. Rozalia spisała takie słowa Jezusa:„To jeszcze za mało. Czy nie wiesz, jakie były i jeszcze są grzechy? Zło musi być doszczętnie zniszczone. Na takim podłożu nic dobrego nie może wyrosnąć, wszystkie grzechy i zbrodnie muszą być zmyte krwią.” http://www.voxdomini.com.pl/sw /sw16.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-07-2012) Robert :
A ja słyszałem, że Bóg jest miłością a nie mordercą własnych dzieci, czyli ludzi. Wojny były są i będą, podobnie jest z wypadkami. Dlaczego do wszystkiego mieszamy Boga? Jak widać nie interesuje się On ziemią za bardzo i nie ingeruje w życie ziemian, przynajmniej tak to wygląda. Gdybym to ja był Bogiem kochającym swoje dzieci czyli ludzi i na dodatek był bym miłością i posiadał boską moc to na ziemi nie umierało by co minutę jedno dziecko z głodu i w ogóle jakoś bym się swoimi dziećmi bardziej interesował, no na pewno bym ich nie zabijał za jakieś bzdurne seksualne wykroczenia. Ale Bogiem nie jestem i nigdy nie będę a szkoda....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2012) Wszem ku pamięci :
Kogo Pan Bóg chce ukarac to mu najpierw rozum odbierze . (tak tak niestety- Bóg chciał ukarac Polaków platformianym rzadem i im rozum odebrał by głosowali na Tuska , Grada , Augustyn, Wardzałe i im podobnych )

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2012) marek :
powyższemu - w skromności swej i bogobojności nie wspomniałeś, iżeś od Pana Boga posiadł pierwszy te łaskę, utraty rozumu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2012) Maria :
Sam pomysł takiego pomnika wydaje mi sie kompletnym absurdem, ale jesli już to powinien on być uniwersalny a nie zdominowany przez religię katolicką. To my Protestanci, których jest nie tak mało czy Prawosławni, Żydzi i inni wyznawcy innych religii już muszą sobie zrobić własny pomnik, żeby uczcić własne ofiary? Wszystko w tym kraju musi być zdominowane przez kler, wszystko pod kontrolą kościoła katolickiego. Tyle żelbetonu poszło w niwecz zamiast z tego zrobić cos dla ogółu społeczeństwa na przykład most lub basen. Stawiajmy pomniki, stawiajmy bo są nam niezbędne w kraju gdzie połowa społeczeństwa żyje w nędzy, a księża opływają w dostatki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2012) popieram Marie :
jw.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2012) do Maria :
pominęłaś islamistów - sprytnie to ujęłaś - ""wyznawców innych religii "" to po prostu obraźliwe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2012) Maria :
Rzeczywiście, czasami myślimy stereotypami, prawda jest taka że wyznawców Islamu jest w Polsce około 25 tysięcy czyli dwa razy więcej ludzi niż skupionych w Gminach Żydowskich. Zapomniałam też o ateistach bo to też pewien system wartości, choć nie religia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2012) trendy :
prezydent Ścigała powinien pomyśleć już teraz by w panoramie Tarnowa pojawiła się chociaż namiastka minaretu , chińskiej pagody

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2012) szamil :
czy w takim razie jesli spolecznosc protestancka, islamska ,zydowska,ateistyczna lub scjentologiczna wybuduje jakis pomnik to tez powinna wziac pod uwage reszte spoleczenstwa to znaczy katolikow?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2012) Helena11 :
Wydaje mi się, że sprawa traumy po wypadkach drogowych nie jest wyłącznie domeną katolików ani też jakiejkolwiek innej religii. W tym konkretnym przypadku rozumiem, że na pomnik nie zostały użyte publiczne pieniądze a tylko te pochodzące od Katolickiego Kościoła i zainteresowanych tematem Katolików, chyba się nie mylę w tej kwestii, tak więc logiczne rzecz biorąc pomnik dotyczy wyłącznie ofiar które były katolikami. Zamawiający i finansujący budowlę jest prawdopodobnie jej właścicielem i ma prawo decydować o przeznaczeniu całości. Może scjentolodzy, ateiści czy społeczność protestancka też sobie coś takiego sfinansuje dla swoich wiernych i każdy będzie sobie odprawiał obrzędy na swoim. Moim zdaniem tego typu miejsca pamięci czy zadumy powinny funkcjonować poza religijnymi, partyjnymi czy rasowymi podziałami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2012) polo :
Piękna inicjatywa!!! Tylko bez promocji tak nachalnej Pana Banacha, nie ten czas ani miejsce Księże kustoszu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2012) Obywatel Tarnowa :
Szamil spolecznosc protestancka, islamska ,zydowska,ateistyczna lub scjentologiczna nie wybuduje pomnika bo takimi sprawami sie nie zajmuje.To tylko katolicy lubuja sie w pomnikach /zwlaszcza kiczowatych/,figurkach,krzyzac h itp. tylko po co ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl